Onkodebata: Dlaczego mnie to spotkało?

Jeśli jest możliwość zapobiegania nowotworom wywołanym przez HPV jak rak szyjki macicy, to chciałabym, żeby każdy mógł się zabezpieczyć – mówi pacjentka, która miała zmiany nowotworowe wywołane tym wirusem.

Publikacja: 07.02.2023 03:00

Regularne kontrole u ginekologa i badania cytologiczne pozwalają na wychwycenie zmian nowotworowych

Regularne kontrole u ginekologa i badania cytologiczne pozwalają na wychwycenie zmian nowotworowych na wczesnym etapie

Foto: shutterstock

Kiedy pani dowiedziała się, że jest nosicielem wirusa HPV?

Podczas rutynowej wizyty u ginekologa. Wcześniej nie słyszałam ani o wirusie, ani o drogach przenoszenia go, czy też nowotworach i chorobach, które on wywołuje. Po diagnozie byłam w szoku.

Czy rozwinął on się w chorobę nowotworową? Jak się pani o niej dowiedziała?

Czytaj więcej

Zakażeniu HPV można zapobiegać

Podczas wizyty lekarz pobrał wycinki, których wyniki potwierdziły jego przypuszczenia, czyli że mam zmiany przednowotworowe CIN2, wywołane wirusem HPV 31.

Czy przed stwierdzeniem wirusa szczepiła się pani przeciwko HPV?

Nie i bardzo tego żałuję. Nie byłam świadoma zagrożenia, które niosą ze sobą wirusy HPV, jak poważne mogą być ich konsekwencje. Nie wiedziałam nic o profilaktyce. Może gdyby więcej mówiło się o tym szczepieniu w Polsce i gdyby było one finansowane, jak jest to już od wielu lat w innych krajach w Europie, miałabym większą szansę zaszczepić się i uniknąć choroby.

Jak pani myśli, dlaczego wirus panią zaatakował?

To pytanie zadaje sobie codziennie prawie każda osoba chora na raka. Zastanawiamy się, czemu akurat mnie się to przytrafiło. Nie wiem, dlaczego ja, ale jeśli jest możliwość zapobiegania nowotworom wywołanym przez HPV, to chciałabym, żeby każdy mógł się zabezpieczyć i uniknąć tak poważnych konsekwencji zakażenia.

Co wiedziała pani o wirusie HPV przed wystąpieniem choroby?

Kompletnie nic, ani o wirusie, ani o profilaktyce, chociaż nie wiem, jak jest to możliwe, skoro wirus ten występuje w zasadzie powszechnie, a rocznie wiele osób zapada na nowotwory nim spowodowane.

Co, w pani poczuciu, ma kluczowe znaczenie dla skuteczności zdrowotnej przyszłego programu szczepień przeciw HPV? Co powinno być w nim ujęte?

W moim poczuciu temat HPV i profilaktyki antynowotworowej poprzez szczepienia powinno się bardzo mocno nagłaśniać i zachęcać do badania i szczepienia. Są badania, które mówią, że nawet 80 proc. ludzi zaraża się HPV w ciągu swojego życia.

Sam program szczepień powinien być oczywiście bezpłatny, łatwo dostępny dla dzieci na przykład w szkołach i, co najważniejsze, zapewniać najszerszy zakres ochrony.

Tak jak już wspomniałam, mój nowotwór został wywołany wirusem HPV 31, czyli trochę mniej powszechnym typem HPV. Niemniej jednak istnieje przeciwko niemu ochrona dzięki szczepionce najnowszej generacji.

Co więcej, poza różnego rodzaju nowotworami, HPV powoduje również nawracające i trudne do leczenia kłykciny, które potrafią naprawdę mocno uprzykrzyć życie.

Co pani zdaniem ma wpływ na poziom zaszczepienia i budowania zaufania rodziców do tych szczepień?

Na pewno kwestia świadomości chorób wywołanych przez HPV, zaufanie do szczepienia i tego, że mamy dostęp do najbardziej innowacyjnych i bezpiecznych produktów na rynku. Zasadniczą sprawą jest też możliwość skorzystania ze szczepienia za darmo. Przede wszystkim informacja i edukacja.

Namawia pani rodziców dzieci, ale też kobiety do takich szczepień? Dlaczego to jest według pani ważne?

Jeżeli rozmowa zejdzie na ten temat, oczywiście, że tak, ale bez nachalności, ponieważ każdy ma prawo wyboru, a wyborem powinno być zdrowie i życie. Bardzo ważne jest uświadamianie rodziców, bo to oni decydują o zaszczepieniu dzieci. Niestety, w wielu przypadkach zdanie zmieniamy dopiero po zetknięciu z chorobą, której można by uniknąć dzięki szczepieniu.

– rozmawiała Janina Lewandowska

Imię i nazwisko rozmówczyni do wiadomości redakcji

Wirusologia

Regularna cytologia ważna w profilaktyce raka szyjki macicy

HPV – wirus brodawczaka ludzkiego to jedna z najczęstszych infekcji wirusowych przenoszonych często drogą płciową. Im więcej partnerów seksualnych, tym ryzyko zakażenia jest większe.

Nie zawsze do zakażenia dochodzi podczas przygodnych kontaktów seksualnych. HPV przenosi się także poprzez bezpośredni kontakt ze śliną lub krwią osoby zakażonej, ale także drogą wertykalną – podczas porodu. Do zakażenia wirusem może dojść także podczas wizyty u fryzjera, kosmetyczki, na basenie, w studiu tatuażu czy saunie.

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego może przebiegać bezobjawowo, nie powodując widocznych zmian w postaci brodawek u jego nosiciela, tzw. kłykcin kończystych, które pojawiają się w okolicach miejsc intymnych. Mimo braku objawów może dochodzić do przenoszenia wirusa z człowieka na człowieka.

Szacuje się, że nosicielami wirusa HPV jest 660 mln kobiet i mężczyzn na całym świecie. Wirus powoduje co roku ok. 600 tys. przypadków raka szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu.

Naukowcy wyróżnili aż 150 typów wirusa brodawczaka ludzkiego – nie wszystkie są wysokoonkogenne. Za rozwój raka szyjki macicy, jednego z najczęściej występujących rodzajów nowotworów u kobiet, odpowiada wirus typu 16 i 18. Osoba, która jest ich nosicielem, powinna być pod stałą kontrolą lekarza i regularnie wykonywać cytologię.

rp.pl

Kiedy pani dowiedziała się, że jest nosicielem wirusa HPV?

Podczas rutynowej wizyty u ginekologa. Wcześniej nie słyszałam ani o wirusie, ani o drogach przenoszenia go, czy też nowotworach i chorobach, które on wywołuje. Po diagnozie byłam w szoku.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nasze akcje
Debata „Jakość życia pacjentów z chorobami rzadkimi i neurologicznymi”. Szlachetna uważność wobec chorych
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nasze akcje
Z rakiem trzeba zacząć walczyć jak najlepszą bronią i możliwie wcześnie
Nasze akcje
Onkodebata: Działajcie szybciej niż ja
Nasze akcje
Onkodebata: Immunoterapia zwiększa szanse kobiet z rakiem piersi
Nasze akcje
Lider nie narzeka