Paweł Łepkowski

Albert Speer. Lis, który uniknął stryczka

76 lat temu, 30 września 1946 r., Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze rozpoczął wygłaszanie wyroków w trwającym od dziesięciu miesięcy procesie głównych niemieckich zbrodniarzy wojennych.

Reparacje to kwestia sumienia, nie kalkulacji

Nie spodziewałem się, że mój artykuł o odszkodowaniach wojennych zatytułowany „Reparacje wojenne nie są kiełbasą wyborczą”, opublikowany dwa tygodnie temu na łamach działu „Rzecz o Historii”, wzbudzi takie zainteresowanie i emocje u czytelników.

Paweł Łepkowski: W polityce cierpliwość popłaca

23 września 63 roku p.n.e., 2085 lat temu, urodził się Gajusz Oktawian, człowiek, który miał ukształtować nowy ustrój polityczny Imperium Rzymskiego i stać się na kolejne dwa milenia prawzorem doskonałego monarchy.

Boże, chroń króla!

Lato 1992 r. spędziłem w Londynie. Wspominam ten wyjazd z nostalgią m.in. dlatego, że panowała tam niemal magiczna atmosfera związana z 40-leciem panowania królowej Elżbiety II. Psuły ją jedynie coraz częstsze skandale związane z rozwodami dwóch królewskich synów. Prasa pastwiła się nad księciem Walii, portretując go jako nadętego arystokratę, wyniosłego, dręczącego żonę narcyza, pogardzającego ludźmi snoba.

Pałac Buckingham, czyli londyński dom króla

Wkrótce król Karol III i królowa małżonka Kamila wprowadzą się do pałacu Buckingham, który stanie się ich oficjalną rezydencją. W jakich warunkach przyjdzie im mieszkać? Oto krótki przewodnik po najsłynniejszym pałacu świata.

Nowotwory głowy i szyi to już prawdziwa epidemia

Wcześnie wykryty rak głowy i szyi to 90 proc. szans na wyleczenie – mówi prof. Wojciech Golusiński, otolaryngolog.

Reparacje wojenne nie są kiełbasą wyborczą

Odszkodowania od Niemiec za napaść na Polskę i jej okupację w latach 1939–1945 po prostu nam się należą. W tej kwestii nie ma najmniejszej wątpliwości. Wszelka dyskusja o zasadności polskich roszczeń wobec Niemiec jest haniebna. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy cwaniacy polityczni zaczynają wykorzystywać ten temat do swojej nieczystej gry wyborczej.

Nie zrzekliśmy się reparacji

Niedawno wybrałem się do Verdun. Namówił mnie do odwiedzenia tego miasta Joseph Zimet, były szef Mission du Centenaire, organizacji upamiętniającej francuskie obchody stulecia zakończenia I wojny światowej, a dzisiaj dyrektor komunikacji z mediami Pałacu Elizejskiego i bliski współpracownik prezydenta Francji.

Paweł Łepkowski: Czy jestem germanofilem czy germanofobem?

W ostatnią niedzielę odwiedziłem saksońskie miasto Halle. To był ostatni punkt mojej tegorocznej „włóczęgi” po północno-zachodniej Europie.

Niemiecka amnezja

Nasi zachodni sąsiedzi chwalą się, że są narodem skrupulatnym, kierującym się porządkiem i najlepiej zorganizowanym na świecie. To oczywiście mit, który łatwo obalić, sięgając po przykłady z przeszłości.