fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Zielono na starcie. WIG20 odrabia straty

Fotorzepa, Grzegorz Psujek
Na początku piątkowej sesji WIG20 odrabia straty poniesione wczoraj i rośnie o 1 proc. do 1595 pkt.

W gronie blue chips najbardziej wyróżnia się CCC, którego walory drożeją o ponad 3 proc. do blisko 43,4 zł. Wszystkie największe spółki świecą na zielono za wyjątkiem Cyfrowego Polsatu, który tanieje o 1,2 proc. do 24,3 zł.

Sytuacja jest podobna w gronie małych i średnich spółek. mWIG40 rośnie o 1 proc., a SWIG80 o 0,85 proc.

Inwestorzy dziś będą bacznie obserwować raporty spółek za I kwartał, których w sumie zostanie opublikowanych kilkadziesiąt. Przed rozpoczęciem sesji wynikami pochwaliło się już 13 spółek z NewConnect i głównego parkietu GPW. Z grona blue chips raport opublikuje dziś Dino, którego akcje przez ostatnie pięć sesji staniały o blisko 10 proc.

Nastroje na Wall Street były dobre mimo gorszych danych z rynku pracy. W tygodniu zakończonym 9 maja blisko 3 mln Amerykanów złożyło po raz pierwszy wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. Ekonomiści szacowali średnio, że było to 2,5 mln. Nie powstrzymało to jednak byków i S&P 500 zakończył dzień wzrostem o 1,15 proc., a Nasdaq o 0,9 proc.

Główne indeksy w Azji zakończyły sesję w większości na zielono, choć skala wzrostów była umiarkowana mimo pozytywnych danych płynących z gospodarki. W Chinach produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 3,9 proc. rok do roku. Analitycy prognozowali wzrost na poziomie 1,5 proc. Shanghai Composite zakończył dzień nieznacznym spadkiem o 0,1 proc. Z kolei notowania japońskiego Nikkei wzrosły o 0,6 proc., a południowokoreańskiego Kospi o 0,2 proc.

Notowania ropy są na dobrej drodze do zakończenia wzrostem trzeciego tygodnia pod rząd. Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) poinformowała wczoraj, że perspektywy na globalnym rynku ropy nieco się poprawiły, a popyt jest nieznacznie silniejszy niż oczekiwano. Notowania gatunku WTI rosną o 2,6 proc. do 28,3 USD za baryłkę, a Brent drożeje o 3,3 proc. do 32,2 USD.

Z danych makroekonomicznych poznamy dziś m.in. wstępny odczyt PKB za I kwartał dla kilku europejskich gospodarek oraz dane dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA