Reklama
Rozwiń

Cukrzyca typu II – królowa chorób XXI wieku

Obserwacja samego siebie pod względem pewnych objawów to ważny element diagnozowania cukrzycy typu 2 – podkreśla w rozmowie z Pawłem Łepkowskim, prof. dr hab. Ewa Pańkowska, diabetolog.

Publikacja: 04.03.2024 12:00

Cukrzyca typu II – królowa chorób XXI wieku

Foto: Adobe stock

Pani Profesor, w poprzednim wywiadzie dla Rzeczpospolitej rozmawialiśmy o diagnostyce cukrzycy typu pierwszego, jej sposobach leczenia i rokowaniach dla chorych. Tym razem chciałbym się zapytać o cukrzycę typu drugiego, która dotyczy nieporównywalnie większej grupy chorych. Czy w kierowanym przez panią Instytucie Diabetologii w Warszawie zauważa się wzrost dynamiki zachorowań na tę chorobę?

Cukrzyca typu II należy do chorób cywilizacyjnych. Na świecie choruje na nią już ok. pół miliarda ludzi, przy czym od początku XXI wieku krzywa zachorowań stale rośnie. Szczególnie jest zauważalne w krajach szybko rozwijających się, które kiedyś nazywano krajami Trzeciego Świata. To obszary wchodzą w nową spiralę rozwoju ekonomicznego, za co za-mieszkujące je społeczeństwa płacą olbrzymia cenę zdrowotną, poprzez między innymi wzrost zachorowań na cukrzycę typu 2. Także w Polsce odnotowujemy stały wzrost zachorowań na tę chorobę. Poniekąd łączy się to z rozwojem otyłości, choć chciałabym przy tym podkreślić, że nie należy łączyć tej choroby wyłącznie z osobami, które są otyłe. Po okresie pandemii covid-19 zauważyliśmy wyraźny wzrost liczby pacjentów z objawami cukrzycy typu II zgłaszających się do Instytutu Diabetologii. Co ważne, są to coraz młodsze osoby, co wcześniej było rzadkością.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Leki i terapie
Wiceprezeska Bayer: „Firmy nie mają elastyczności cenowej”
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Leki i terapie
Jak zapewnić dostęp do leków i wyrobów medycznych?
Leki i terapie
Nowe pozycje na liście leków refundowanych. Aż 41 cząsteczko-wskazań
Leki i terapie
Walka z wczesnym rakiem piersi potrzebuje nowych terapii
Leki i terapie
Donald Trump obwinia Europę o wysokie ceny leków w USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama