fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Korea Północna

Test wyrzutni rakietowych. Korea Północna ogłasza sukces

AFP
Wojsko Korei Północnej przeprowadziło w niedzielę dwa testy pocisków balistycznych krótkiego zasięgu. W obliczu panującej pandemii koronawirusa, próby przeprowadzone na wschodnim wybrzeżu kraju zostały uznane za "niestosowane" przez Koreę Południową.

Oficjalna północnokoreańska agencja informacyjna KCNA przekazała, że wystrzelenie miało na celu sprawdzenie strategicznych i technicznych możliwości "super dużych, wielokrotnych wyrzutni rakiet". Testy nowego sprzętu prowadzone są od sierpnia ubiegłego roku.

KCNA nie poinformowała, czy niedzielne testy były osobiście nadzorowane przez Kim Dzong Una. Opublikowane w mediach zdjęcia przedstawiają wyrzutnie mogące pomieścić sześć pocisków. Rakiety trafiały w cel umieszczony na pobliskiej wyspie.

Ostatni raz przywódca Korei Północnej wziął udział w podobnych ćwiczeniach w październiku ubiegłego roku. 

Była to czwarta próba rakietowa przeprowadzona w kraju w tym miesiącu. Wcześniej wojsko miało trzy miesiące przerwy.

Do kolejnych testów dochodzi, gdy Korea Północna nie kontynuuje rozmów ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie rozbrojenia kraju. Oba państwa przerwały dialog, choć przedstawiciele Waszyngtonu oferowali swoją pomoc w walce z koronawirusem.

W Korei Północnej zamknięto granice i do dziś oficjalnie nie potwierdzono przypadków zachorowań. Na całym świecie z powodu koronawirusa zmarło niemal 34 tys. osób.

Zdaniem ekspertów informacje płynące z Korei Północnej nie przedstawiają prawdziwej sytuacji. Wirus miał dotrzeć do kraju i może mocno wpłynąć na społeczeństwo z powodu słabej infrastruktury medycznej i powszechnie panującego głodu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA