Dominika Pietrzyk

Dominika Pietrzyk

Dziennikarka, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W „Rzeczpospolitej” zajmuje się głównie polityką zdrowotną, sektorem medycznym i farmaceutycznym, ale jej zainteresowania zawodowe obejmują też rozwój sztucznej inteligencji. Pracowała m.in. w TVN24 BiS, Interii Biznes i w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: AI. Czy Europa ma problem z konkurencyjnością?

Czy Europa uczestniczy w rewolucji AI? W jaki sposób Stary Kontynent może skorzystać na rozwiązaniach opartych o sztuczną inteligencję? Czy unijne prawodawstwo sprzyja wdrażaniu innowacji?

Szpitale toną w długach. Czy będą ograniczać liczbę pacjentów?

Do tej pory Narodowy Fundusz Zdrowia rozliczył się ze szpitalami dopiero za dwa kwartały tego roku. Znaczną część pieniędzy konsumują wydatki na pensje pracowników medycznych. Podwyżki zapewnił PiS, ale nie wskazał źródła finansowania.

Zwrot w sprawie saszetek nikotynowych. Przedsiębiorcy alarmują

Resort zdrowia przygotował autopoprawkę do nowelizacji ustawy tytoniowej, która reguluje woreczki nikotynowe. W czwartek rozpatrzy ją Stały Komitet Rady Ministrów. Przedsiębiorcy podnoszą, że przepisy nie były przedmiotem konsultacji publicznych.

Epidemia krztuśca. Nowe dane na temat liczby zachorowań

Od 1 stycznia do 30 listopada 2024 r. w Polsce odnotowano 28 490 przypadków krztuśca. W analogicznym okresie 2023 r. były to 792 zachorowania. Około połowy rozpoznań kokluszu nie ma potwierdzenia laboratoryjnego.

Zespoły ds. AI obowiązkowe w szpitalach?

Podmioty medyczne będą zobowiązane do przestrzegania AI Act. Konieczne może być powołanie zespołów ds. zgodności.

Przy ataku z użyciem trucizny leków nie wystarczy dla wszystkich w UE

– W przyszłości kluczowe będzie pozyskanie nowych funduszy, aby zapewnić rozwój unijnych rezerw. To jest nasza polisa ubezpieczeniowa – mówi Laurent Muschel, prezes Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA).

CBA kontroluje konkurs na onkologię w ramach Funduszu Medycznego

W 2025 roku do szpitali onkologicznych wyłonionych w konkursie na dofinansowanie inwestycji z Funduszu Medycznego miało popłynąć 900 mln zł. Losy samego konkursu stoją jednak pod znakiem zapytania, bo od półtora miesiąca w sprawie trwa kontrola CBA.

Cyfrowe narzędzia w patomorfologii przyspieszają diagnozowanie raka

Przejście z pracy przy tradycyjnym mikroskopie na analizę obrazu cyfrowego to przeskok, który umożliwia szybsze i dokładniejsze diagnozowanie nowotworów.

„Nie za wszystkie leki warto płacić z pieniędzy publicznych”

- Leczymy chore kobiety, które dzięki terapii zachodzą w ciążę i rodzą dzieci. Kiedyś to było nie do pomyślenia przy mukowiscydozie, gdzie oczekiwana długość życia wynosiła nieco ponad 40 lat – mówi prof. Marcin Czech.

Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: AI Act. Jak przygotować się na zmiany?

Akt o sztucznej inteligencji to pierwsza próba kompleksowego uregulowania AI na świecie. W jaki sposób unijne przepisy wpłyną na rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji w Europie i poza nią?