fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Tarcza 3.0. Sejm odrzucił propozycję podwyżki zasiłku dla bezrobotnych

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Podczas wieczornego głosowania posłowie przyjęli ustawę osłonową, odrzucając większość poprawek zgłoszonych przez Senat.

Ustawa osłonowa to kolejny pakiet działań w ramach tarczy antykryzysowej rządu. W czwartek rano projekt przyjął Senat zgłaszając 87 poprawek. Po południu pracowała nad nimi sejmowa komisja finansów publicznych, a wieczorem głosowali posłowie.

Zgodnie z wnioskiem posła Henryka Kowalczyka z PiS, przewodniczącego komisji, poprawki Senatu głosowano blokowo, zgodnie z rekomendacją komisji. W efekcie 47 senackich propozycji odrzucono, a 40 przyjęto (w tym 13 o charakterze legislacyjnym i 27 o charakterze merytorycznym).

Wśród odrzuconych poprawek znalazła się m.in. ta o podwyżce zasiłku dla bezrobotnych do 1800 zł (z obecnych ok. 860 zł brutto) oraz o rozszerzeniu grona osób mających prawo do zasiłku opiekuńczego na wszystkich opiekunów dzieci w wieku szkolnym. Przepadła też propozycja ułatwiająca samorządom planowanie budżetu w obliczu kryzysu. Z przepisów nie został też wykreślony, czego chciał Senat, zapis o skróceniu kadencji prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej i zmianie sposobu jego wyboru oraz o możliwości odwołania aukcji 5G.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. Zakładana ona szereg zmian w różnych dziedzinach. Umożliwia przykładowo rozszerzenie zwolnienia ze składek ZUS-u dla samozatrudnionych za kwiecień i maj bieżącego roku, jeśli ich przychody były wyższe niż 15,6 tys. zł, a dochody nie wyższe niż 7 tys. zł. Przepisy przewidują szereg zmian w świadczeniu usług (publicznych i prywatnych) drogą elektroniczną, dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu kwotą 900 mln zł, dofinansowanie dla przewoźników kolejowych i autobusowych czy zmiany w wyborze prezesa UKE, itp.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA