fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

Sondaż: Hołownia przed Trzaskowskim, Duda wygrywa w I turze

Fotorzepa/ Grzegorz Rutkowski
Andrzej Duda uzyskałby w I turze wyborów poparcie 51 procent głosujących - wynika z sondażu, przeprowadzonego przez Kantar w dniu, w którym Koalicja Obywatelska ogłosiła, że jej kandydatem będzie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Dotychczasowa kandydatka KO w wyborach prezydenckich Małgorzata Kidawa-Błońska zrezygnowała ze startu. Zarząd PO udzielił rekomendacji prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu, nowemu kandydatowi partii.

Jak wynika z sondażu Kantar dla „Faktów” TVN, przeprowadzonego telefonicznie w dniu, kiedy ogłoszono kandydaturę Trzaskowskiego, prezydent Warszawy mógłby liczyć na poparcie 11 proc. ankietowanych. Dałoby mu to trzecie miejsce w wyborach. W ostatnich sondażach, w których uwzględniano Małgorzatę Kidawę-Błońską, była kandydatka KO mogła liczyć na jednocyfrowe poparcie i plasowała się w okolicach 4-6 miejsca.

Z sondażu wynika, że wybory rozstrzygnęłyby się w pierwszej turze, ponieważ urzędujący prezydent Andrzej Duda uzyskał poparcie 51 proc. respondentów. Drugie miejsce, za Dudą a przed Trzaskowskim, zajął niezależny Szymon Hołownia (17 proc.).

Za Trzaskowskim uplasowali się kandydaci Polskiego Stronnictwa Ludowego, Konfederacji i Lewicy. Władysława Kosiniaka-Kamysza poparło 6 proc. ankietowanych, Krzysztofa Bosaka - 5 proc. a Roberta Biedronia - 3 proc.

W sondażu nie uwzględniono wyników czterech pozostałych kandydatów, zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą przed 10 maja - Marka Jakubiaka, Mirosława Piotrowskiego, Pawła Tanajny oraz Stanisława Żółtka.

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar 15 maja na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1004 pełnoletnich osób.

Źródło: rp.pl/ TVN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA