fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Senat zmieni Tarczę. Znikną poprawki do Kodeksu wyborczego

AFP
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że do ustaw o tzw. tarczy antykryzysowe zostaną wniesione poprawki, które spowodują, że zachowane będzie bezpieczeństwo ekonomiczne, socjalne i zdrowotne Polaków. Mają zniknąć poprawki, które nie dotyczą walki z epidemią.

- To nie jest czas myślenia o wyborach. Wszystkie siły musimy rzucić na walkę z wirusem. Tarcza w Senacie zostanie oczyszczona ze wszystkiego, co nie dotyczy walki z wirusem - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Jego zdaniem w Sejmie próbowano w nocy wprowadzić poprawki "nieprzystające nijak do walki z koronawirusem". - W Senacie musimy to naprawić, dlatego dziurawą tarczę zastąpimy solidną tamą antykryzysową - zapowiedział.

- Cały potencjał organizacyjny, finansowy, intelektualny, legislacyjny państwa powinien być skupiony na tym, ażeby pokonać koronawirusa - mówił.

Wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka zapowiedziała, że Lewica będzie składała swoje poprawki. - Będziemy walczyli o takie postanowienia, by polscy przedsiębiorcy co miesiąc otrzymywali od państwa dopłaty do wszystkich opłat stałych - do 50 tys. mies. Tylko to pozwoli utrzymać przedsiębiorstwa, które dzisiaj stoją, nie funkcjonują - powiedziała.

Na konferencji powiedziała również, że nie ma zgody na to, by w ustawie dotyczącej tzw. tarczy antykryzysowej znalazły się postanowienia nie mające nic wspólnego z walką z koronawirusem. 

- Nie pozwolimy, by w Tarczy Antykryzysowej znalazły się przepisy niekonstytucyjne. Trybunał Konstytucyjny dwukrotnie w Polsce wypowiadał się, że Kodeksu Wyborczego nie wolno zmieniać w okresie do 6 mies. przed wyborami i Senat nie pozwoli, by takie przepisy się ostały - poinformowała.

O możliwym rozwiązaniu już w weekend informował Krzysztof Kwiatkowski. "W obecnej sytuacji Senat może w poniedziałek przyjąć własną inicjatywę ustawodawczą, która powtórzy pakiet gospodarczy i zdrowotny z projektu sejmowego, ale bez zmian w ordynacji wyborczej. Sejm będzie mógł projekt senacki przyjąć na drugi dzień - pomoc obywatelom i firmom nadejdzie natychmiast,? ale nie będziemy pracować nad projektem sejmowym, który stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia obywateli, z uwagi na wybory w czasach epidemii' - zapowiadał senator.

Nocna zmiana w Sejmie

Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło dwie poprawki do specustawy zawierającej pakiet wsparcia dla firm i pracowników w związku z epidemią koronawirusa. Jedna z nich dotyczy zmiany Kodeksu wyborczego.

Zaproponowane przez PiS rozwiązanie rozszerza zakres głosowania korespondencyjnego. Z takiej formy wzięcia udziału w wyborach będą mogli wziąć udział wyborcy, który w dniu wyborów podlegają kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych. Dotyczyć będzie również osób, które najpóźniej w dniu wyborów skończyły 60 lat.

W ramach proponowanych zmian, głosowania korespondencyjnego nie będzie można organizować za granicą i na statkach morskich. Osoby powyżej 60. roku życia będą mogli wziąć udział w wyborach przez pełnomocnika. Obecnie z takiego rozwiązania mogą korzystać osoby niepełnosprawne. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA