fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Inspektorzy pracy pomogą cudzoziemcom

123RF
Inspektorzy PIP będą musieli uczyć się języków i udzielać porad prawnych o podatkach w Polsce, by zapewnić pomoc prawną dla cudzoziemców z całej Unii Europejskiej.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt przewidujący wdrożenie dyrektywy nr 2014/54/UE z 16 kwietnia 2014 r. w sprawie środków ułatwiających korzystanie z praw przyznanych pracownikom w kontekście swobodnego ich przepływu.

W myśl tych przepisów każde państwo członkowskie UE ma obowiązek ustanowić system wspierania pracowników migrujących w obrębie UE. Zdaniem ministerstwa udzielaniem porad cudzoziemcom ma zająć się Państwowa Inspekcja Pracy. Na liście nowych obowiązków inspektorów znalazły się bardzo ciekawe pozycje.

Zgodnie z projektem PIP będzie udzielała cudzoziemcom porad nie tylko z zakresu prawa pracy, ale także dostępu do zatrudnienia, przywilejów socjalnych i podatkowych, a nawet zasobów mieszkaniowych czy pomocy udzielanej przez urzędy pracy.

Na szczęście dla okręgowych inspektorów pracy ciągle niewielu cudzoziemców przyjeżdża do Polski. Z oceny skutków regulacji dołączonej do projektu wynika, że obecnie liczba cudzoziemców z UE zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na koniec zeszłego roku wyniosła około 30 tys. osób. Z tego 20 tys. osób to pracownicy, a kolejne 5,7 tys. prowadzi działalność gospodarczą. Pozostali przeważnie wykonują pracę na zleceniu. Do tego należy doliczyć kolejne 600 osób, które jako członkowie rodzin cudzoziemców będą mogli korzystać z porad udzielanych w okręgach PIP.

Ministerstwo Rodziny podkreśla, że praktyczne znaczenie nowych obowiązków nałożonych na PIP będzie pewnie niewielkie ze względu na małą liczbę pracowników z UE zatrudnionych w Polsce (PIP znacznie częściej udziela porad Ukraińcom, których już kilkaset tysięcy co roku przyjeżdża do Polski).

Polska musi jednak wywiązać się z wdrożenia tej dyrektywy, by móc wymagać od innych państw unijnych podobnej pomocy dla kilkuset tysięcy polskich obywateli wyjeżdżających tam co roku do pracy.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA