Wielkie inwestycje budzą emocje, ale postępowanie ma swoje reguły

Przepisy kodeksu cywilnego dotyczące tzw. immisji nie mogą być podstawą dla wykazania interesu prawnego. Mogą świadczyć tylko o interesie faktycznym.

Publikacja: 03.04.2024 04:30

Wielkie inwestycje budzą emocje, ale postępowanie ma swoje reguły

Foto: Adobe Stock

W przypadku realizacji inwestycji infrastrukturalnych zarówno obiektów użyteczności publicznej, jak i inwestycji liniowych, takich jak drogi czy koleje, kwestia dobrego przygotowania inwestycji ma istotne znaczenie zarówno na poziomie właściwej dokumentacji projektowej, jak i przygotowania i prowadzenia postępowań administracyjnych. W przypadku inwestycji kontrowersyjnych społecznie, lub które mogą być uciążliwe dla okolicznych mieszkańców, inwestor może spodziewać się, że zainteresowane osoby, np. mieszkańcy, będą aktywnie uczestniczyć w procesie inwestycyjnym. Uczestnictwo to może wiązać się z próbami zaskarżania wydanych rozstrzygnięć przez organy administracji czy sądy, w szczególności na etapie pozyskiwania decyzji środowiskowych, jak i, tak jak stało się w przypadku omawianego wyroku, decyzji w sprawie lokalizacji inwestycji lotniskowej.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona