Szczepienia ratują ludzkość przed wirusem

Dzięki szczepieniom przeciwko Covid-19 tylko w pierwszym roku uratowano 20 mln istnień ludzkich.

Ambasador Szwajcarii: Nie tylko kapitał, ale i know-how

Szwajcaria jest ósmym najważniejszym inwestorem zagranicznym w Polsce – mówi Jürg Burri, ambasador Szwajcarii w Polsce.

Wciąż nowe ułatwienia dla pacjenta

Cyfryzacja systemu ochrony zdrowia to zadanie zarówno dla władz publicznych, jak i prywatnego biznesu. Wymaga to tworzenia partnerstw także międzynarodowych. Polska i Szwajcaria już współpracują.

Hamowanie niekontrolowanej chęci jedzenia? Naukowcy mają plan

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego opracowali nową metodę regulowania wewnętrznego uczucia głodu. Dzięki temu osoby, którym trudno się oprzeć kompulsywnemu jedzeniu, będą mogły stracić na wadze i utrzymać ten stan.

Drastyczna obniżka stawek wentylacji mechanicznej

Od 1 maja obniżone zostały stawki na świadczenia oferowane pacjentom wentylowanym mechanicznie. Dla wielu z nich oznacza to konieczność powrotu do szpitali. Tych, którzy nie trafią do placówek, a zostaną pozbawieni takiego świadczenia, może czekać śmierć. To ok. 9 tys. pacjentów.

Druk 3D: przy użyciu ludzkich komórek powstaną uszy i nosy

Walijscy pacjenci jako jedni z pierwszych na świecie mają szansę skorzystać z pionierskiej metody, która wykorzystuje komórki ludzkie do eliminacji blizn na twarzy.

Polscy naukowcy chcą wyhodować trzecie zęby

Stworzenie trzecich zębów byłoby alternatywą dla kosztownej i inwazyjnej implantologii.

Chorzy na mukowiscydozę będą mogli żyć dłużej

Mukowiscydoza może stać się teraz chorobą przewlekłą – mówi szefowa Zakładu Mukowiscydozy IMiD w Warszawie prof. dr hab. n. med. Dorota Sands.

Bezpieczeństwo lekowe w Polsce

Pożyczki na budowę i rozbudowę infrastruktury farmaceutycznej mają poprawić bezpieczeństwo lekowe w kraju.

SM: ważny jest czas rozpoczęcia leczenia

Stwardnienie rozsiane jest chorobą postępującą. Dlatego tak ważny jest szybki dostęp do nowoczesnych terapii - mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Selmaj, kierownik Katedry Neurologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, dyrektor Centrum Neurologii w Łodzi, przewodniczący Doradczej Komisji Medycznej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

COVID-19: Czy płeć pacjenta może wpływać na skuteczność leczenia

Część pacjentów z poważnymi infekcjami płuc wynikającymi z COVID-19 jest leczona deksametazonem. Tymczasem badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Calgary dowiodło, że to leczenie jest naprawdę skuteczne tylko u pacjentów płci męskiej. U kobiet jego działanie jest słabe lub nawet zerowe. To odkrycie może mieć wielkie znaczenie dla postępowania w ciężkich przypadkach COVID-19.

COVID-19: co najbardziej uodparnia na wariant Omikron

Wcześniejsze przebycie infekcji COVID-19 w wariancie Delta nie zapewnia należytej ochrony przed ponownym zakażeniem wariantem Omikron.

PIMS groźny zwłaszcza dla chłopców

Rosnąca liczba dzieci z Covid-19 oznacza zwiększone ryzyko PIMS czyli wieloukładowego zespołu zapalnego u dzieci. Choroba pojawia się 3-6 tygodni po przebyciu zakażenia i jest niebezpieczna zwłaszcza dla chłopców.

Dzieci palaczy czterokrotnie częściej same zaczynają palić

Eksperci ostrzegają, że nastolatki, których rodzice palą, cztery razy częściej uzależniają się od nikotyny.

COVID-19: Eksperci ostro o koncernach farmaceutycznych i UE

"Przegrywamy z pandemią. To skutek absurdalnego i karygodnego lekceważenia problemu przez największe kraje, w tym Stany Zjednoczone, Unię Europejską, Chiny i Rosję" - stwierdzili czołowi eksperci i liderzy opinii podczas wirtualnej konferencji, dotyczącej planu eliminacji COVID-19.

Henryk Skarżyński, czarodziej słuchu znad Wisły

Prof. Henryk Skarżyński nie tylko przywraca słuch osobom niesłyszącym i niedosłyszącym, ale także stawia na profilaktykę i działa na rzecz wczesnego wykrywania wad słuchu u niemowląt i małych dzieci.

Ratunek z mózgu „rata”

Twórca pierwszej na świecie szczepionki przeciw polio w trakcie zimnej wojny przekazał do Polski 9 mln dawek.

Izolacja pokazała, że internet, FB i Netflix do życia nie wystarczą

Historii medycyny pokazuje, że nawet najbardziej okrutną i nieprzewidywalną chorobę potrafimy zbadać, zrozumieć, ujarzmić – mówi Małgorzata Gołota, autorka książki „Spinalonga. Wyspa trędowatych”.