MATERIAŁ POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY MEDYCZNEJ RACJI STANU
– Systemy ochrony zdrowia to systemy solidaryzmu społecznego – przypomniał prof. Paweł Łuków, dziekan Wydziału Filozofii UW, podczas debaty Medycznej Racji Stanu „Zdrowie i bezpieczeństwo narodowe”, podsumowującej czas polskiej prezydencji i wskazującej obszary, które nadal wymagać będą ekspertyzy specjalistów i uwagi polityków.
– W 2016 roku, inicjując działalność, wskazywaliśmy zależność między kondycją zdrowotną Polaków a bezpieczeństwem kraju. Po doświadczeniach pandemii i wobec wyzwań geopolitycznych zrozumienie tej zależności jest koniecznością – przypomnieli założyciele think tanku: prof. Paweł Kowal, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, i Anna Jasińska, jego rzecznik.
Czytaj więcej
- System wykształci lekarzy, ale potem może zabraknąć środków na sfinansowanie dla nich rezydentu...
– Europa rozwija się nie pomimo, ale poprzez kryzysy. Pandemia wymusiła współdziałanie i solidarność w obliczu nowych zagrożeń, ale współpraca niezbędna jest też wobec tych, które wracają. Niepokoi wzrost zachorowań na HIV i pogłębiający się kryzys zdrowia psychicznego młodych Europejczyków. Wszystko to wymaga współdziałania. Postęp medycyny pozwala zapobiegać wielu chorobom lub mądrze je kontrolować. Warunkiem jest dostęp do leków; równy dla obywateli UE i niezależny od napięć geopolitycznych. Stąd presja kontynuacji prac nad pakietem farmaceutycznym i europejską listą leków krytycznych. Wskazujemy też na znaczenie adherencji jako fundamentu bezpieczeństwa lekowego i skuteczności procesu terapeutycznego – podkreślali, otwierając dyskusję, Adam Jarubas, przewodniczący Komisji Zdrowia Parlamentu Europejskiego, oraz Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w KPRM.
– Nie oddzielajmy pojęcia bezpieczeństwa militarnego od lekowego. Jeśli, co zrozumiałe, znajdujemy środki na produkcję czołgów i amunicji, to musimy znaleźć je także na produkcję leków. Konsensus jest tu niezbędny na poziomie międzyresortowym i międzynarodowym – dodała Katarzyna Piotrowska-Radziewicz, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia.
Potrzebne fundusze i edukacja
– Fundamenty bezpieczeństwa zdrowotnego to: postęp medycyny i wychowywanie obywateli odpowiedzialnie korzystających z jego dobrodziejstw, ale też prawidłowe pozycjonowanie rangi krajowej produkcji leków i współpraca w obszarze UE, budująca niezależność od dostaw spoza naszego kontynentu – przypomniała Joanna Drewla, general manager Servier Polska.
– Na to wszystko potrzebne są pieniądze, a rzetelna troska o naszą kondycję to także zapobieganie i leczenie otyłości, pozwalające uniknąć groźnych powikłań. Jest w tym sens kliniczny i ekonomiczny – przypomnieli dr Agnieszka Gorgoń-Komor z senackiej Komisji Zdrowia i prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych WUM, upominając się o kontynuację programów kompleksowej opieki nad pacjentami z otyłością.
– Co trzeci Polak zmaga się z nadciśnieniem tętniczym – główną przyczyną zgonów w naszym kraju, a warunkiem utrzymania choroby przewlekłej pod kontrolą i prewencji jej powikłań jest stabilny dostęp do leków oraz przestrzeganie zaleceń – tłumaczyli prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, oraz Grażyna Mierzejewska, ekspert Medycznej Racji Stanu.
Z danych WHO i OECD wynika, że w krajach rozwiniętych połowa pacjentów z chorobami przewlekłymi nie przyjmuje leków zgodnie z lekarskimi zaleceniami. W psychiatrii odsetek ten sięga nawet 70–80 proc.
– Kryzys zdrowia psychicznego w UE to priorytet naszej prezydencji. W dialogu z ekspertami i decydentami po raz pierwszy uczestniczyli przedstawiciele młodego pokolenia. Potrafimy skutecznie leczyć depresję czy schizofrenię, ale bez edukacji na temat specyfiki tych chorób i zwiększenia odpowiedzialności dorosłych za świat, który młodemu pokoleniu coraz trudniej oswoić, nie poprawimy dramatycznych statystyk – apelowali dr Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, Katarzyna Skrętowska-Szyszko z Biura Rzecznika Praw Dziecka, mec. Piotr Mierzejewski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Agnieszka Leszczyńska, country manager Poland Angelini.
– Rozumienie świata powinna dać szkoła. Onkologa niepokoi fakt, że mimo postępu medycyny wciąż tracimy wiele istnień z powodu nieznajomości czynników ryzyka i roli profilaktyki. Dlatego nie ma zgody na jedynie dobrowolne uczestnictwo w szkolnej edukacji zdrowotnej – stwierdził dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.
Czytaj więcej
- Skutecznie stosowane leki w wielu przypadkach obniżają całkowite koszty opieki zdrowotnej. Prze...
– Zrozumienie mechanizmu choroby nowotworowej uczy empatii dla tych, których nie możemy wyleczyć, ale którym potrafimy wydłużyć życie i poprawić jego jakość – przypomniał prof. Tomasz Kubiatowski z Kliniki Onkologii Klinicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie, apelując o dostęp do nowych, dobrze tolerowanych terapii zaawansowanego raka jelita grubego.
Wyciągnąć lekcję z pandemii
– Czas pandemii powinien być najlepszym nauczycielem uważności wobec globalnych zagrożeń. Bezpieczeństwo zakaźnicze to skuteczna narracja o znaczeniu szczepień ochronnych, ale też o potrzebie wdrożenia w Polsce profilaktyki przedekspozycyjnej HIV – wskazywali prof. Miłosz Parczewski, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, prezes European AIDS Clinical Society, i dr Anna Marzec-Bogusławska, dyr. Krajowego Centrum ds. AIDS.
– Pandemia dowiodła, że zdrowie jest gwarantem realizacji wszystkich pozostałych aspektów ludzkiej aktywności. Czas więc na ekspercką analizę tych systemów opieki zdrowotnej, które działają najsprawniej, i podjęcie wysiłku podążania za liderami w trosce o bezpieczeństwo każdego mieszkańca UE – podsumowali dr Michał Sutkowski, prezes elekt Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, i prof. Bolesław Samoliński, kierownik Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
MATERIAŁ POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY MEDYCZNEJ RACJI STANU