Partner główny

Polska biotechnologia rośnie w siłę

Polska ma szansę w najbliższym czasie zbudować mocną pozycję na rynku firm biotechnologicznych.

Smartwatche i smartfony. Czy technologia odciąży służbę zdrowia?

Nowoczesne rozwiązania to sposób na poprawę sytuacji w służbie zdrowia. Tyle że nie przez systemową reformę, a budowanie świadomości na temat zdrowego trybu życia i możliwość monitorowania stanu zdrowia.

Walka o tysiące przeszczepów rocznie

3D-biodrukowana bioniczna trzustka gotowa do procedury badania klinicznego. Czy to rozwiązanie tylko dla bogatych?

Strzykawka z gąbką zatamuje krwotok w kilkanaście sekund

Po lizakach z morfiną zaprojektowanych kilka lat temu dla amerykańskich marines, aby łagodzić ból, nadeszła kolej na nowoczesną strzykawkę, która ma za zadanie zatamowanie krwotoku. Po testach prowadzonych przez amerykańskie wojsko od 2014 roku, będzie wkrótce wprowadzona na rynek.

Naukowcy z Oksfordu opracowali szczepionkę przeciwko malarii. Jest wysoce skuteczna

Badania pokazują, że szczepionka chroni przed chorobą w 80 procentach – podało BBC.

Nowa aplikacja na smartfona wykryje Covid-19 w mniej niż minutę

Aplikacja głosowa jest bardzo skuteczna dzięki sztucznej inteligencji, która potrafi zdiagnozować pacjenta na podstawie jego głosu.

Prof. Tomasz Cieszyński: wynalazca zupełnie nie z tej ziemi

Odkrycia prof. Tomasza Cieszyńskiego do dziś budzą podziw na całym świecie. W Polsce poza środowiskiem lekarskim jest on jednak mało znany.

Debata „Rzeczpospolitej”: Innowacyjne rozwiązania w przemyśle farmaceutycznym

Produkcja leków generycznych może być także innowacyjna, pod warunkiem że zostaną zastosowane rozwiązania, które spowodują, że lek będzie tańszy i bardziej dostępny. Będzie służył pacjentowi.

Unikatowy surowiec od Xanto

Jest tak cennym surowcem, że zagraniczne laboratoria wykonują na nim kosztowne badania, otrzymując zapłatę w ekwiwalencie. Wkrótce, za sprawą polskiej spółki, stanie się szerzej dostępny.

100 lat medycznych innowacji w Polsce. Wynalazki ratujące miliony istnień

Odkrycie szczepionek przeciw polio i tyfusowi plamistemu uznano za najwybitniejsze osiągnięcia polskiej medycyny ostatniego stulecia. Drugie miejsce zajął wybitny otochirurg prof. Henryk Skarżyński.

Pionierska operacja raka prostaty przeprowadzona w Polsce

W szpitalu św. Anny w podwarszawskim Piasecznie po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono dwa zabiegi ogniskowego leczenia raka prostaty z wykorzystaniem Echo-Lasera pod kontrolą Micro-USG.

Badanie: Test krwi wykazał raka na lata przed zdiagnozowaniem

Badanie krwi może wykryć pięć rodzajów raka nawet wiele lat przed potwierdzeniem go za pomocą konwencjonalnych metod diagnostycznych - wynika z opublikowanych we wtorek badań naukowców.

Defibrylacja przez bluetootha

Lekarze z Kliniki Kardiologii CSK UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wszczepili pierwszemu w Polsce pacjentowi z przewlekłą niewydolnością serca kardiowerter-defibrylator nowej generacji, który w komunikacji wykorzystuje technologię bezprzewodowej transmisji danych bluetooth.

#RZECZoBIZNESIE: Marcin Mielcarz: W nowej strategii troszczymy się o przyszłość

Jednym z elementów lepszego jutra jest oferowanie nowych, potencjalnie mniej ryzykownych dla zdrowia i otoczenia produktów – mówi Marcin Mielcarz, szef sieci sprzedaży British American Tobacco, gość programu Marcina Piaseckiego.

Innowacje w walce z Covid-19

Ograniczenia związane z kryzysem powodują całkowitą koncentrację na dojmujących i aktualnych potrzebach.

Szczepionka przeciw COVID-19 w liściach tytoniu

Kanadyjska firma biotechnologiczna ogłosiła opracowanie szczepionki na COVID-19, która znajduje się w fazie testów. Wyizolowanie cząstki wirusopodobnej, bazy do opracowania szczepionki, zajęło firmie zaledwie 20 dni. Cząstki potrzebne do szczepionki pozyskano z liści tytoniu.

Rośnie produkcja respiratorów

Philips zwiększy produkcję respiratorów szpitalnych do 4000 sztuk tygodniowo do trzeciego kwartału 2020 roku. Firma wprowadza także nowy respirator Philips Respironics E30 do natychmiastowej produkcji na poziomie 15 000 urządzeń na tydzień.

UKE: sieć 5G nie ma nic wspólnego z pandemią koronawirusa

Sieć 5G generuje mniejsze poziomy narażenia na pola elektromagnetyczne niż istniejące sieci 4G, nie ma też nic wspólnego z pandemią koronawirusa - zapewnia Urząd Komunikacji Elektronicznej.