Chirurdzy stanęli do walki o etos swojego zawodu i o pacjentów

Dokonano zmiany w wycenach procedur medycznych z zakresu chirurgii ogólnej. Specjaliści chirurgii ogólnej alarmują, że sytuacja, w której się znaleźli, z dwóch ważnych powodów zagraża pacjentom. Podjęli działania, by zmienić decyzje NFZ.

Opioidy zbierają śmiertelne żniwo. Będą nowe przepisy

Receptę na fentanyl, morfinę, oksykodon i inne wybrane opioidy będzie można uzyskać tylko w czasie osobistego spotkania z lekarzem - wprowadzenie takiego rozwiązania ma rozważać resort zdrowia.

Od soboty nowe zasady realizacji recept w aptece

Od soboty 20 lipca aptekarze mogą wydawać dwukrotnie większą niż dotychczas liczbę opakowań leków, jeśli lekarz nie wskazał na recepcie sposobu dawkowania albo zrobił to z błędami.

Kobiety z różnych krajów "różnie chorują" na raka piersi. Wiedza o tym jest ważna

Badania prowadzone na całym świecie wyraźnie dowodzą, że zachorowania na nowotwory piersi mają swoją "regionalną specyfikę". Specjaliści działający we współpracy z Polskim Towarzystwem Chirurgii Onkologicznej chcą szerzyć wiedzę na ten temat. Materiały są dostępne dla każdego.

Są szanse na refundację nowoczesnych metod diagnostyki molekularnej w Polsce

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad tym, by wprowadzić kompleksowe profilowanie genomowe z sekwencjonowaniem następnej generacji do listy świadczeń gwarantowanych. To pomoże precyzyjniej dobrać leczenie.

Alkoholik z Tik Toka: Trzeba ograniczyć ludziom dostęp do alkoholu

Na stację benzynową po alkohol idą ci, którzy w środku nocy bez tej flaszki nie mogą się obejść - mówi Łukasz Tchórzewski, terapeuta uzależnień, influencer Alkoholik z TikToka, autor książki "Nie pij dziś".

Rak prostaty to seryjny zabójca mężczyzn w Polsce. Co z diagnostyką i terapią?

Dzięki nowym terapiom długość życia z rakiem prostaty zwiększyła się w ciągu dekady średnio z 30 do 60 miesięcy.

Program Profilaktyka 40+ wydłużony do grudnia 2024 r.

Program Profilaktyka 40+ zostanie przedłużony do 31 grudnia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Będzie łatwiej o receptę na darmowe leki. Jest projekt resortu zdrowia

Receptę taką wystawi lekarz przyjmujący prywatnie. Obecnie jego pacjenci płacą za leki, które pacjentom na NFZ są refundowane.

Będą zmiany w receptach. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat

Od 1 sierpnia 2024 r. system P1 wymagać będzie wprowadzenia informacji o okresie stosowania i ilości leku do podania przy wystawianiu recept rocznych - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Od lipca nowa lista leków refundowanych. Wiemy, co się na niej znajdzie

W obowiązującej od 1 lipca wykazie refundowanych leków i wyrobów medycznych ma znaleźć się 31 nowych terapii. Wśród nich 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne, w tym 6 w chorobach rzadkich.

Bez nowoczesnych badań nie pokonamy raka

Pacjentki chore na raka jajnika nie mogą w pełni korzystać z najnowszych terapii onkologicznych. Powód? Brak odpowiedniej diagnostyki molekularnej. W efekcie innowacyjne metody leczenia są niewykorzystywane.

Hipofosfatazja. Jest lek, nie ma refundacji. Rodzice piszą do Ministerstwa Zdrowia

Udostępnijcie lek, który uchroni je przed bólem i kalectwem – apelują do Ministerstwa Zdrowia rodzice dzieci chorych na hipofosfatazję. Enzymatyczna terapia zastępcza na tę chorobę znów nie znalazła się na liście leków refundowanych.

Zakaz sprzedaży e-papierosów dopiero w przyszłym roku

Prace nad ustawą o zakazie e-papierosów przeciągają się. Choć miała być gotowa do wakacji, wejdzie w życie najprawdopodobniej dopiero w 2025 r.

"Tu jesteśmy gośćmi, a nasz dom nie istnieje". Życie ukraińskich dzieci w Polsce

Dzieci, które trafiły do Polski w wyniku wojny w Ukrainie, odczuwają nie tylko strach i stres, ale też ogromne poczucie winy. Podczas terapii dowiadujemy się o przemocy, odrzuceniu i samookaleczeniach — mówią terapeutki pracujące w Przystani Świętego Mikołaja.

Proktolog prof. Małgorzata Kołodziejczak: Procedury utrudniają pomaganie kobietom

- Moim osobistym celem w staraniach o zapewnienie pacjentom jak najlepszej opieki jest przekonanie przedstawicieli NFZ do refundacji zabiegów naprawczych okołoporodowych uszkodzeń zwieraczy odbytu u kobiet - mówi prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kołodziejczak.

Pacjentów z nowotworem można leczyć lepiej

W Polsce chorzy na raka nie mają dostępu do kompleksowego profilowania genomowego, które zapewnia dostęp do optymalnej terapii lekowej. O realnych potrzebach pacjentów i barierach w stosowaniu medycyny personalizowanej rozmawiali eksperci podczas IX Międzynarodowego Forum Medycyny Personalizowanej.

Ruszył program in vitro. Komu państwo zafunduje leczenie niepłodności?

1 czerwca wystartował program leczenia niepłodności metodą in vitro finansowany z budżetu państwa. Pary, które nie mogą doczekać się dziecka, skorzystają z sześciu procedur wspomaganego rozrodu.