Rewolucyjny lek na odchudzenie Ozempic może być tańszy i kosztować nawet 20 zł

Popularny lek na odchudzanie Ozempic (semaglutyd) mógłby być znacznie tańszy. Amerykańscy badacze doszli do wniosku, że koszt miesięcznej kuracji mógłby nie przekraczać 20-25 zł z zachowaniem zysku producenta.

W Szwecji dziecko nie kupi kosmetyków przeciwzmarszczkowych

W całej Europie po kosmetyki przeciwzmarszczkowe sięgają coraz młodsze dzieci. Szwedzka apteka jako pierwsza zdecydowała, że nie będzie ich sprzedawała osobom poniże 15. roku życia.

Czym karmić mózg, by się rozwijał? Ekspertka wyjaśnia

O tym, jak właściwie dobrana dieta i regularne posiłki pomagają w odpowiednim funkcjonowaniu mózgu i wykonywaniu swoich obowiązków, opowiada dr inż. Joanna Pieczyńska, technolog żywności i specjalista psychodietetyki.

Cukrzyca typu 2 – królowa chorób XXI wieku

Po pandemii z objawami cukrzycy zgłasza się do lekarzy coraz więcej młodych osób – mówi prof. Ewa Pańkowska, diabetolog.

Na otyłość cierpi 25 proc. Polaków. 90 proc. nie widzi potrzeby terapii u lekarza

Na otyłość cierpi 25 proc. obywateli Polski. Choć 77 proc. Polaków wie, że jest to choroba, to 90 proc. osób się z nią mierzących nie widzi potrzeby terapii pod nadzorem lekarza. To wniosek z raportu “Holistycznie o problemie otyłości w Polsce”.

Cukrzyca typu II – królowa chorób XXI wieku

Obserwacja samego siebie pod względem pewnych objawów to ważny element diagnozowania cukrzycy typu 2 – podkreśla w rozmowie z Pawłem Łepkowskim, prof. dr hab. Ewa Pańkowska, diabetolog.

WHO alarmuje: Nowa "epidemia". Liczba jej ofiar wzrosła cztery razy od 1990 r.

Na łamach magazynu medycznego "Lancet" opublikowano raporty na temat nowej "epidemii".

Tyle samo ćwiczeń, dwa razy więcej korzyści

Kobiety czerpią dwa razy więcej korzyści z tej samej dawki aktywności fizycznej w porównaniu z mężczyznami – twierdzą na podstawie badań amerykańscy naukowcy.

Aktywność fizyczna doskonałym antidotum na stres

Zmienia się nasze postrzeganie aktywności fizycznej. Ze sposobu na zachowanie smukłej sylwetki stała się ona ważnym elementem profilaktyki antystresowej i zachowania dobrego samopoczucia.

Po kim dziedziczymy grupę krwi i dlaczego warto ją znać? Ekspertka wyjaśnia

Grupa krwi, którą rodzice poznają po narodzinach dziecka, ma zasadnicze znaczenie w wielu procedurach medycznych. Co więcej: wiedza o własnej grupie krwi jest przydatna nie tylko w sytuacjach awaryjnych wymagających natychmiastowej interwencji.

Dlaczego należy bardzo uważać na mięso z targu

Mięso przechowywane w nieodpowiednich warunkach może prowadzić do ostrych zatruć pokarmowych.

Sport to zdrowie? W przypadku rugby naukowcy mają wątpliwości

Brytyjscy naukowcy uznali, że gra dzieci w rugby to znęcanie się nad ich mózgami, i wywołali burzę, której nie przepuścił nawet Boris Johnson.

Potencjał samoleczenia? Nawet 40 mld euro dla systemu

Jak podaje najnowszy raport Uczelni Łazarskiego we współpracy z PASMI (Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty) w Europie z 1,2 miliardami przypadków drobnych dolegliwości rocznie radzimy sobie samodzielnie, stosując m.in. leki bez recepty. Te praktyki generują znaczne oszczędności szacowane na poziomie prawie 40 mld euro, zaś całkowite wykorzystanie tego potencjału może dodatkowo zmniejszyć liczbę wizyt u lekarzy rodzinnych o 10-25 proc. To skutkowałoby dodatkowymi oszczędnościami dla systemu w wysokości ponad 17 mld euro. Odpowiedzialne korzystanie z leków bez recepty stanowi kluczowy element efektywnego systemu opieki zdrowotnej, przynosząc liczne korzyści dla pacjentów, systemów ochrony zdrowia i gospodarek.

Dieta śródziemnomorska ponownie najlepsza na świecie

Dietetycy zalecają, by wybierać sposób odżywiania wspomagający pracę układów krwionośnego i nerwowego. Najlepsze rezultaty przynosi dieta pochodząca znad Morza Śródziemnego.

Firmy nie mogą wyręczać państwa w dbaniu o zdrowie psychiczne pracownika

Pracodawca nie musi zapewnić dostępu do psychologa, ale powinien zadbać o dobrostan psychiczny pracownika inaczej.

3,3 mln Amerykanów cierpi na chroniczne zmęczenie

Amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) podały nowe szacunki dotyczące liczby osób cierpiących w USA na zespół chronicznego zmęczenia.

Nowa Zelandia wycofuje się z zakazu palenia dla kolejnych pokoleń

Nowy rząd Nowej Zelandii zrezygnuje z przyjętych przez poprzedni rząd planów wprowadzenia "zakazu palenia dla przyszłych pokoleń" oraz z redukcji liczby punktów sprzedających papierosy w kraju.

Naczelny lekarz USA ostrzega: Samotność groźna jak 15 papierosów dziennie

Światowa Organizacja Zdrowia oświadczyła, że samotność jest globalnym zagrożeniem dla zdrowia.