fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Epidemia w Europie. Czystsze powietrze w miastach

AFP
Zmniejszył się poziom zanieczyszczenia powietrza w obszarach miejskich w całej Europie. Wpływ na to ma zamknięcie mieszkańców w domach spowodowane rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19.

W Brukseli, Paryżu, Madrycie, Mediolanie i Frankfurcie odnotowano mniejszą ilość szkodliwego dwutlenku azotu w dniach 5-25 marca, w porównaniu do wyników z ubiegłego roku.

W wielu miastach w całej Europie mieszkańcy są zamknięci w domach, a transport drogowy i lotniczy został ograniczony. Z powodu zamkniętych fabryk, zmniejszyła się emisja gazów do atmosfery.

Europejska Agencja Kosmiczna i Europejski Sojusz na Rzecz Zdrowia Publicznego opublikowały zdjęcia udowadniające spadek zanieczyszczeń.

Podobne wyniki pokazały dane zgromadzone przez Europejską Agencję Środowiska. W Madrycie średni poziom dwutlenku azotu zmniejszył się o 56% po tym, jak 14 marca rząd zakazał obywatelom podróżowania.

Według ekspertów, przebywania w zanieczyszczonych miastach bardziej naraża na zakażenie koronawirusem, ponieważ ciągłe narażanie organizmu na działanie takiego powietrza wpływa negatywnie na układ odpornościowy.

Jednocześnie w niektórych regionach Polski poziom dwutlenku azotu pozostał na tym samym, wysokim poziomie. Może mieć to związek z trwającym sezonem grzewczym. Wiele gospodarstw domowych nadal korzysta z węgla.

Zanieczyszczenie powietrza powoduje około 400 tys. przedwczesnych zgonów każdego roku w Europie.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA