fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja z 30 marca

Fotorzepa, Jakub Mikulski
W Polsce potwierdzono 2055 przypadków koronawirusa, 31 osób zakażonych zmarło *** W kraju obowiązuje stan epidemii *** Ograniczenia w przemieszczaniu się dotyczą już prawie jednej trzeciej ludności świata. *** Liczba zarażeń w USA przekroczyła 140 tys. *** Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że gdyby władze USA nie podjęły żadnych działań ograniczających kontakty w przestrzeni publicznej, w USA na Covid-19 zmarłoby nawet 2,2 mln osób.

23.10

Kończymy relację z poniedziałku bilansem 193 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce. Dziś też zmarło 9 osób – SARS-CoV-2 spowodował śmierć 31 osób. Zarażonych jest 2055. Na najnowsze informacje zapraszamy od rana.

23.00

Przerwa w obradach Senatu potrwa do godziny 1.00. Potem rozpocznie się głosowanie nad 100 poprawkami do ustaw o tarczy antykryzysowej.

22.55

Wojsko na ulicach, kolejki przed sklepami – rząd przedstawi dalszą strategię walki z epidemią koronawirusa – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

22.40

21.20

21.00

Inżynierowie stajni wyścigowej Formuły I Mercedesa opracowali z brytyjskimi kolegami i lekarzami nową wersję respiratora, będą testować prototyp w londyńskim szpitalu. A rząd zamówił 10 tys. takich aparatów w konsorcjum producentów, wcześniej 10 tys. sztuk CoVent u producenta odkurzaczy James Dyson.

20.59

-Jeżeli są warunki, by iść normalnie do sklepu, to są też warunki, by pójść i zagłosować – mówił prezydent Andrzej Duda odpowiadając na pytania internautów na Facebooku.

20.30

„Dziękujemy polskim przyjaciołom za ten miły gest solidarności. Dziękujemy!” – pisze na Twitterze włoski minister spraw zagranicznych, komentując przylot do Włoch 15 polskich lekarzy, którzy mają wspomóc kolegów w Bergamo, najmocniej dotkniętym przez koronawirusa.

20.15

Trwa przerwa w obradach Senatu. Do bloku głosowań senatorowie przystąpią o 23.

20.01

Zmarło kolejnych 5 osób. Zakażonych w Polsce jest już 2055 osób. Tylko dziś potwierdzono zakażenie u 193 osób i śmierć 9 pacjentów.

19.55

AFP

19.15

18.45

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 812 osób zakażonych koronawirusem – poinformowała Obrona Cywilna. Liczba ofiar epidemii w tym kraju wzrosła do 11591.

AFP

18.30

18.28

18.20

Niemcy przekazały środki ochrony osobistej Szwajcarii, Austrii (8 mln rękawiczek), Rumunii (100 tys. masek) i Szwecji (60 tys. masek). Francja ofiarowała Włochom milion masek i 20 tys. kombinezonów ochronnych.

https://twitter.com/EU_Commission/status/1244659831753015298

17.35

We Włoszech wylądował samolot wojskowy, na którego pokładzie znajdowało się piętnastu polskich lekarzy. Polacy udali się na dziesięć dni do włoskiego miasta Brescia w Lombardii, gdzie sytuacja związana z epidemią koronawirusa jest najtrudniejsza.

17.30

Straciliśmy czas, który powinien być przeznaczony na powszechną mobilizację. Wszystko dzieje się na ostatnią chwilę, za późno – mówi w Senacie Wojciech Konieczny, senator Lewicy.

17.20

Dyrektor muzeum Singer Laren w Amsterdamie poinformował, że skradziony został obraz „Ogród przy plebanii w Nuenen wiosną” autorstwa Vincenta van Gogha. Placówka była zamknięta w związku z epidemią koronawirusa.

16.55

– Senatorowie mieli wiele pytań i wiele wątpliwości. Przekaz przedstawiany przez media publiczne stoi w sprzeczności z informacjami od dyrektorów szpitali i ludzi bezpośrednio świadczących usługi medyczne – mówiła Małecka-Libera.

16.40

Beata Maria Małecka-Libera, przewodnicząca senackiej komisji zdrowia przekazała, że aby polepszyć przekazaną Senatowi ustawę, komisja zdecydowała się wprowadzić do niej poprawki. – Są kierowane troską o zabezpieczenia warunków pracy personelu medycznego i sytuacji pacjentów – mówiła senator KO.

16.30

Z sondażu opublikowanego w dzienniku „Les Echos” wynika, że 55 proc. Francuzów nie ufa rządowi w sprawie działań dotyczących walki.

16.19

16.15

W Senacie premier Mateusz Morawiecki przedstawia swoją wizję powrotu gospodarki do normalności, co jego zdaniem zacznie się realizować za kilka tygodni lub miesięcy. Podkreśla konieczność ocalenia jak największej miejsc pracy, przedsiębiorstw i przedsiębiorców.

16.11

Nie mielibyśmy głupich dyskusji o wyborach, gdyby Jarosław Kaczyński cynicznie nie zdecydował się przeforsować swoją wizję władzy – powiedział w programie „Onet Rano” Krzysztof Śmiszek. Jarosławowi Kaczyńskiemu nie chodzi o ludzi. Po trupach chce zorganizować wybory 10 maja – podkreślił.

16.10

Wiadomo, że teraz ciężko się uczycie, ale potrzebny jest też sport. E-sport – mówi prezydent Andrzej Duda i zaprasza dzieci do turnieju GrarantannaCup. ” „Od dzisiaj znajdziecie mnie także na Tik Toku! Szukajcie pod nazwą: AndrzejDudaNaTikToku” – przekazuje w mediach społecznościowych. 

16.00

Rozpoczęło się posiedzenie Senatu, który dziś debatuje nad tarczą antykryzysową. Marszałek Tomasz Grodzki poinformował, że nie jest przeciwnikiem głosowania zdalnego, o które wnioskował PiS, ale musiałoby ono zostać przeprowadzone zgodnie ze ścisłymi regułami bezpieczeństwa. Wystąpił do Ministerstwa Cyfryzacji i MSWiA z pytaniami o zasady zabezpieczenia tego typu głosowania.

15.45

15.31

Jak poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM), w ciągu ostatniej doby w Holandii po raz pierwszy od kilku dni stwierdzono mniej niż tysiąc nowych przypadków zakażeń koronawirusem.

15.30

Skala zakażeń nie jest w tej chwili tak duża, żebyśmy rekomendowali noszenie maseczek przez każdego obywatela. Jeżeli transmisje poziome się nasilą – wtedy to będzie uzasadnione – kończy minister zdrowia.

15.27

Nie są prowadzone statystyki zakażeń wśród personelu medycznego – odpowiada Szumowski na pytania dziennikarzy.

15.24

Zdaniem Szumowskiego te restrykcje, które już zostały wprowadzone, okazały się niewystarczające, sądząc po tłumach w parkach czy na targowiskach. Jutro premier Mateusz Morawiecki ma przedstawić kolejne decyzje w tej sprawie.

15.23

Minister pytany o termin wyborów prezydenckich powiedział, że więcej danych będzie miał w pierwszych tygodniach kwietnia i wtedy przedstawi rekomendacje.

15.16

– Większość zachorowań to przypadki osób z chorobami współistniejącymi, ale weszliśmy w nowy etap epidemii – poziomą transmisję wirusa, dlatego środki ochrony trafią do innych niż zakaźne i jednoimienne placówki ochrony zdrowia.

15.12

Szumowski nie chce spekulować, kiedy może nastąpić gwałtowny wzrost zakażeń i zachorowań w Polsce.

15.10

Będziemy wchodzić w fazę dużych wzrostów liczby zachorowań, jaka ona będzie – zależy też od nas. Postarajmy się zachować rozsądek i dużo większą dyscyplinę – mówił Szumowski, zauważając, że ostatni weekend przyniósł dowody na lekkomyślne podejście do problemu pandemii.

15.10

Każdy medyk, który zetknął się z zakażonym, będzie testowany w pierwszej kolejności.

15.08

To dopiero początek dostaw. Kolejne będziemy dystrybuować tak szeroko, jak będzie to możliwe – mówił minister zdrowia.

15.06

Środki ochrony osobistej – 5mln 3200 tys. maseczek, 19 tys. masek FFP2 i wyższych, 32 tys. kombinezonów, 6 mln rękawiczek, 41,5 tys. gogli i płynów dezynfekcyjnych – zostaną rozdysponowane do szpitali jednoimiennych i pozostałych placówek ochrony zdrowia, ale i do policji.

15.05

Sytuacja tak się zmienia, że rozpoznań jest tysiące, co oznacza wieksze ryzyko spotkania osoby zarażonej również w szpitalach innych niż zakaźne i jednoimienne.

15.03

Jesteśmy na początku drogi, ale od nas w dużym stopniu zależy, jak będzie wyglądała: czy to będą setki zarażonych, czy tysiące zarażonych i setki zmarłych – mówi minister zdrowia.

15.00

Konferencja ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego: Dzięki zachowaniu Polakom i wprowadzonym obostrzeniom mamy szanse ograniczyć gwałtowny napływ chorych do szpitali zakaźnych.

14:53

14:49

14:48

14:46

Liczba ofiar Covid-19 w stanie Nowy Jork przekroczyła 1000 – informuje CNN.

14:43

14:41

14:35

Szef KPRM Michał Dworczyk: Mimo pandemii, z którą musimy się mierzyć, naszym wspólnym obowiązkiem jest to, aby państwo funkcjonowało. Przygotowujemy się do wyborów prezydenckich. Oczywiście sytuacja jest bardzo dynamiczna i może się zmieniać. Natomiast na dzień dzisiejszy pracujemy nad tym, żeby te wybory się odbyły.

14:33

W ubiegłym tygodniu Beniamin Netanjahu spotkał się ze swoją doradczynią, u której wykryto później koronawirusa. Premier Izraela będzie w najbliższych dniach przebywał w samoizolacji.

14:23

W związku z pandemią na wymiar sprawiedliwości spadnie wkrótce taka sama presja, jaka obecnie przygniata systemy ochrony zdrowia. Spowoduje ją fala sporów wywołanych pandemią. Co mogą zrobić adwokaci, radcowie prawni i sędziowie, oczekując na nadejście fali postpandemicznych sporów, by uodpornić wymiar sprawiedliwości przed nadchodzącą ciężką próbą?

14:18

W USA na Covid-19 może umrzeć 100 tys. osób – i nie będzie to zaskoczeniem – powiedział dr Anthony Fauci, dyrektor Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w USA, doradzający prezydentowi Donaldowi Trumpowi w kwestii walki z epidemią koronawirusa w Stanach Zjednoczonych.

Tasos Katopodis/Getty Images/AFP

14:09

14:06

13:57

Władze Austrii wprowadzają obowiązek noszenia masek na twarz w supermarketach. Zmuszenie klientów supermarketów do noszenia masek ma zmniejszyć tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 w Austrii – poinformował w poniedziałek kanclerz Austrii Sebastian Kurz.

13:56

13:38

13:32

MKOl we współpracy z japońskimi gospodarzami i po konsultacjach z 33 międzynarodowymi federacjami sportowymi postanowił, że igrzyska w Tokio odbędą się w dniach 23 lipca – 8 sierpnia 2021. To termin prawie identyczny jak pierwotna data (24 lipca – 8 sierpnia).

13:31

Nastroje przedsiębiorców i konsumentów w Polsce były w marcu najsłabsze od 2013 r., a to dopiero początek fali pesymizmu, która zalewa Europę w związku z epidemią koronawirusa.

13:30

W niedzielę ciężarówki wypełnione sprzętem i zapasami zaparkowały przy Central Parku w Nowym Jorku. Rozpoczęto budowę szpitala polowego, który może przyjąć 68 pacjentów.

13:18

13:09

Liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Szwajcarii wzrosła o 1139 przypadków w ciągu doby. Liczba ofiar wzrosła o 38. Łącznie w Szwajcarii zakażonych wirusem jest 15475 osób, a z powodu Covid-19 zmarło 295 osób.

13:05

Dodatkowe 14 dni zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do 8. roku życia z powodu zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka z powodu epidemii koronawirusa – przewiduje przyjęta przez Sejm tzw. tarcza antykryzysowa. Na dodatkowy zasiłek opiekuńczy będą mogli też liczyć opiekunowie osób niepełnosprawnych.

13:02

Spośród zakażonych wirusem w Hiszpanii 12298 to pracownicy ochrony zdrowia. Stanowi to 14 proc. wszystkich potwierdzonych w tym kraju przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV.2.

12:58

12:54

Władze Korei Południowej zapowiedziały, że w związku z epidemią koronawirusa wypłacą obywatelom specjalne świadczenie. Ma on wynosić 1 mln wonów (816 dolarów lub 3,4 tys. zł) na gospodarstwo domowe.

12:53

„Wiem jak to jest żyć w ekstremalnych czasach”, pisze miliarder i zapominając o konflikcie z rządem Węgier, przekazuje pieniądze dla swojego rodzinnego miasta.

12:50

W obliczu trwającej pandemii wiele firm ma kłopot z terminowym przeprowadzeniem walnego zgromadzenia i publikacją raportu rocznego. Nadzorca przygotował rozwiązania, które mogą im pomóc.

12:46

W ciągu doby liczba ofiar koronawirusa SARS-CoV-2 w Iranie wzrosła o 117, do poziomu 2757 – poinformował rzecznik irańskiego resortu zdrowia, Kianush Jahanpur.

STR / AFP

12:42

Senator Krzysztof Kwiatkowski zapowiada usunięcie z tzw. tarczy antykryzysowej przepisów zmieniających Kodeks Wyborczy.

12:34

Prof. Grodzki: To nie jest czas myślenia o wyborach. Wszystkie siły musimy rzucić na walkę z wirusem. Tarcza w Senacie zostanie oczyszczona ze wszystkiego, co nie dotyczy walki z wirusem.

12:33

12:31

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki: Senat będzie dbał o to, aby każdy Polak miał prawo do testów. W Senacie RP niedoskonałą tarczę antykryzysową chcemy zamienić na lepszą, solidną, prawdziwą tamę.

12:15

Tolga AKMEN / AFP

12:01

Fot. Piotr Guzik/Fotorzepa

11:48

– Każda z porannych sztabowych dyskusji ma dwa wymiary. Pierwszy zdrowotny, związany z bezpieczeństwem fizycznym i drugi filar gospodarczy. Zdajemy sobie sprawę, że gospodarka zamarła, ale też zdajemy sobie sprawę, że zamarła gospodarka na całym świecie – mówi minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

11:46

Na trzy miesiące więzienia skazano w Hongkongu mężczyznę, który podał fałszywe dane osobowe i fałszywy adres przedstawicielowi władz, aby uniknąć obowiązkowej kwarantanny – podał CNN, powołując się na dane Departamentu Sprawiedliwości Hongkongu.

11:31

11:29

11:22

11:20

Tarcza Antykryzysowa nie uwzględnia zasadniczych postulatów polskich przedsiębiorców, z kolei zawiera zapisy, które nie mają nic wspólnego z ratowaniem gospodarki – podkreśla Rada Przedsiębiorczości.

11:17

W Indonezji stwierdzono w poniedziałek 129 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba przypadków śmiertelnych Covid-19 zwiększyła się w tym kraju o 8. Łącznie zakażenie koronawirusem w Indonezji stwierdzono u 1414 osób, 122 osób zmarło.

11:14

Szkoły w Izraelu raczej nie wznowią funkcjonowania po święcie Pesach, które kończy się 15 kwietnia – zapowiedział dyrektor generalny resortu zdrowia Izraela, Mosze Bar Siman-Tov w rozmowie z radiem publicznym.

Ahmad GHARABLI / AFP

11:01

Zawieszenie kampanii wyborczej przez kandydatkę Koalicji Obywatelskiej, Małgorzatę Kidawę-Błońską pokazało, że chyba nie jest dobrą kandydatką na trudne czasy, w których trzeba podejmować bardzo trudne i odpowiedzialne decyzje – mówił w rozmowie z Onetem Krzysztof Śmiszek, polityk Lewicy.

10:58

Na Filipinach w poniedziałek stwierdzono 128 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba ofiar Covid-19 w tym kraju wzrosła o siedem. Łączna liczba przypadków zakażenia wirusem na Filipinach wzrosła do 1546, a liczba ofiar wirusa – do 78.

10:55

Szpital w niemieckim Wolfsburgu niemal wstrzymał przyjmowanie nowych pacjentów, kilku pracowników uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa – poinformował rzecznik placówki.

10:53

10:50

10:42

– Moim zdaniem nikt nie będzie na siłę robił wyborów. Rozumiem, podzielam pogląd większości opinii publicznej w Polsce, która uznaje, że byłoby to coś dziwnego – mówi senator PiS Jan Maria Jackowski.

10:38

10:37

– Ta władza za wszelką cenę dąży do tego, żeby wygrać wybory. Władza nie patrzy, że może się to odbyć kosztem zdrowia i życia Polaków – mówił w rozmowie z Onetem przewodniczący PO Borys Budka.

10:36

10:30

Początek nowego tygodnia przynosi pogorszenie nastrojów na warszawskim parkiecie. Pierwsze minuty sesji przebiegają pod znakiem kontynuacji przeceny głównych indeksów.

10:26

W Afryce zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 wykryto jak dotąd u 4760 osób. 146 zakażonych wirusem zmarło – wynika z danych Afrykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób.

Phill Magakoe / AFP

10:22

– W przypadku postojowego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci zleceniobiorcom, wykonawcom dzieła i samozatrudnionym świadczenie w wysokości ok. 2 tys. zł – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. W piątek Sejm przyjął ustawę w tej sprawie.

10:21

Jeśli zważy się na skalę i zakres ograniczeń praw i wolności obywatelskich już wprowadzonych to nie może być wątpliwości, iż mamy do czynienia ze stanem klęski żywiołowej – głosi podjęta w niedzielę uchwała Forum Współpracy Sędziów.

10:11

Japoński rząd dementuje pogłoski jakoby 1 kwietnia w kraju miał zostać wprowadzony stan wyjątkowy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.

10:05

Organizatorzy igrzysk w Tokio poinformowali, że prawdopodobnie w tym tygodniu zostanie ogłoszony nowy termin imprezy. Z powodu epidemii koronawirusa igrzyska zostały przełożone na przyszły rok

10:02

W poniedziałek parlament Węgier ma zatwierdzić ustawę dającą premierowi Viktorowi Orbanowi nowe uprawnienia. Zdaniem szefa rządu zagwarantuje to skuteczniejszą walkę z epidemią koronawirusa.

9:59

Prezydent Indonezji, Joko Widodo zapowiedział w poniedziałek wprowadzenie surowszych ograniczeń w swobodzie poruszania się między poszczególnymi regionami kraju, a także zastosowanie na szerszą skalę polityki zachowywania dystansu społecznego między ludźmi. W Indonezji zakażenie wirusem wykryto jak dotąd u 1285 osób, 114 osoby zmarły w wyniku Covid-19.

9:52

Hotele, hostele, akademiki i sanatoria zmienią się w specjalne izolatoria. Trafią do nich osoby, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu.

9:51

– Jeżeli dojdzie do sytuacji, że będzie więcej ofiar, a pandemia będzie się rozciągała, to po Wielkanocy PiS powie, że są odpowiedzialni i przenoszą wybory – uważa lider SLD Włodzimierz Czarzasty.

9:49

Sajjad HUSSAIN / AFP

9:30

9:26

Premier Rosji Michaił Miszustin zaapelował do władz rosyjskich regionów, aby wprowadziły podobne ograniczenia w swobodzie przemieszczania się mieszkańców, na jakie zdecydowały się władze Moskwy.

9:24

9:18

9:06

Placido Domingo, słynny hiszpański tenor, trafił do szpitala w Meksyku w związku z komplikacjami związanymi z chorobą Covid-19. O zakażeniu koronawirusem 79-letni Placido Domingo poinformował 22 marca.

8:56

8:52

W orędziu do Hiszpanów premier Pedro Sanchez w niedzielę wieczorem ogłosił zaostrzenie kwarantanny związanej z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 w tym kraju. Od 30 marca do 9 kwietnia do pracy w Hiszpanii chodzić będą jedynie osoby, których praca jest konieczna dla normalnego funkcjonowania państwa. Pozostali dostaną pensje za okres, w którym nie będą pracować, ale będą musieli odpracować ten czas w późniejszym terminie.

8:48

8:47

8:33

W Tajlandii stwierdzono w poniedziałek 136 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Łączna liczba zakażeń wykrytych w tym kraju wzrosła do 1524. W wyniku Covid-19 w Tajlandii zmarło jak dotąd 9 osób.

8:26

– Dziwię się moim kolegom z opozycji, że nie mówią głośno: te wybory muszą być przeniesione. Uważam, że presja ma sens. Musimy mówić jednoznacznie – uważa Małgorzata Kidawa-Błońska.

8:24

W Niemczech do poniedziałku 30 marca stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 57298 osób – wynika z danych podanych przez Instytut Roberta Kocha.

AFP PHOTO / Land NRW/ Andrea BOWINKELMANN

8:02

W całych Chinach zakazana jest organizacja pogrzebów. Żałobnicy nie tylko zostali zamknięci w swoich domach, ale muszą również czekać na odzyskanie szczątków swoich bliskich.

7:54

W nocy z 27 na 28 marca w Sejmie przegłosowano tzw. Tarczę antykryzysową, której elementem jest zmiana Kodeksu Wyborczego umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom przebywającym w kwarantannie i osobom, które najpóźniej w dniu głosowania skończyły 60 lat.
Damien SIMONART / AFP

7:43

Wojsko Korei Północnej przeprowadziło w niedzielę dwa testy pocisków balistycznych krótkiego zasięgu. W obliczu panującej pandemii koronawirusa, próby przeprowadzone na wschodnim wybrzeżu kraju zostały uznane za „niestosowane” przez Koreę Południową.

7:37

Liczba przypadków zakażenia koronawirusem w USA w ciągu tygodnia zwiększyła się czterokrotnie. Stany Zjednoczone stały się krajem z największą liczbą zakażonych wirusem na świecie – w kraju tym wykryto jak dotąd 142637 przypadków zakażenia wirusem.

7:27

Zmniejszył się poziom zanieczyszczenia powietrza w obszarach miejskich w całej Europie. Wpływ na to ma zamknięcie mieszkańców w domach spowodowane rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19.

7:18

6:59

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się 10 maja do urn udałoby się 20,7 proc. respondentów, a Andrzej Duda wygrałby w I turze uzyskując 54,6 proc. głosów – wynika z sondażu IBRiS dla Onetu.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

6:40

Ekonomiczne koszty walki z pandemią koronawirusa mogą być większe, niż oczekiwali dotąd najwięksi pesymiści. I większe niż bezpośrednie koszty samej choroby – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:38

Niemiecka Lufthansa uziemiła 95 proc. floty. LOT, podobnie jak inni narodowi przewoźnicy, lata dzięki kroplówce, jaką są rejsy repatriacyjne – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:37

Koronawirus wysyła teraz Polaków na pracę zdalną. Wkrótce może wysłać wiele osób na bezrobocie – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:34

6:32

6:30

W internecie pełno ofert najmu mieszkań pod kwarantannę. Polskie przepisy na to zezwalają – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:26

6:23

Śmieci z kwarantanny wywozi się ze zwykłymi. To błąd – uważają eksperci. Zabiegają o zmianę – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:15

6:08

Koronawirus z ogromną siłą uderzył w globalną gospodarkę. Zastopował produkcję, zachwiał handlem i usługami, pozrywał łańcuchy dostaw, na skraj bankructwa zepchnął dużą część firm – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:05

Exodus Ukraińców – koronawirus „zabrał” im pracę, masowo uciekają z Polski. Przyjeżdżają nieliczni – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:01

5:58

W Korei Południowej wykryto w poniedziałek 78 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Od trzech tygodni dzienny przyrost nowych zakażeń w tym kraju utrzymuje się na poziomie ok. 100 – co oznacza tzw. spłaszczenie krzywej zakażeń czyli skutek, jaki mają przynieść wprowadzane w różnych krajach świata ograniczenia w kontaktach międzyludzkich.

5:45

5:35

AFP

5:22

Mężczyzna w wieku ok. 40 lat trzecią ofiarą koronawirusa SARS-CoV-2 na Tajwanie – informują tamtejsze władze. Mężczyzna w ostatnim czasie podróżował do Austrii i Czech. Łączna liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykrytych na Tajwanie wzrosła do 298.

5:21

5:05

Prezydent Argentyny, Alberto Fernandez w niedzielę poinformował o przedłużeniu ogólnonarodowej kwarantanny do połowy kwietnia. Celem kwarantanny jest spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, którym w Argentynie zakaziło się 820 osób, a 20 zmarło w wyniku Covid-19, choroby wywoływanej koronawirusem. Pierwotnie kwarantanna miała obowiązywać do końca marca. Obecnie została przedłużona do 12 kwietnia.

5:02

Ministerstwo Zdrowia Meksyku poinformowało w niedzielę o 145 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 i czterech nowych przypadkach śmiertelnych Covid-19. Łączna liczba zakażonych wirusem w Meksyku wzrosła do 993, a liczba ofiar epidemii – do 20.

4:59

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro odwiedził targowisko na przedmieściach stolicy Brazylii, gdzie podkreślał, że brazylijska gospodarka musi działać, a nie być zamrażana w wyniku szeroko zakrojonej kwarantanny, której celem jest spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

Facebook

4:39

W Chinach kontynentalnych w niedzielę stwierdzono 31 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, w tym jedno zakażenie, do którego doszło na terenie Chin. To spadek o 14 w stosunku do danych z soboty – podała chińska Komisja Zdrowia Publicznego.

NOEL CELIS / AFP

4:24

Premier Wietnamu, Nguyen Xuan Phuc, nakazał władzom największych miast w kraju – Ho Chi Minh i Hanoi – przygotowanie się na scenariusz objęcia ich kwarantanną w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Liczba zakażeń wykrytych w Wietnamie zbliża się do 200.

4:13

4:10

W Polsce jak dotąd zakażenie koronawirusem wykryto u 1862 osób, w wyniku Covid-19 zmarły 22 osoby.

4:05

4:00

Na całym świecie koronawirusem zakaziły się 721946 osób. W wyniku Covid-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarło 33966 osób. Za wyleczone uznaje się 151312 osób, u których wykryto zakażenie się wirusem.

W USA wirusem zakaziło się 142047 osób. We Włoszech zakażonych zostało 97689 osób, w Chinach koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto u 81470 osób, w Hiszpanii – 80110 osób, w Niemczech – 62435, we Francji – 40174, w Iranie – 38309, w Wielkiej Brytanii – 19522, w Szwajcarii – 14829, w Holandii – 10866, w Belgii – 10836, w Korei Południowej – 9583, w Turcji – 9217, w Austrii – 8788.

W wyniku Covid-19 we Włoszech zmarło 10779 osób, w Hiszpanii – 6875, w Chinach – 3304 osób, w Iranie – 2640, we Francji – 2606, w USA – 2484, w Wielkiej Brytanii – 1228, w Holandii – 771, w Niemczech – 541, w Belgii – 431, w Szwajcarii – 300, w Korei Południowej – 152.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA