Leczmy z troską!

Obojętność też boli – mówią pacjenci nie tylko w Polsce. Dlatego rusza kampania medialna i konkurs „Leczmy z troską!”. Ich celem jest promocja medycyny o „ludzkiej twarzy”.

Ekologiczny szpital w cyfrowej sieci

Na bazie sieci szpitali warto stworzyć prawdziwą sieć obejmującą szeroką wymianę danych cyfrowych między placówkami, na przykład wspólne zwirtualizowane usługi diagnostyczne, zdigitalizowane konsultacje i konsylia – mówi Michał Kępowicz, członek zarządu Philips Polska.

Chcemy być najbardziej zaufaną, cyfrową firmą biofarmaceutyczną

Myślę, że bardzo przyda się moje międzynarodowe i regionalne doświadczenie związane z rozwojem nowych produktów – mówi Sameh Rafla, powołany w pierwszych dniach stycznia na stanowisko dyrektora generalnego Takeda Pharma w Polsce.

Kampania ma wesprzeć pracujące matki

Co druga pracująca matka w Polsce nadal pracuje, kiedy jest przeziębiona lub ma grypę - kampania „MAMY czas na zdrowie” ma wesprzeć aktywne zawodowo matki w realizacji ich prawa do odpoczynku w czasie choroby.

Badania: post przerywany skuteczny w utracie wagi u pacjentów z cukrzycą

Osoby cierpiące na choroby metaboliczne szybciej schudną stosując post przerywany – wynika z badań amerykańskich naukowców.

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek powinni wiedzieć o dializie otrzewnowej

Dializa otrzewnowa niesie ze sobą wiele korzyści dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, ale i dla systemu ochrony zdrowia. Niestety, w Polsce jest zdecydowanie za rzadko stosowana. Aktualnie korzysta z niej jedynie 4 proc. chorych na PChN.

Badania sprzyjają poprawie jakości

W Polsce jest ogromny potencjał do prowadzenia badań naukowych. Nasze potrzeby też są bardzo duże – mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego

Debata „Jakość życia pacjentów z chorobami rzadkimi i neurologicznymi”. Szlachetna uważność wobec chorych

Dostęp do nowoczesnych terapii w chorobach rzadkich i ultrarzadkich to poprawa jakości życia pacjenta.

Polska nefrologia w punkcie zwrotnym

W leczeniu nerek udało się wiele osiągnąć, ale zdaniem uczestników dyskusji przed nefrologią jest wiele wyzwań. Od zapaści mogą ją uratować tylko natychmiastowe działania.

Globalna spółka biotechnologiczna inwestuje w Polsce

Jedna z najbardziej innowacyjnych firm biofarmaceutycznych na świecie wybrała Łódź jako miejsce swojego globalnego centrum usług biznesowych.

Szeroki wachlarz pomysłów na zmiany w ochronie zdrowia

Wiele postulatów, uwag i propozycji nowych rozwiązań dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce padło podczas dyskusji, w której uczestniczyli eksperci oraz przedstawiciele najważniejszych ugrupowań polskiej sceny politycznej.

Z rakiem trzeba zacząć walczyć jak najlepszą bronią i możliwie wcześnie

Lekarze za pomocą coraz lepszych leków potrafią latami kontrolować chorobę onkologiczną. Teraz zaczynają myśleć o tym, by z raka móc pacjenta wyleczyć, a nie tylko zaleczyć.

Jak chronić nasze serca

W Polsce nie wykorzystujemy możliwości leczenia ambulatoryjnego, podstawowego czy specjalistycznego tak, jak robią to kraje zachodnie.

„KOS-Zawał” ratunkiem dla serca

U pacjentów po ostrym zawale mięśnia sercowego, objętych opieką w ramach tego kompleksowego programu, występuje o 33 proc. mniejsze ryzyko zgonu. Niestety, wciąż zbyt mała liczba chorych może z niego skorzystać.

Onkodebata: Dlaczego mnie to spotkało?

Jeśli jest możliwość zapobiegania nowotworom wywołanym przez HPV jak rak szyjki macicy, to chciałabym, żeby każdy mógł się zabezpieczyć – mówi pacjentka, która miała zmiany nowotworowe wywołane tym wirusem.

Onkodebata: Działajcie szybciej niż ja

W przypadku raka potrójnie ujemnego, guzy mogą rosnąć bardzo szybko - mówi Zuzanna Świętorzecka, pacjentka chorująca na potrójnie ujemnego raka piersi

Onkodebata: Immunoterapia zwiększa szanse kobiet z rakiem piersi

Rak nie przestraszył się Covid-19, ale liczba chorych, które zgłosiły się była nieco mniejsza. Skutki epidemii obserwujemy do dziś – chore są w bardziej zaawansowanym stadium choroby – mówi dr n. med. Katarzyna Pogoda, z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej. W Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie, Państwowy Instytut Badawczy.

Są nowe, priorytetowe dziedziny medycyny. Na liście 22 priorytetowe specjalizacje

Wśród priorytetowych dziedzin znalazły się m.in. choroby zakaźne, patomorfologia, onkologia i pediatria.