Leki krytyczne to substancje o strategicznym znaczeniu dla systemów opieki zdrowotnej. W przypadku ich braków trudno je zastąpić innymi, a stosowane są w leczeniu poważnych chorób. Dlatego kluczowe jest zabezpieczenie dostępności takich leków i to jeden z głównych celów, jakie leżały u podstaw przygotowania Critical Medicines Act. Narzędziem do realizacji tego celu jest wsparcie dla produkcji leków krytycznych i substancji czynnych (API) w Europie, tyle że w wystąpieniu unijnego komisarza ds. zdrowia zabrakło deklaracji odnośnie do finansowego wymiaru tego wsparcia.
Braki leków. Ponad 200 substancji i więcej
- Komisja przyjęła Akt o lekach krytycznych. Ta propozycja jest niezwykle potrzebna, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw i dostępność leków krytycznych, a także innych kluczowych leków tam, gdzie rynek nie spełnia swojej roli – ogłosił podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego Olivér Várhely, komisarz ds. zdrowia UE z Węgier. Podkreślił przy tym, że projekt przepisów został przygotowany w pierwszych stu dniach jego urzędowania, co zadeklarował po objęciu funkcji komisarza.
Czytaj więcej
Bruksela pracuje nad przepisami, które mają zapewnić produkcję leków kluczowych dla systemu ochro...
Jak tłumaczył Várhely niedobory leków od dawna budzą niepokój w Unii Europejskiej i obawy z tym związane były wielokrotnie podnoszone również przez Parlament Europejski.
- Wystarczy wspomnieć, że liczba zgłoszeń dotyczących braków leków znacząco i systematycznie wzrastała od 2013 roku, osiągając szczyt w 2019 roku z blisko 14 tys. zgłoszeń. Większość krajów UE odnotowuje rosnącą liczbę niedoborów leków, przy czym w 2023 roku zdecydowana większość państw zgłaszała braki dotyczące 200 lub więcej leków – wskazał.