Szczepienia przeciwko polio i krztuścowi na granicy odporności zbiorowej

Rosnąca niechęć do szczepień powoduje, że w społeczeństwie jest coraz mniej zaszczepionych osób. Rośnie ryzyko powrotu niebezpiecznych chorób zakaźnych.

HMPV: najgroźniejszy z nieznanych powszechnie wirusów

W ubiegłym sezonie infekcyjnym wiele było zakażeń, spowodowanych wirusami grypy, RSV i SARS-CoV-2. Krąży też mało znany wirus, który powoduje infekcję dróg oddechowych, gorączkę, katar kaszel i ból gardła. Dla najmłodszych i najstarszych może być śmiertelnie niebezpieczny - informuje Onet.

Pierwszy pacjent w Polsce oficjalnie chory przez smog

Pojawiają się pierwsze rozpoznania chorób oskrzeli wywołanych zanieczyszczeniem powietrza. Szczególnie narażone są dzieci.

Biotechnologia kluczem do rozwoju

Sprzedaż myśli intelektualnej może przynieść korzyści, ale kraj powinien pamiętać o zachowaniu własnej innowacyjności i konkurencyjności – mówi Piotr Korycki, prezes Polpharma Biologics.

Herbata, jabłka i jagody mogą zapobiegać utracie pamięci

Z najnowszych badań wynika, że ludzie, których dieta bogata jest we flawanole, znajdujące się w herbacie, jabłkach i jagodach, mogą być w mniejszym stopniu narażeni na utratę pamięci związaną z wiekiem.

Od kiedy i dla kogo darmowe szczepienia przeciw HPV? Premier o szczegółach kampanii

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili szczegóły kampanii dotyczącej szczepień przeciw HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego, który może powodować raka szyjki macicy. Od 27 maja będzie można zapisywać na szczepienia dzieci z roczników 2010 i 2011.

Po 1 lipca do psychologa nadal bez skierowania

Skierowania do psychologa dla osób dorosłych zostały zniesione także po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Ustawodawca zmienił zdanie.

Anna Saładonis, pacjentka: Pomyślałam, że jestem następna

Immunoterapia jest dziś jedną z najbardziej skutecznych terapii w leczeniu potrójnie ujemnego raka piersi – mówi pacjentka Anna Saładonis.

W jaki sposób badać oczy i powstrzymywać rozwój schorzeń

Niemal co trzeci Polak widzi niewyraźnie, a co czwarty narzeka na suchość oczu, podrażnienia, szczypanie i pieczenie. Mimo to tylko nieliczni decydują się na wizytę u okulisty – pokazują badania.

By wzrok był cały czas ostry

Przybywa osób borykających się ze schorzeniami oczu. Problem pogłębiła pandemia i praca w trybie zdalnym.

Jest antidotum na toksynę muchomora sromotnikowego?

Muchomor sromotnikowy (Amanita falloides), który od wieków nazywany był „zabójcą królów”, może stracić swą fatalną opinię. Naukowcy odkryli możliwe antidotum na śmiercionośną toksynę tego grzyba.

W Wielkiej Brytanii na świat przyszło dziecko, które ma troje rodziców

W Wielkiej Brytanii urodziło się pierwsze dziecko, które ma troje genetycznych rodziców - informuje Sky News. Dziecko, poczęte metodą in vitro, ma DNA swoich rodziców i niewielką ilość mitochondrialnego DNA od "trzeciego rodzica".

Co Polakom leży na sercu, czyli WCCI 2023

W dniach 19-21.04.2023 r. odbyły się 27-dme warsztaty Warsaw Course on Cardiovascular Interventions (WCCI) organizowane przez Fundację Wspierania Kardiologii Interwencyjnej pod auspicjami Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz we współpracy EAPCI i EuroPCR.

Orzechy włoskie wspomagają dojrzewanie psychiczne nastolatków

Wyniki najnowszych badań dowodzą, że orzechy włoskie mają dobroczynny wpływ na rozwój poznawczy i dojrzewanie psychiczne nastolatków.

Czy masło orzechowe pomaga w wykrywaniu alzheimera

Lekarze od dawna szukają sposobów na to, by jak najwcześniej wykryć zmiany w organizmie, zwiastujące chorobę Alzheimera. Naukowcy z Florydy do postawienia diagnozy użyli masła orzechowego.

Kogo nie lubią kleszcze

Naukowcy twierdzą, że jest jedna grupa krwi, która zniechęca kleszcze do ataku. Osoby, które ją posiadają, rzadziej mają z nimi do czynienia, co znaczy, że są też mnie narażone na przenoszoną przez kleszcze boreliozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu.

Darmowe leki już dla siedemdziesięciolatków? MZ rozważa zmianę przepisów

Resort zdrowia rozważa obniżenie granicy wieku powyżej której nie trzeba już płacić za leki do 70. lat– poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Obecnie są one dostępne dla osób 75 +.

Rekordowy wzrost liczby niezaszczepionych dzieci. To już 10 osób na każdy tysiąc mieszkańców

W 2022 r. liczba odmówi zaszczepienia dzieci przekroczyła 72 tys. – pokazują oficjalne statystyki.