Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?

Obecnie recepta na antykoncepcję awaryjną kosztuje około 20-30 zł. Otrzymuje się ją bez problemu, zdarzają się wystawione nawet na trzynastoletnie dzieci – twierdzą farmaceuci.

Od 1 kwietnia ceny leków w dół. Minister: pobiliśmy rekord

Od 1 kwietnia zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Znajdą się na niej 33 nowe terapie. Ceny leków wyprodukowanych w Polsce mają spaść o 10 lub 15 procent.

Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień

Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Najwięcej takich mieszka na Mazowszu, Śląsku i w Wielkopolsce.

Andrzej Duda zawetuje zmiany ws. tabletki „dzień po”? Izabela Leszczyna: Mam plan B

Jeśli prezydent Andrzej Duda nie podpisze projektu nowelizacji prawa farmaceutycznego, tabletka „dzień po” „i tak będzie dostępna bez recepty” - zapowiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Nefrolog radzi, jak żyć z torbielami i kamieniami nerek

Każdy kto choć raz w życiu miał atak kamicy nerkowej wie, że lekarz kazał mu pić dużo wody – podkreśla w rozmowie z Pawłem Łepkowskim profesor dr hab. n. med. Ryszard Gellert, krajowy konsultant nefrologii i dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Profilaktyka nie gwarantuje, że nie zachorujemy na raka, ale daje szansę na wyleczenie

- Odsetek pań, które zgłaszają się na na badania profilaktyczne wynosi około 40 procent. O skutecznych działaniach profilaktycznych można mówić wtedy, kiedy ten odsetek wzrasta do 70-80 procent – mówi dr hab. n med. Beata Jagielska, dyrektorka Narodowego Instytutu Onkologii.

Cukrzyca typu 2 – królowa chorób XXI wieku

Po pandemii z objawami cukrzycy zgłasza się do lekarzy coraz więcej młodych osób – mówi prof. Ewa Pańkowska, diabetolog.

Do lekarza coraz częściej umawiamy się przez aplikację

Już czterech na dziesięciu pacjentów umawia się do lekarza przez aplikację. Także tą drogą najchętniej odwołuje i zmienia terminy wizyt. Polacy coraz częściej kupują usługi medyczne przez aplikację.

Kondycja psychiczna uczniów jest zła. Jak ją poprawić?

Kryzys zdrowia psychicznego uczniów jest widoczny w całym środowisku szkolnym. Gdy takie słowa wypowiada szefowa MEN, Barbara Nowacka, to należy mieć nadzieję, że oprócz trafnej diagnozy pojawią się także odpowiednie środki zaradcze.

Cukrzyca typu II – królowa chorób XXI wieku

Obserwacja samego siebie pod względem pewnych objawów to ważny element diagnozowania cukrzycy typu 2 – podkreśla w rozmowie z Pawłem Łepkowskim, prof. dr hab. Ewa Pańkowska, diabetolog.

Aptekarz nie odmówi pigułki „dzień po", powołując się na klauzulę sumienia

Farmaceuci powinni się skupić na udzieleniu pacjentowi informacji o leku i na poradzie farmaceutycznej, a nie na skomplikowanych równaniach matematycznych – mówi Marian Witkowski, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie.

Ważne zmiany w wystawianiu recept na leki od 1 marca

Wyliczaniem ilości leku nie będą zajmować się farmaceuci. Od 1 marca zrobi to za nich system informatyczny.

Ważne wnioski dla pacjentów po kontroli Rzecznika Praw Pacjenta w ośrodku

Rzecznik Praw Pacjenta wszczął postępowanie w oparciu o pisemną skargę siostry pacjentki, która zauważyła nieprawidłowości w trakcie pobytu swojej bliskiej w ośrodku.

Izabela Leszczyna: Ciężarne z SMA otrzymają dostęp do nowoczesnych terapii

Resort zdrowia chce stworzyć kompleksowy, zintegrowany system leczenia chorób rzadkich. Będzie on gotowy już w drugim kwartale tego roku - zapewnia resort zdrowia.

NIK krytycznie o leczeniu choroby otyłościowej w Polsce

System opieki zdrowotnej nie zapewniał kompleksowej opieki osobom cierpiącym na nadwagę, otyłość czy ich powikłania. Liczba osób z otyłością oraz kwoty na jej leczenie rosły – wynika z najnowszego raportu NIK.

Podczas uroczystej gali zbiorą pieniądze na pacjentów z niedosłuchem

Fundacja Profesora Skarżyńskiego „Słyszę" ogłasza Pierwszą Galę Charytatywną z okazji Światowego Dnia Słuchu.

Tracimy słuch na potęgę. Ile osób w Polsce zmaga się z niedosłuchem?

Rośnie liczba osób z niedosłuchem. To często efekt życia w nadmiernym hałasie i zbyt głośnego słuchania muzyki - zwłaszcza przy pomocy słuchawek dousznych.

Po kim dziedziczymy grupę krwi?

Grupa krwi ma zasadnicze znaczenie w wielu procedurach medycznych. Co więcej: wiedza o niej jest przydatna nie tylko w sytuacjach awaryjnych.