fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Postępowanie egzekucyjne: żona może żądać zdjęcia blokady wspólnego konta - wyrok WSA

123RF
Wniosek o wyłączenie spod egzekucji złożą jedynie osoby, które nie są zobowiązanym w postępowaniu egzekucyjnym.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uwzględnił skargę podatnika, którego konto zostało zajęte egzekucyjnie.

Zajęcia środków na dwóch rachunkach bankowych dokonał fiskus, działając jako organ egzekucyjny. Podstawą był tytułu wykonawczy, który sam wystawił. Dłużnik wystąpił jednak o zwolnienie go spod zajęcia. Tłumaczył, że jeden z zajętych rachunków ma dwóch współwłaścicieli, tj. jego i jego żonę. Wpływa na niego wynagrodzenie żony, świadczenie z opieki społecznej na rzecz niepełnosprawnego syna oraz darowizny przekazywanego przez jego matkę dla wnuka. Z kolei na drugim znajdowała się suma, która była prezentem dla siostrzenicy żony.

Początkowo egzekutorzy odmówili zwolnienia, ale po ponownym wniosku częściowo uwzględnili prośbę dłużnika. Przypomnieli jednak, że zwolnienie spod egzekucji nie może służyć niwelowaniu skutków dokonanych już czynności egzekucyjnych.

To nie usatysfakcjonowało dłużnika. Spór trafił na wokandę, a szczeciński WSA uwzględnił jego skargę. Zauważył, że w spornej sprawie organ egzekucyjny dokonał zajęcia rachunku bankowego. Przyjął, że środki na nim stanowią majątek skarżącego, który wniósł o zwolnienie spod egzekucji.

Tymczasem, jak tłumaczył sąd, jeśli do zajętych środków finansowych roszczą sobie prawa inne osoby niż zobowiązany, to mają prawo złożyć wniosek o wyłączenie spod egzekucji tych środków.

W realiach sprawy z wnioskiem o wyłączenie spod egzekucji mogłaby wystąpić żona skarżącego (jej wynagrodzenie) i siostrzenica żony. Wniosek mógłby też złożyć syn skarżącego – działający sam lub przez opiekuna prawnego – w zakresie kwot stanowiących darowiznę od babci.

WSA podkreślił, że wniosek o wyłączenie spod egzekucji mogą złożyć jedynie osoby, które nie są zobowiązanym w postępowaniu egzekucyjnym. Takiego wniosku nie złoży skarżący, gdyż w postępowaniu egzekucyjnym ma status zobowiązanego. Dlatego sprawa wymaga dodatkowych wyjaśnień, zwłaszcza dotyczących trybu, bo zwolnienie z egzekucji to nie to samo co wyłączenia. Wyrok nie jest prawomocny.

Sygnatura akt: I SA/Sz 249/19

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA