Niebieska Karta UE ułatwia zatrudnianie cudzoziemców o wysokich kwalifikacjach

Osoby posiadające wysokie kwalifikacje, np. w zakresie nowych technologii, mogą skorzystać ze szczególnych ułatwień w zakresie legalizacji pobytu i pracy w Polsce. Zasady ich zatrudniania mają być jeszcze bardziej elastyczne.

Publikacja: 11.04.2024 04:30

Niebieska Karta UE ułatwia zatrudnianie cudzoziemców o wysokich kwalifikacjach

Foto: Adobe Stock

Zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych pracowników w Polsce i w całej Unii Europejskiej ciągle rośnie. Nie wszyscy pracodawcy i pracownicy posiadający wysokie kwalifikacje, np. w zakresie nowych technologii, zdają sobie sprawę, że mogą skorzystać ze szczególnych ułatwień w zakresie legalizacji pobytu i pracy, tj. Unijnej Niebieskiej Karty (Blue Card), a te ułatwienia będą wkrótce jeszcze większe. Obecnie w Rządowym Centrum Legislacji trwają bowiem prace nad zmianami w zakresie Niebieskiej Karty w celu wdrożenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i  Rady (UE) 2021/1883 z 20 października 2021 r. w  sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji oraz uchylenia dyrektywy Rady 2009/50/WE (projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, numer z wykazu UC15).

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt