Prawo do świadczenia za ten okres przysługuje bowiem tylko w dwóch sytuacjach:
- gdy pracownik został objęty decyzją inspektora sanitarnego o poddaniu się kwarantannie lub izolacji (decyzję może dostarczyć do pracodawcy bądź ZUS po okresie kwarantanny lub izolacji),
- gdy zakażenie dało już objawy i pracownik uzyska zwolnienie lekarskie.
Może wystąpić jeszcze sytuacja, o której mowa w art. 35 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – gdy lekarz przyjmujący do szpitala, miejsca izolacji lub odbywania kwarantanny sam zdecyduje – bez decyzji inspektora sanitarnego – żeby daną osobę poddać hospitalizacji lub kwarantannie i badaniom. Wówczas ubezpieczony może otrzymać decyzję inspektora sanitarnego w późniejszym terminie. Na tej podstawie otrzyma świadczenia z tytułu choroby. Jeśli natomiast w międzyczasie ujawnią się objawy zakażenia, lekarz wyda zwolnienie lekarskie i zasiłek będzie wypłacany na tej podstawie.
Pracownik, który sam zdecyduje o izolacji, nie może liczyć ani na wynagrodzenie, ani na zasiłek z ZUS. Jeżeli nie jest chory i nie posiada decyzji inspektora sanitarnego, nie ma podstaw do wypłaty tych świadczeń.