fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy zmiana projektu budynku może być traktowana jako wada przedmiotu umowy deweloperskiej

123RF
Usuwanie wad lokali lub części wspólnych nieruchomości jest codziennością deweloperów. Nawet najbardziej solidny deweloper mierzy się z takimi problemami.

Szczególnie złożoną kwestią na gruncie odpowiedzialności dewelopera za wady jest wprowadzanie na etapie budowy odstępstw w stosunku do dokumentacji projektowej budynku. Warto wiedzieć, że każde takie odstępstwo może stanowić podstawę ewentualnych roszczeń nabywców, a także jak się przed nimi uchronić.

Niezgodność z umową

Aktualnie obowiązująca ustawa deweloperska zawiera jedynie szczątkową regulację dotyczącą odpowiedzialności dewelopera za wady. Jej przepisy ograniczają się w zasadzie do ogólnego wskazania trybu postępowania w przypadku wad stwierdzonych podczas odbioru mieszkania. W zakresie nieuregulowanym ustawa deweloperska odsyła do przepisów Kodeksu cywilnego o rękojmi.

Deweloper – jako sprzedawca – ponosi odpowiedzialność za wady fizyczne i prawne rzeczy sprzedanej, a więc lokalu i części wspólnych budynku. Odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi ma bardzo szeroki zakres. Przede wszystkim oparta jest na zasadzie ryzyka, co wyklucza mo...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA