fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja z 15 maja

AFP
Liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 18016, liczba zgonów z powodu COVID-19 - do 907 *** Od 18 maja Polska rozpoczyna III etap łagodzenia obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa - od tego dnia wznowiona będzie działalność m.in. salonów fryzjerskich i restauracji *** Od 25 maja w szkołach prowadzone będą zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne dla uczniów klas I-III *** 4 maja zostały otwarte w Polsce galerie handlowe i hotele *** Na całym świecie potwierdzono już ponad 4,4 mln zakażeń koronawirusem *** Liczba ozdrowieńców przekroczyła 1,5 mln *** Liczba ofiar COVID-19 przekroczyła 300 tysięcy *** Sejm odrzucił uchwałę Senatu odrzucającą nowelizację przepisów wyborczych umożliwiającą organizację wyborów prezydenckich w Polsce w formie powszechnego głosowania korespondencyjnego *** Sejm przyjął rozwiązania antykryzysowe określane jako Tarcza 3.0.

23:02

Dziękujemy, że byli dziś Państwo z nami. Kolejne informacje dotyczące pandemii już wkrótce na rp.pl.

22:32

Przypomnijmy, że dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci 24 osób zakażonych koronawirusem i 401 nowych przypadkach SARS-CoV-2. Liczba przypadków koronawirusa w naszym kraju przekroczyła 18 tys., a liczba ofiar COVID-19 – 900.

21:51

Plaże w Portugalii zostaną otwarte 6 czerwca – zapowiedział premier Antonio Costa, zachęcając obywateli do pobrania aplikacji, z której będzie się można dowiedzieć, czy na wybranej plaży są jeszcze wolne miejsca. Zgodnie z wytycznymi, grupy plażowiczów będzie obowiązywał nakaz utrzymywania odległości co najmniej 1,5 m od innych wypoczywających. Uprawianie grupowych sportów plażowych pozostaje zakazane.

21:40

Prezydent USA Donald Trump ogłosił operację „Warp speed” – partnerstwo publiczno-prywatne w celu opracowania szczepionki na koronawirusa. Amerykański prezydent stwierdził, że to przedsięwzięcie, jakiego Stany Zjednoczone nie widziały od czasu Projektu Manhattan. – Celem jest opracowanie, wyprodukowanie i rozdystrybuowanie szczepionki przed końcem roku. Sądzę, że bardzo szybko osiągniemy bardzo dobre efekty – oświadczył Trump.

21:20

Stany Zjednoczone pozostają państwem najbardziej dotkniętym pandemią. W USA potwierdzono 1 438 905 przypadków SARS-CoV-2, 87 245 osób zakażonych zmarło.

20:23

Od początku pandemii koronawirusem SARS-CoV-2 zakaziło się na świecie 4 500 476 osób – wynika z danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa. Według tego źródła, 304 835 osób zakażonych zmarło.

20:11

W Moskwie rozpoczęto akcję badania losowo wybranych mieszkańców pod kątem obecności przeciwciał koronawirusa SARS-CoV-2. Testy mają pokazać rzeczywistą skalę epidemii w stolicy Rosji.

Fot. AFP

20:00

19:39

Andrzej Duda uzyskałby w I turze wyborów poparcie 51 procent głosujących – wynika z sondażu, przeprowadzonego przez Kantar w dniu, w którym Koalicja Obywatelska ogłosiła, że jej kandydatem będzie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

19:19

We Francji zmarł zakażony koronawirusem 9-letni chłopiec, u którego na skutek choroby być może powiązanej z SARS-CoV-2 doszło do zatrzymania akcji serca. Światowa Organizacja Zdrowia wezwała lekarzy do czujności w związku z napływającymi doniesieniami o schorzeniu u dzieci przypominającym chorobę Kawasakiego.

19:10

Start Rafała Trzaskowskiego to nie tylko początek nowego rozdania w nowej kampanii prezydenckiej. To również pierwsza tak poważna decyzja nowych władz. Bo decyzja o starcie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej zapadała, gdy układ sił w Platformie Obywatelskiej był zdecydowanie inny. Borys Budka był wtedy wiceprzewodniczącym partii szykującej się do wewnętrznych wyborów, a Grzegorz Schetyna uchodził za przewodniczącego za dużymi szansami na reelekcję. To ostatnie przekonanie okazało się oczywiście całkowicie nieprawdziwe – pisze Michał Kolanko.

19:00

Do 14 czerwca wydłużony został dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Będzie przysługiwał również tym rodzicom, którzy mimo otwarcia np. żłobka nie zdecydują się posłać dziecka do placówki – podaje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

18:33

– Nie trzeba wielkiej mądrości i wielkich źródeł informacyjnych, by nie ulegało wątpliwości, że ten koronawirus został wytworzony w laboratoriach chińskich w Wuhan i stamtąd płyną informacje i obawy co do następnego etapu zagrożenia, drugiej fali zarażania, która ma nastąpić latem bądź jesienią – stwierdził Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej.

18:27

Osoby przybywające do Irlandii będą musiały podać adres, pod którym spędzą 14 dni w kwarantannie – zapowiedział premier Leo Varadkar. – Rozważymy metody, które zapewnią przestrzeganie nakazu (samoizolacji – red.). Nie będzie to łatwe – dodał polityk. Od poniedziałku w Irlandii rozpocznie się częściowe łagodzenie restrykcji narzuconych przez władze w związku z epidemią. Do pracy będą mogli wrócić budowlańcy oraz pracownicy sklepów budowlanych i ogrodniczych. Obywatele będą mogli się spotykać poza domami przy limicie wynoszącym cztery osoby z różnych gospodarstw domowych. Dozwolona będzie gra w golfa i tenis.

18:19

Asian Development Bank ocenia, że gospodarczy koszt COVID-19 wyniesie od 5,8 do 8,8 bilionów dolarów. To od 6,4 do 9,7 procent światowego PKB. Obecne szacunki ADB są dwukrotnie wyższe, niż przewidywania z zeszłego miesiąca.

17:48

Kapelusze z basenowym makaronem. Tak gastronomia dba o dystans. Niemiecka kawiarnia wie, jak sprawić, by klienci zachowywali odpowiedni dystans od siebie. A to tylko jeden ze sposobów.

17:47

– Obawiam się też, że rządzący mogą chcieć wydłużać w nieskończoność ten czas, kiedy ich przedstawiciel będzie niejako rządzić Warszawą – stwierdziła w rozmowie z Onetem Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezydent Warszawy, komentując decyzję o starcie w wyborach na prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego. Gdyby kandydat PO wygrał, premier wyznaczyłby komisarza do zarządzania stolicą.

17:43

17:42

Nowe przypadki dotyczą 9 województw: śląskiego (89), mazowieckiego (28), wielkopolskiego (15), dolnośląskiego (13), łódzkiego (8), opolskiego (7), małopolskiego (4), podlaskiego (1) i pomorskiego (1).

17:40

Liczba przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w naszym kraju przekroczyła 18 tysięcy, liczba ofiar COVID-19 wzrosła do 907.

17:36

17:16

Rafał Trzaskowski został kandydatem Platformy Obywatelskiej na urząd Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Ten sam Rafał Trzaskowski, który przed ogłoszeniem kandydatury Małgorzaty Kidawy-Błońskiej mówił, że nie będzie startował w wyścigu wyborczym, ponieważ odpowiedzialnością jego jako prezydenta Warszawy było to, by nie oddać miasta w ręce partyjnego komisarza Prawa i Sprawiedliwości” – zauważył Jan Śpiewak, stołeczny działacz miejski i były kontrkandydat Trzaskowskiego w wyborach na prezydenta miasta.

17:10

Wskaźnik transmisji koronawirusa R mówiący, ile osób zakaża przeciętnie jeden nosiciel SARS-CoV-2 wzrósł w Wielkiej Brytanii do poziomu 0,7-1 – ocenili naukowcy doradzający brytyjskiemu rządowi. Szacunki z zeszłego tygodnia mówiły o R na poziomie 0,5-0,9.

17:05

Mimo kolejnych pakietów ochronnych ogłaszanych przez rządy i aktywnej polityki Europejskiego Banku Centralnego, ekonomiści oczekują spadku PKB w strefie euro o 7,5 proc. w tym roku.

16:38

16:33

Bazylika św. Piotra w Watykanie zostanie w poniedziałek 18 maja otwarta dla turystów – podała agencja AFP, powołując się na oficjalne źródła.

16:18

Jeśli prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wygra wybory na prezydenta Polski, będzie musiał zrezygnować z dotychczas zajmowanej funkcji.

16:05

W kwietniu i maju pod kątem koronawirusa w Wuhan przebadano ponad 3 mln osób – wynika z oficjalnych danych. Władze chcą, by docelowo przebadani zostali wszyscy mieszkańcy 11-milionowego miasta.

15:44

– Świat się zmienia i nasz kraj się zmienia. Biorę na siebie odpowiedzialność walki o demokratyczną Polskę. Wszyscy idziemy na wybory – powiedział Rafał Trzaskowski.

15:41

W ciągu ostatniej doby liczba ofiar COVID-19 w Danii nie zmieniła się i wciąż wynosi 537 – podało miejscowe ministerstwo zdrowia. W Danii stwierdzono 10,7 tys. zakażeń SARS-CoV-2.

15:39

Współtworzące Koalicję Obywatelską Nowoczesna i Inicjatywa Polska poparły wybór Trzaskowskiego jako kandydata KO.

15:38

– Wierzę, że te wybory wygramy – powiedziała dotychczasowa kandydatka PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

15:37

15:06

O 15:30 w Sejmie odbędzie się konferencja prasowa, na której Platforma Obywatelska przedstawi swojego kandydata na prezydenta – poinformował Jan Grabiec.

15:01

14:55

Niemiecki rząd chce, by limit dla wzrostu zadłużenia publicznego na 2021 rok został zawieszony – donosi dziennik „Handelsblatt” powołując się na oficjeli z Ministerstwa Finansów.

14:51

Wrażenie, jakie pojawiło się za granicą, że Szwecja przyjęła podejście „nic się nie zmieniło” w kwestii koronawirusa, jest błędne – zapewnił premier Szwecji Stefan Lofven.

Pontus LUNDAHL / TT NEWS AGENCY / AFP

14:34

Od wczoraj niedźwiedzica z dwojgiem małych grasuje na obrzeżach stolicy Estonii, Tallina. Mimo szeroko zakrojonych poszukiwań nie udało się zlokalizować zwierząt. Policja ostrzegła mieszkańców, a prezydent Tallina komentuje: „Jasne. Zostajemy w domu”.

14:26

Kandydaturę Rafała Trzaskowskiego przyjmiemy z ulgą – mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem senator PiS Stanisław Karczewski. Całej rozmowy można wysłuchać tutaj:

14:07

W związku z pandemią koronawirusa doszło do spadku dochodów z turystyki, dzięki którym częściowo pokrywane są koszty ochrony dzikich zwierząt w Afryce. Jak zauważa agencja Associated Press, bardziej aktywni stali się również kłusownicy.

14:02

Zakażenie koronawirusem było przyczyną 27,3 proc. zgonów w domach opieki społecznej w Anglii i Walii między 2 marca a 1 maja – wynika z danych opublikowanych przez brytyjski urząd statystyczny. Wśród pensjonariuszy domów opieki koronawirus był w tym okresie przyczyną 30,3 proc. zgonów, wśród pensjonariuszek – 23,5 proc. W ostatnich dniach maja koronawirus miał być przyczyną już ok. 40 proc. zgonów w domach opieki.

14:01

14:00

13:51

Pracownicy kopalń, którzy przeszli koronawirusa bezobjawowo, chcą wspierać innych chorych oddając osocze.

13:45

Zasiłek dla bezrobotnych ma wzrosnąć do 1200 zł na miesiąc, będzie też 1300 zł dodatkowego świadczenia dla tych, którzy stracą pracę – wynika z zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

13:41

Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów: ósmoklasisty, gimnazjalnego, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz zawodowego w 2020 r.

13:32

Polskie małe i średnie przedsiębiorstwa z sektora rolnego oraz rolno-spożywczego mają konkretne oczekiwania w zakresie wsparcia proeksportowego związanego z pandemią – piszemy w serwisie firma.rp.pl.

13:31

13:27

Gruzja odwoła stan wyjątkowy wprowadzony w związku z epidemią koronawirusa po 22 maja – poinformował premier kraju, Giorgi Gacharia.

13:23

13:22

W związku z rezygnacją Małgorzaty Kidawy-Błońskiej ze startu w wyborach prezydent Andrzej Duda skierował do niej słowa podziękowania. „Powodzenia w dalszej pracy dla Polski!” – napisał.

13:21

Najpopularniejsza wśród turystów wyspa Indonezji, Bali, zamierza wpuścić znów gości do swoich kurortów w październiku tego roku.

13:20

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy poinformowała, że zebrano już ponad 20 milionów złotych w ramach Funduszu Interwencyjnego do walki z koronawirusem.

13:07

13:02

Wsparcie finansowe (z tzw. Tarczy Finansowej – red.) otrzymało do tej pory 117 tys firm, na ich rachunki wpłynęło ponad 24 mld zł – dla mikro oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Ta pomoc udzielana jest bardzo szybko – mówił w Radziejowicach Morawiecki.

13:01

https://twitter.com/PremierRP/status/1261250142675636224

13:00

12:58

Premier Morawiecki wyraził nadzieję, że spadek PKB w Polsce będzie niższy niż w Hiszpanii, Włoszech, Francji czy Niemczech.

12:56

https://twitter.com/PremierRP/status/1261249092132446208

12:54

12:53

Mateusz Morawiecki w Radziejowicach: Zasiłek dla bezrobotnych zostanie podniesiony do poziomu 1200 zł. Dodatkowa osłona solidarnościowa, zasiłek trzymiesięczny w wysokości 1300 zł będzie wypłacany osobom, które teraz tracą pracę. To są elementy, które będziemy wprowadzać w kolejnych działaniach.

12:44

Przedsiębiorca, który w czasie epidemii płaci mniej za wynajmowany lokal, nie uzyskuje z tego powodu dodatkowego przychodu.

12:29

Niemcy łagodzą reguły kwarantanny dla osób przybywających do kraju z krajów UE oraz z Wielkiej Brytanii – oświadczył rzecznik niemieckiego MSW. Obowiązkowej kwarantannie będą musieli od teraz poddawać się tylko podróżni z krajów z wysoką liczbą zakażeń koronawirusem. Obowiązkowa, dwutygodniowa kwarantanna będzie nadal obowiązywać podróżnych spoza UE.

12:20

W Bułgarii, w ramach odmrażania gospodarki po kwarantannie wprowadzonej w związku z epidemią koronawirusa, w poniedziałek zostaną otwarte galerie handlowe – ogłosił premier kraju, Bojko Borysow.

12:17

12:08

Inwestorzy indywidualni kupili w kwietniu obligacje skarbowe za 5,4 mld zł, ponaddwukrotnie więcej niż w rekordowym dotąd pod tym względem styczniu. To efekt obowiązującej od maja obniżki oprocentowania tych instrumentów.

12:07

W obozie dla uchodźców w Cox’s Bazaar w Bangladeszu przebywa prawie milion muzułmanów, którzy uciekli przed prześladowaniami w sąsiedniej Birmie. W ośrodku potwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem.

12:06

W ramach łagodzenia obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa od 3 czerwca Włosi będą mogli swobodnie poruszać się po całym kraju – wynika z projektu dekretu, z którym zapoznał się Reuters.

11:48

Od 25 maja 2020 r. uczniowie klas I-III mogą brać udział w zajęciach opiekuńczo–wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych w szkole podstawowej. MEN opublikował wytyczne ws. warunków sanitarnych, jakie szkoły muszą zapewnić dzieciom i nauczycielom.

11:29

U dwóch kolejnych uchodźców, którzy w ostatnim czasie przybyli na wyspę Lesbos, gdzie znajduje się największy w Grecji obóz dla uchodźców, wykryto koronawirusa SARS-CoV-2 – informuje grecki resort ds. imigracji.

Louisa GOULIAMAKI / AFP

11:13

Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na Filipinach przekroczyła 12 tysięcy po tym jak w ciągu doby wykryto w tym kraju 215 nowych zakażeń. Liczba ofiar COVID-19 przekroczyła 800 po 16 kolejnych zgonach w czasie ostatniej doby. Łącznie na Filipinach zakażenie koronawirusem wykryto u 12091 osób, w wyniku COVID-19 zmarło 806.

11:08

W Malezji wykryto w ciągu ostatniej doby 36 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i żadnego zgonu z powodu COVID-19. Łącznie w Malezji wykryto 6855 zakażeń koronawirusem i 112 zgonów z powodu COVID-19.

11:04

10:54

Szumowski: Jeśli się okaże, że ognisko śląskie zniknie to mamy 100 zakażeń na dobę w Polsce. Być może będzie można ograniczyć maseczki do miejsc zamkniętych.

10:45

Łukasz Szumowski: Planujemy, aby w województwach, gdzie są dwa szpitale jednoimienne, jeden wracał do normy.

10:40

Polska gospodarka skurczyła się w I kwartale o 0,5 proc. – oszacował wstępnie GUS. To oznacza, że walka z pandemią koronawirusa, która w Europie rozpoczęła się na dobre w marcu, pochłonęła wszystkie owoce wzrostu, które udało się wypracować w dwóch pierwszych miesiącach roku.

10:30

Gospodarka Niemiec skurczyła się w pierwszym kwartale o 2,2 proc. kw./kw. – mówią wstępne dane. Ten spadek był zgodny z prognozami. W czwartym kwartale 2019 r. wzrost niemieckiego PKB wyniósł 0 proc. kw./kw.

10:24

Współczynnik reprodukcji koronawirusa SARS-CoV-2 w Niemczech spadł do poziomu 0,75 – informuje Instytut Roberta Kocha. Dzień wcześniej współczynnik ten wynosił 0,81.

John MACDOUGALL / AFP

10:22

10:21

10:02

9:57

W Rosji w ciągu ostatniej doby wykryto 10598 nowych zakażeń koronawirusem – informuje centrum antykryzysowe powołane w związku z epidemią koronawirusa w Rosji.

Olga MALTSEVA / AFP

9:46

Mamy najlepszy system testowania na świecie. Ale takie powszechne testowanie może być przereklamowane – mówił Donald Trump w ośrodku dystrybucyjnym sprzętu i materiałów medycznych Owens and Minor Inc. w Allentown, w stanie Pensylwania.

9:41

Odpowiednie odległości między leżakami, zamknięte strefy dla dzieci, nieczynne prysznice – to zasady zagospodarowania plaż w tym roku w Hiszpanii.

9:39

Na terenie wyspy Szykotan położonej w archipelagu Wysp Kurylskich, w obrębie obwodu sachalińskiego, wprowadzono stan wyjątkowy w związku z pojawieniem się tam pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem – informuje TASS.

9:35

9:28

97 mln zł przychodów i 29,3 mln zł zysku netto – takimi wynikami GPW zakończyła I kwartał. Zgodnie z tym, czego spodziewali się analitycy, rezultaty te są lepsze niż rok temu.

9:27

9:22

Małgorzata Kidawa-Błońska wycofała się z wyborów prezydenckich, wzięła na siebie odpowiedzialność za spadki poparcia dla jej kandydatury w sondażach – więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Fotorzepa, Jerzy Dudek

9:21

Kidawa-Błońska: Wierzę, że będziemy cieszyli się zwycięstwem w wyborach.

9:20

Kidawa-Błońska: Dalej będę czuwała, by Polska była krajem demokratycznym.

9:19

Kidawa-Błońska: Dla mnie najważniejsze było zdrowie i bezpieczeństwo Polaków i to, żeby Polska była krajem demokratycznym. Zawsze będę mówiła prawdę. Polityk musi mieć odwagę mówić nawet najtrudniejsze rzeczy.

9:17

Kidawa-Błońska: Gdyby nie mój mocny głos i mówienie o bojkocie te wybory w maju pewnie by się odbyły. A tak ludzie zaczęli o tym mówić, Kaczyński się zatrzymał.

9:16

Kidawa-Błońska: Nie będę brała udziału w wyborach prezydenckich.

9:10

Produkcja przemysłowa w Chinach zwiększyła się w kwietniu o 3,9 proc. r./r., po spadku o 1,1 proc. w marcu. To był jej pierwszy wzrost w tym roku.

9:03

8:59

Mamy dziś sytuację, kiedy jeszcze bardziej możemy docenić dobrą współpracę między prezydentem, rządem i parlamentem. Wybór któregokolwiek kandydata opozycji oznaczałby automatycznie wojnę na górze – mówił w TVN24 wicerzecznik PiS, Radosław Fogiel.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

8:38

O ile koronawirus wyraźnie spowolnił wzrost zatrudnienia w innowacyjnych zakładach produkcyjnych w I kwartale tego roku, o tyle firmy usługowe zwiększyły wtedy liczbę pracowników aż o 7,8, proc. – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

8:36

Niskie ceny mięsa z powodu m.in. epidemii koronawirusa wywołują kolejne naciski na Brukselę o dopłaty. W Polsce na dodatek trwa susza i brakuje pracowników – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

8:26

Posłanka PO Izabela Leszczyna zapowiedziała w Polsat News, że jeśli Małgorzata Kidawa-Błońska nie wycofa się z wyborów prezydenckich wówczas ona „zagłosuje na prawdziwą prezydent”, która była „jedyną osobą, która okazała się w tej rozgrywce (wyborach prezydenckich – red.) mężem stanu”.

8:09

W Tajlandii w ciągu ostatniej doby wykryto siedem zakażeń koronawirusem – wszystkie u osób, które przybyły do kraju spoza jego granic. Łącznie od początku epidemii w Tajlandii wykryto 3025 zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i 56 zgonów z powodu COVID-19.

8:01

Fotorzepa, Jerzy Dudek

7:59

Platforma Obywatelska postawi dziś na Rafała Trzaskowskiego, nie mam żadnych wątpliwości, to bardzo naturalny wybór – mówił w TVN24 prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

7:38

Niemal 250 mln osób w Afryce zakazi się koronawirusem tylko w pierwszym roku pandemii, a ok. 190 tys. z nich umrze, jeśli nie zostaną podjęte pilne działania mające na celu ograniczenia tempa rozprzestrzeniania się zakażeń – wynika z publikacji na łamach „BMJ Global Health” autorstwa naukowców z WHO.

SIMON MAINA / AFP

7:09

W ciągu doby w USA stwierdzono 27367 nowych zakażeń koronawirusem i 1779 zgonów z powodu COVID-19 – podaje CNN powołując się na dane Uniwersytetu Johna Hopkinsa.

6:51

W Japonii stwierdzono 99 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i 23 zgony z powodu COVID-19. Łącznie w Japonii od początku epidemii wykryto 16905 zakażeń wirusem i 723 zgony z powodu COVID-19. W czwartek premier Japonii ogłosił zniesienie stanu wyjątkowego w większości regionów kraju.

6:45

Amerykanie dostaną ją pierwsi, za nimi bogata Europa i Japonia. O ile cudowne remedium na COVID-19 w ogóle powstanie – pisze w „Rzeczpospolitej” Jędrzej Bielecki.

6:39

6:34

Koronawirus spowodował, że wiele aspektów naszego życia prywatnego i biznesowego zamarło. Z woli ustawodawcy czas zatrzymał się także w wielu sprawach podatkowych, ale nie we wszystkich i nie na zawsze – dziś w „Rzeczpospolitej” poradnik dotyczący sporów z fiskusem w czasie pandemii.

6:28

6:25

Cena maseczek, które finalnie kupiło Ministerstwo Zdrowia, rosła w łańcuszku pośredników. Certyfikaty okazały się fałszywe – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:22

W walce z wirusem nikt w UE nie może się równać z naszym południowym sąsiadem. Proporcjonalnie ofiar śmiertelnych jest tu 154 razy mniej niż w Belgii – pisze w „Rzeczpospolitej” Jerzy Haszczyński.

6:15

6:14

6:11

Epidemia koronawirusa demolująca polski rynek samochodów osobowych, boleśnie uderza w sprzedaż pojazdów użytkowych – ciężarówek i autobusów – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:10

Nawet w sklepach spożywczych obroty po marcowej hossie spadają. Innym sektorom, dłużej trzymanym w zamrożeniu, jeszcze trudniej wrócić do życia – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:07

Podczas wieczornego głosowania posłowie przyjęli ustawę osłonową, tzw. Tarczę 3.0, odrzucając większość poprawek zgłoszonych przez Senat.

6:05

Pomimo stopniowego odmrażania gospodarki większość branż nie liczy na szybki powrót do normalności. Eksperci przewidują, że odbijemy się dopiero pod koniec roku – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:00

Zespół badaczy z Uniwersytetu Hongkongu, kierowany przez prof. Ivana Hung Fan-ngaia ustalił, że osocze ozdrowieńców (osób, które przeszły zakażenie koronawirusem) zabija 99 proc. cząsteczek wirusa u osób, które wciąż walczą z COVID-19 ze względu na zawarte w nim przeciwciała – informuje „South China Morning Post”.

RONALDO SCHEMIDT / AFP

5:43

W Korei Południowej wykryto 17 kolejnych zakażeń związanych z ogniskiem koronawirusa jakie pojawiło się w nocnych klubach w Seulu – poinformował wiceminister zdrowia Korei Południowej, Kim Gang-lip.

5:29

Organizacja non profit Community Solutions, która działa na rzecz walki z problemem bezdomności w USA alarmuje, że w związku z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 liczba bezdomnych w USA może wzrosnąć od 40 do 45 procent. Takich szacunków dokonał profesor ekonomii Brendan O’Flaherty.

David McNew/Getty Images/AFP

5:14

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykrytych w Niemczech wzrosła w ciągu doby o 913 – do poziomu 173152 – podał Instytut Roberta Kocha. Liczba ofiar COVID-19 w Niemczech wzrosła o 101 – do poziomu 7824.

5:13

Władze Wuhan poinformowały, że do piątku przebadanych na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 zostało 3 mln mieszkańców tego liczącego 11 mln mieszkańców miasta. Począwszy od środy przez 10 dni w Wuhan na obecność wirusa mają być przebadani wszyscy mieszkańcy.

5:03

4:59

Jure Makovec / AFP

4:47

W Chinach stwierdzono w ciągu minionej doby cztery nowe, lokalne (takie, do których doszło już na terenie Chin – red.) zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – podała chińska Komisja Zdrowia Publicznego.

4:34

W Meksyku wykryto w ciągu doby 2409 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba zgonów z powodu COVID-19 wzrosła w ciągu 24 godzin o 257. Łącznie od początku epidemii koronawirusa wykryto w Meksyku u 42595 osób, w wyniku COVID-19 zmarło 4477.

4:27

4:25

W wyniku COVID-19 w Polsce zmarły 883 osoby.

4:20

W Polsce koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto jak dotąd u 17615 osób.

4:15

Na całym świecie koronawirusem zakaziło się 4440989 osób. W wyniku COVID-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarło 302376 osób. Za wyleczone uznaje się 1587780 osób, u których wykryto zakażenie się wirusem.

W USA wirusem zakaziło się 1417512 osób. W Rosji – 252245, w Wielkiej Brytanii – 234440, w Hiszpanii – 229540, we Włoszech – 223096, w Brazylii – 202918, we Francji – 178994, w Niemczech – 174478, w Turcji – 144749, w Iranie – 114533, w Chinach – 82993, w Indiach – 81997, w Peru – 80604, w Kanadzie – 74781, w Belgii – 54288, w Arabii Saudyjskiej – 46869, w Holandii – 43680, w Meksyku – 42595, w Chile – 37040, w Pakistanie – 35788, w Ekwadorze – 30502, w Szwajcarii – 30463, w Portugalii – 28319, w Szwecji – 28582, w Katarze – 28272, na Białorusi – 26772, w Singapurze – 26098, w Irlandii – 23827, ZEA – 21084.

W wyniku COVID-19 w USA zmarło 85886 osób, w Wielkiej Brytanii – 33693, we Włoszech – 31368, we Francji – 27428, w Hiszpanii – 27321, w Brazylii – 13993, w Belgii – 8903, w Niemczech – 7884, w Iranie – 6854, w Holandii – 5609, w Kanadzie – 5592, w Chinach – 4633, w Meksyku – 4477, w Turcji – 4007, w Szwecji – 3529, w Indiach – 2649, w Ekwadorze – 2338, w Rosji – 2305, w Peru – 2267, w Szwajcarii – 1872, w Irlandii – 1506, w Portugalii – 1184, w Rumunii – 1053, w Indonezji – 1043.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA