Prof. Tomasz Cieszyński: wynalazca zupełnie nie z tej ziemi

Odkrycia prof. Tomasza Cieszyńskiego do dziś budzą podziw na całym świecie. W Polsce poza środowiskiem lekarskim jest on jednak mało znany.

Debata „Rzeczpospolitej”: Innowacyjne rozwiązania w przemyśle farmaceutycznym

Produkcja leków generycznych może być także innowacyjna, pod warunkiem że zostaną zastosowane rozwiązania, które spowodują, że lek będzie tańszy i bardziej dostępny. Będzie służył pacjentowi.

Unikatowy surowiec od Xanto

Jest tak cennym surowcem, że zagraniczne laboratoria wykonują na nim kosztowne badania, otrzymując zapłatę w ekwiwalencie. Wkrótce, za sprawą polskiej spółki, stanie się szerzej dostępny.

100 lat medycznych innowacji w Polsce. Wynalazki ratujące miliony istnień

Odkrycie szczepionek przeciw polio i tyfusowi plamistemu uznano za najwybitniejsze osiągnięcia polskiej medycyny ostatniego stulecia. Drugie miejsce zajął wybitny otochirurg prof. Henryk Skarżyński.

Pionierska operacja raka prostaty przeprowadzona w Polsce

W szpitalu św. Anny w podwarszawskim Piasecznie po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono dwa zabiegi ogniskowego leczenia raka prostaty z wykorzystaniem Echo-Lasera pod kontrolą Micro-USG.

Badanie: Test krwi wykazał raka na lata przed zdiagnozowaniem

Badanie krwi może wykryć pięć rodzajów raka nawet wiele lat przed potwierdzeniem go za pomocą konwencjonalnych metod diagnostycznych - wynika z opublikowanych we wtorek badań naukowców.

Defibrylacja przez bluetootha

Lekarze z Kliniki Kardiologii CSK UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wszczepili pierwszemu w Polsce pacjentowi z przewlekłą niewydolnością serca kardiowerter-defibrylator nowej generacji, który w komunikacji wykorzystuje technologię bezprzewodowej transmisji danych bluetooth.

#RZECZoBIZNESIE: Marcin Mielcarz: W nowej strategii troszczymy się o przyszłość

Jednym z elementów lepszego jutra jest oferowanie nowych, potencjalnie mniej ryzykownych dla zdrowia i otoczenia produktów – mówi Marcin Mielcarz, szef sieci sprzedaży British American Tobacco, gość programu Marcina Piaseckiego.

Innowacje w walce z Covid-19

Ograniczenia związane z kryzysem powodują całkowitą koncentrację na dojmujących i aktualnych potrzebach.

Szczepionka przeciw COVID-19 w liściach tytoniu

Kanadyjska firma biotechnologiczna ogłosiła opracowanie szczepionki na COVID-19, która znajduje się w fazie testów. Wyizolowanie cząstki wirusopodobnej, bazy do opracowania szczepionki, zajęło firmie zaledwie 20 dni. Cząstki potrzebne do szczepionki pozyskano z liści tytoniu.

Rośnie produkcja respiratorów

Philips zwiększy produkcję respiratorów szpitalnych do 4000 sztuk tygodniowo do trzeciego kwartału 2020 roku. Firma wprowadza także nowy respirator Philips Respironics E30 do natychmiastowej produkcji na poziomie 15 000 urządzeń na tydzień.

UKE: sieć 5G nie ma nic wspólnego z pandemią koronawirusa

Sieć 5G generuje mniejsze poziomy narażenia na pola elektromagnetyczne niż istniejące sieci 4G, nie ma też nic wspólnego z pandemią koronawirusa - zapewnia Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Bezpieczne konsultacje na odległość

Rośnie liczba udzielanych teleporad. Przybywa także specjalistów świadczących tego typu usługi.

Teleporady zostaną po zarazie

Wizyty lekarskie przeniosły się do sieci. Po epidemii konsultacje online, e-recepty czy dostęp do wyników badań laboratoryjnych z domu mogą stać się już standardem. To początek rewolucji na tym rynku.

Badanie pacjentów bez bezpośredniego kontaktu

Choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca i nadciśnienie, to wyzwanie XXI wieku. Rozwiązaniem, które pomoże wcześnie wykrywać pogorszenie stanu zdrowia pacjentów, wydłużyć im życie, ale też obniżyć koszty leczenia, jest telediagnostyka.

Zdalna reanimacja coraz bliżej

Telemedycyna śmiało wkracza do szpitali. Za oceanem medycy zdalnie dyżurują nawet na intensywnej terapii.

Urządzenie do badania dobrostanu płodu można mieć w domu

KTG Pregnabit, mobilne urządzenie do zdalnego badania płodu można zamówić przez stronę internetową wprost do domu pacjentki.

Roboty wspomagają kwarantannę

W obliczu błyskawicznego rozwoju epidemii chińskie władze wdrożyły nowoczesne rozwiązania technologiczne, które mają wspomagać personel medyczny. Jednak ze względu na ogromny zakres kontroli rodzą też one uzasadnione obawy.