Kampania ma wesprzeć pracujące matki

Co druga pracująca matka w Polsce nadal pracuje, kiedy jest przeziębiona lub ma grypę - kampania „MAMY czas na zdrowie” ma wesprzeć aktywne zawodowo matki w realizacji ich prawa do odpoczynku w czasie choroby.

Publikacja: 21.12.2023 14:16

Kampania ma wesprzeć pracujące matki

Foto: Adobe Stock

Prawie 50 proc. pracujących matek pomimo przeziębienia czy grypy nadal pracuje – to główny wniosek z badań przeprowadzonych przez firmy badawcze IPSOS i SW Research. Przyczyn można upatrywać w tym, że pracujące matki chcą pokazać jak poważnie traktują swoje obowiązki zawodowe lub uważają, że nie ma nikogo, kto mógłby je zastąpić w pracy. Kiedy w końcu decydują się wziąć wolne – też nie odpoczywają, zajmując się w tym czasie domem i dziećmi.

Taki stan rzeczy ma zmienić kampania społeczna „MAMY czas na zdrowie”. Jej celem jest pomoc pracującym matkom, aby mogły korzystać z odpoczynku, gdy są przeziębione lub mają grypę. Kampania ma również zwiększyć świadomość wyzwań, z jakimi zmagają się pracujące matki w domu i w miejscu pracy, gdy są chore, oraz doprowadzić do poprawy ich sytuacji, by mogły dać sobie czas na odpoczynek, kiedy czują się źle.

Z badań wynika, że pracujące polskie matki często nie mogą sobie pozwolić na odpowiedni wypoczynek, gdy są chore. Wypowiedzi pracujących matek są poruszające i dają do myślenia. „Nikt za mnie nie posprząta, nie pozmywa, nie ugotuje dzieciom obiadu. No i stos ubrań do wyprania, wyprasowania i złożenia, to chyba najgorsze. Kiedy zostaję w domu (jak zachoruję) to zamiast się położyć nadrabiam zaległości, na które normalnie nie mam czasu,” opowiada badaczom jedna z mam. Inna mówi „Nikt tak dobrze nie posprząta i nie zajmie się domem, jak ja. Po prostu nie mogę odpuścić”. Trzecia mama dodaje: „W mojej poprzedniej pracy, kiedy pewien młody ojciec chciał wziąć wolne z powodu choroby dziecka, usłyszał od kierownika „a co, dziecko nie ma matki?”. Dał mu jasno do zrozumienia, że powinien pracować, a nie zajmować się dziećmi.” Czwarta dodaje: „Wolne w pracy? A kto nadrobi za mnie zaległości?”. Kolejna mama mówi „Wolne w pracy dla siebie? Nigdy!

Jak czuję się bardzo źle, wolę po prostu wziąć urlop, a nie zwolnienie.”

- Gdy patrzymy na wyniki tych badań, trudno przejść obok nich obojętnie.” – mówi Karolina Andrian, prezeska i współzałożycielka Fundacji Share the Care, jednego z organizatorów kampanii. - Niesprawiedliwy podział obowiązków między matką a ojcem dziecka jest w naszym kraju dość powszechny – zauważa. Stąd zrodził się pomysł stworzenia zbioru zaleceń, które mają pomóc kobietom zmienić swoje podejście i dać sobie czas na odpoczynek, kiedy wymaga tego sytuacja.

W ramach kampanii i przy udziale ekspertów, powstał Kodeks „MAMY czas na zdrowie”. Jest on skierowany zarówno do pracujących matek, jak i do ich partnerów i bliskich, a także ich współpracowników i pracodawców. Organizatorzy kampanii są przekonani, że wprowadzenie zasad postępowania zawartych w Kodeksie doprowadzi do wyeliminowania barier, z jakimi mierzą się obecnie pracujące mamy, a tym samym – do ważnych zmian społecznych. - Liczymy, że pomoże on stworzyć w Polsce środowisko bardziej przyjazne pracującym matkom – mówi Karolina Andrian.

Aby ułatwić wprowadzenie realnych zmian, organizatorzy kampanii przygotowali także zestaw narzędzi zarówno dla pracujących matek, jak i ich otoczenia. Wśród nich są m.in: internetowa platforma edukacyjna z filmami oraz seria warsztatów, a także przewodnik z praktycznymi wskazówkami i ćwiczeniami. Rozwiązania te pomogą pracującym matkom nabrać pewności siebie, zrozumieć, jak ważną rolę w trakcie leczenia przeziębienia i grypy pełni odpoczynek, a także nauczą ich odpuszczania i mówienia o swoich potrzebach. Z kolei ich otoczeniu pomogą zrozumieć niełatwą sytuację pracujących matek, ucząc jak skutecznie wspierać je, aby znalazły czas na odpoczynek podczas choroby.

Wnioski z pogłębionych badań przeprowadzonych w ramach kampanii są niepokojące. Pracujące matki w Polsce są zdecydowanie najmniej uprzywilejowaną grupą społeczną, jeśli chodzi o znalezienie czasu i przestrzeni na powrót do zdrowia w przypadku przeziębienia lub grypy. Blisko co druga mama nadal pracuje kiedy jest chora (46 proc.), 60 proc. nadal zajmuje się domem, a 55 proc. ma poczucie winy, że nie zajmuje się w tym czasie dziećmi. Badania pokazują wyraźnie, z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się pracujące matki w Polsce, kiedy są przeziębione lub mają grypę i dlaczego znajdowanie czasu na odpoczynek jest dla nich takie trudne.

- Warto zwrócić także uwagę na wyzwania w miejscu pracy – komentuje Karolina Andrian. - Chociaż postrzeganie przez pracodawcę pracujących matek się zmienia, to wciąż są tacy, którzy nie dostrzegają potrzeb pracujących mam i wyzwań z jakimi się mierzą – dodaje. Badania pokazują, że co druga pracująca matka, jeśli jest przeziębiona, nadal pracuje chcąc pokazać pracodawcy, jak poważnie podchodzi do swoich obowiązków służbowych, a 2 na 3 twierdzą, że nie mogą wziąć wolnego, bo nie ma kto ich zastąpić. Z kolei co trzecia badana obawia się, że wzięcie wolnego będzie miało negatywny wpływ na rozwój jej kariery zawodowej. - Pomimo tego, że Kodeks Pracy daje możliwość wzięcia zwolnienia lekarskiego podczas choroby, obawa ze skorzystania z tego prawa jest realna wśród znacznej części pracowników – mówi Andrian.

Badania wśród pracujących matek przeprowadzono na zlecenie firmy Haleon oraz Fundacji Share the Care. Te podmioty są również współorganizatorami kampanii „MAMY czas na zdrowie”.

Oprac. MP

Zdrowie
Peru: Liczba ofiar tropikalnej choroby potroiła się. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Zdrowie
W Szwecji dziecko nie kupi kosmetyków przeciwzmarszczkowych
Zdrowie
Nerka genetycznie modyfikowanej świni w ciele człowieka. Udany przeszczep?
Zdrowie
Ptasia grypa zagrozi ludziom? Niepokojące sygnały z Ameryki Południowej
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Zdrowie
Prof. Zbigniew Gaciong: Chcę ukończyć moje projekty