Partner główny

Lampy UV do hybrydy mogą uszkodzić DNA i spowodować mutacje komórek

Lampy, które stosowane są do utwardzania manicure żelowego i hybrydowego, są szkodliwe i to bardziej niż się do tej pory wydawało.

Pacjenci dłużej poczekają na nowoczesną onkologię. Rząd wydłużył realizację programów

Tuż przed sylwestrem rząd wydłużył czas realizacji kluczowych programów inwestycyjnych mających m.in. służyć leczeniu nowotworów.

Zakażeniu HPV można zapobiegać

W Polsce ok. 2 mln kobiet jest zakażonych wirusem brodawczaka. Szacuje się, że ok. 1 proc. z nich zachoruje na raka szyjki macicy – mówi dr n. med. Grzegorz Głąb, ginekolog-położnik i wykładowca akademicki.

Piotr Bromber: Badania kliniczne nabiorą rozpędu

Chcemy, by pacjenci zyskali szerszy dostęp do nowych terapii – mówi Piotr Bromber, wiceminister zdrowia.

Ogromny wzrost zachorowań na choroby zakaźne w Polsce

Problemem jest wzrost zachorowań nie tylko na grypę i infekcje grypopodobne. Dane epidemiczne pokazują, że Polska zmaga się z wysypem rozmaitych chorób zakaźnych.

Ogromny wzrost liczby chorób zakaźnych

W 2022 r. odnotowano gwałtowny wzrost zachorowań na choroby zakaźne. Z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny wynika, że przybyło chorych zwłaszcza na szkarlatynę i ospę, ale także na schorzenia przenoszone drogą płciową.

Strep A. Angina paciorkowcowa atakuje. Zwłaszcza dzieci

Od połowy września co najmniej 30 dzieci zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu inwazyjnego paciorkowca grupy A, informuje BBC. Wzrost zachorowań jest znacznie większy niż w przeciętnym sezonie chorobowym.

Leki, których może zabraknąć od stycznia

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków zagrożonych brakiem dostępności na terenie Polski. Na grudniowej liście antywywozowej znalazło ponad 200 pozycji.

Epidemia odry w amerykańskim stanie Ohio

Niespodziewany wybuch zachorowań dzieci na odrę w USA. To największe nasilenie choroby od lat.

L4 na żądanie, bez wizyty lekarskiej. Lekarze są za

Kolejki do przychodni w sezonie grypowym są jeszcze większe, niż zazwyczaj. Można je skrócić, korzystając z przetestowanego w wielu krajach rozwiązania: zwolnień na żądanie.

Clostridium difficile: jest pierwszy lek z bakterii kałowych od dawcy

W Stanach Zjednoczonych Food and Drug Administration (FDA) zezwoliła na sprzedaż leku na bazie bakterii kałowych pochodzących bezpośrednio od dawcy. Jest on przeznaczony do leczenia nawracających zakażeń Clostridium difficile - bakterią, która może powodować ostrą biegunkę i ciężkie zaburzenia jelitowe, w tym zapalenie okrężnicy. Może też doprowadzić do śmierci.

Adam Niedzielski o fali zachorowań: Dwa lata izolacji spowodowały, że nie mieliśmy normalnego kontaktu z patogenami

– W ostatnim tygodniu przedświątecznym mieliśmy blisko 300 tysięcy zakażeń grypą. Tak było w najgorszych czasach pandemii - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia: W szpitalach bardzo szybko zapełniają się łóżka dla dzieci

Resort zdrowia zapowiada, że wprowadzone zostaną testy różnicujące grypę, RSV i COVID-19. Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz przekazał w Polsat News, że szybko rośnie liczba zajętych łóżek pediatrycznych w szpitalach, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział przygotowanie "buforu".

Centra leczenia raka szansą dla pacjentek

Chore powinny pamiętać o założeniu specjalnej karty, która zapewnia szybki dostęp do onkologa – radzi dr nauk medycznych Joanna Kufel-Grabowska z Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. dr hab. Rafał Krenke: Dobre badania to podstawa leczenia

Diagnostyka raka płuca trwa zbyt długo – mówi prof. dr hab. Rafał Krenke, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych, chorób płuc i intensywnej terapii, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii WUM.

Nowe metody leczenia raka płuca – rosną szanse medycyny w walce z tym nowotworem

W ostatnich latach w leczeniu raka płuca nastąpił rewolucyjny przełom. Dzięki nowoczesnym metodom, takim jak terapie celowane czy immunoterapia, znacznie wydłużył się czas życia chorych z zaawansowaną postacią tego nowotworu. Poprawiła się też jakość życia pacjentów, gdyż nowe sposoby leczenia nie ograniczają ich codziennej aktywności w takim stopniu jak tradycyjne, np. chemioterapia.

GUS: Mężczyźni krócej trwają w zdrowiu

W 2021 r. trwanie życia w zdrowiu wyniosło 59,1 roku dla mężczyzn i 63,1 roku dla kobiet - takie najnowsze dane podał 30 listopada Główny Urząd Statystyczny.

Farmaceuta skieruje na szczepienie przeciw grypie

Przygotujemy przepisy umożliwiające farmaceutom wystawianie skierowań na szczepienia przeciwko grypie – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Nie wiadomo, czy przepisy wejdą w życie jeszcze w tym sezonie.