Partner główny

Jacek Pałkiewicz: Mit polskiej żywności

Nie jemy zdrowo. I nie chodzi tu o swoistość naszej kuchni – tłustej i ciężkiej, tylko o potrawy, które już dawno nie są ani naturalne, ani zdrowe.

Dieta śródziemnomorska chroni przed demencją?

Dieta śródziemnomorska składająca się z orzechów, owoców morza, produktów zbożowych i warzyw, może zmniejszać ryzyko demencji nawet o 1/4 - wynika z wstępnych rezultatów badań.

Bezkaloryczny słodzik może doprowadzić do zawału serca i udaru

Zamiennik cukru o nazwie erytrytol - używany do słodzenia produktów - może doprowadzić do zakrzepów krwi, udaru, ataku serca i śmierci - wynika z badań przeprowadzonych w Cleveland Clinic Lerner Research Institute.

Wegetarianizm może być szkodliwy dla rozwoju mózgu, inteligencji i zdrowia psychicznego

Zbyt restrykcyjna dieta może przynieść więcej szkody niż pożytku. Najlepiej, gdyby do wszystkiego podchodzić z umiarem.

Niebieskie światło może przyspieszać starzenie się komórek

Zespół naukowców wykazał, że niebieskie światło może przyspieszyć starzenie się komórek, a zatem potencjalnie prowadzić do ich śmierci. Doświadczenia przeprowadzono na muszkach owocówkach.

Pekao bierze zdrowie za rogi

„Nadszedł czas… nie czekaj, nie odkładaj, tylko… Bierz zdrowie za rogi!” – przekonuje swoich pracowników Bank Pekao S.A., w specjalnym wewnętrznym serwisie prozdrowotnym, który koordynuje i przedstawia wszystkie inicjatywy firmy, nastawione na zaspokajanie zdrowotnych potrzeb pracowników.

Pracownicy hybrydowi czekają na wsparcie

Ponad 3 na 4 pracowników chce po zakończeniu pandemii pracować w modelu hybrydowym. A to oznacza, że pracodawcy muszą dopasować świadczenia pozapłacowe do nowej formuły pracy i aktualnych potrzeb zespołów. Benefity powinny więc być dziś elastyczne, dostępne online i mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychofizyczne.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc – najważniejsze jest rzucenie palenia

Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest najczęstszą i najpoważniejszą chorobą płuc, zwłaszcza wśród osób powyżej 50 roku życia. Jej istotą jest nieodwracalne i trwałe uszkodzenie oskrzeli oraz pęcherzyków płucnych przez wnikające do organizmu zanieczyszczenia, np. w postaci dymu tytoniowego lub zanieczyszczenia powietrza. Jakie są perspektywy wyleczenia tego schorzenia? O tym w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską mówi dr n. med Rafał Dobek, specjalista chorób płuc, chorób wewnętrznych i alergologii z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Czym jest zegar biologiczny człowieka?

Zegar biologiczny to wewnętrzny mechanizm regulujący rytm funkcjonowania naszego organizmu w zależności od pory dnia i nocy.

Jakie wartości odżywcze ma gruszka?

Gruszki to owoce, które ceniono już w starożytności. Do Europy dotarły z Persji przez Armenię do Grecji, a stamtąd do Rzymu. Gruszki miał uprawiać sam Juliusz Cezar.

Jakie właściwości odżywcze ma arbuz

Arbuz jest rośliną z rodziny dyniowatych.

Uśmiech, o którym zawsze marzyłeś

Rynek przezroczystych nakładek na zęby przeżywa w ostatnich latach apogeum. Przezroczyste nakładki na zęby stanowią bardzo atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych, metalowych aparatów ortodontycznych. Obecnie istnieją setki firm oferujących tę formę leczenia wad zgryzu. Dlatego warto bardzo dokładnie przyjrzeć się różnym ofertom firm produkujących aparaty nakładkowe.

Platforma Liki24 dostępna już dla mieszkańców Warszawy

Wraz z rozwojem rynku farmaceutycznego, konkurencja w tej branży jest przeogromna. W stolicy aptek jest ponad 1000,a w całej Polsce to ponad setki tysięcy punktów. Wiele z nich należy do sieci aptek, których w Polsce jest kilka, ale też mamy apteki prywatne. W związku z tak wielką ilością dostępnych punktów i różnych podmiotów, ceny poszczególnych leków są różne. Mowa tu o lekach nie refundowanych, których cena uzależniona jest od marży danej apteki.

Nietrzymanie moczu – przyczyny i postaci tej dolegliwości oraz jak ją leczyć i jakie środki ochronne stosować doraźnie

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która dotyka nie tylko seniorów. Wbrew obiegowej opinii nie cierpią też na nią wyłącznie kobiety; nietrzymanie moczu jest przypadłością, na którą cierpią także panowie. Jakie są przyczyny tej kłopotliwej dolegliwości, czy i jak można ją leczyć oraz jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu, zanim terapia przyniesie oczekiwany skutek? Odpowiadamy.

Aktywność fizyczna dla seniora — na zdrowie!

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm niezależnie od wieku. Ruch jest istotny także dla seniorów! Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego tak ważne jest, by dbać o regularną dawkę ruchu w podeszłym wieku i jakie aktywności fizyczne będą wskazane dla seniora.

Jak nie przytyć, mając siedzący tryb pracy?

Siedzący tryb życia to nasza codzienność, jednak naukowcy i lekarze nie mają wątpliwości, że ma to niekorzystny wpływ na zdrowie. Pandemia koronawirusa dodatkowo spotęgowała nasze „zasiedzenie się”. Warto zadbać o siebie holistycznie i nie dopuścić do sytuacji, w której siedzący tryb pracy odbije się negatywnie na naszym zdrowiu i sylwetce. Oto garść praktycznych wskazówek, jak się nie dać!

Jak pozbyć się wągrów i zaskórników? Przedstawiamy sprawdzone sposoby!

Jeśli twoje dążenie do nieskazitelnej cery jest często udaremniane przez rzeszę okropnych zaskórników, nie jesteś sama. Wiele osób boryka się z tym problemem. Jak pozbyć się zaskórników raz na zawsze?

Czy można pić wodę prosto ze studni? W jaki sposób sprawdzić stan jej wody?

Czerpanie wody z własnej studni było popularne wiele lat temu. Obecnie także w ogrodach domów jednorodzinnych bardzo często dostrzec można takie rozwiązanie w celu podlewania ogrodu lub czerpania wody w przypadku braku dostaw z wodociągów. Wiele gospodarstw domowych decyduje się na własną studnię ze względów ekonomicznych oraz użytkowych. W wielu przypadkach zadajemy sobie jednak pytanie- czy woda ze studni nadaje się do picia? Czy spożywanie jej może nieść za sobą szkodliwe konsekwencje zdrowotne? W jaki sposób sprawdzić, czy woda w naszej studni jest zdatna do picia lub czy znajdują się w niej szkodliwe mikroorganizmy, które mogłyby zaszkodzić naszemu organizmowi?