- Dania przejmuje prezydencję w czasie gwałtownych zmian geopolitycznych i rosnącej niepewności – Unia Europejska znajduje się pod presją na arenie międzynarodowej – wskazała podczas posiedzenia Komisji ds. zdrowia publicznego w Parlamencie Europejskim (SANT) Sophie LØhde.
Jak tłumaczyła, unijna gospodarka boryka się z trudnościami, a bezpieczeństwo jest zagrożone. – Taka jest dziś polityczna rzeczywistość w Europie, która bezpośrednio wpływa na nasze systemy opieki zdrowotnej. Zagrożone jest nasze bezpieczeństwo dostaw, co prowadzi do niedoborów leków. Zagrożony jest nasz dostęp do nowych terapii i nasza zdolność do zapewnienia obywatelom jak najlepszej opieki zdrowotnej – wskazała.
- Dlatego właśnie wybraliśmy gotowość (preparedness – red.) i nauki przyrodnicze (life science – red.) jako tematy przewodnie duńskiej prezydencji w Radzie ds. Zdrowia – podkreśliła.
Czytaj więcej
Europejski przemysł farmaceutyczny to sektor globalnie konkurencyjny. Wchodzimy jednak w bardzo w...
„Gotowość” jako priorytet duńskiej prezydencji w zdrowiu
- Będziemy pracować nad tym, aby nasze systemy opieki zdrowotnej były bardziej odporne i lepiej przygotowane na katastrofy wywołane zarówno przez człowieka, jak i przez naturę. Oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe (antybiotyki – red.), lepsza współpraca regionalna oraz efektywne medyczne środki przeciwdziałania (medical countermeasures – MCMs – red.) będą kluczowymi obszarami naszej pracy – przekonywała członków SANT duńska minister spraw wewnętrznych i zdrowia.