Paweł Łepkowski

Bitwa, w której wygraliśmy Polskę

Często spotykam się z pytaniem: kiedy właściwie narodziła się Polska? Z góry mówię: nie znam odpowiedzi.

Zakazany owoc smakuje lepiej

51 lat temu, 17 czerwca 1971 r., prezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon ogłosił wojnę totalną z narkotykami. Co ciekawe, uzasadniając przed połączonymi izbami Kongresu znaczenie swojej inicjatywy, największą uwagę skupił na przemycie i nielegalnej sprzedaży marihuany. Dzisiaj jest ona zalegalizowana już w 19 stanach.

Wspólny przodek ludzkości

Czy naprawdę, jak głosi Biblia, wszyscy ludzie są jedną rodziną? Ten religijny dogmat potwierdza współczesna nauka. Amerykańscy genetycy wykazali, że wszyscy ludzie na świecie mają jednego afrykańskiego przodka, który żył 60 tys. lat temu.

Wielki, bo w błazeńskiej szacie…

18 lat temu, 9 czerwca 2004 r., dostałem od pewnej redakcji polonijnej zlecenie wyjazdu do Waszyngtonu na pogrzeb byłego prezydenta Ronalda Reagana. Bez wahania podjąłem się tego zadania.

Korona i swastyka – fatalne zauroczenie

Czy członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej sympatyzowali z niemieckimi narodowymi socjalistami? Czy istniały plany utworzenia gabinetu akceptującego, a nawet wspierającego europejską politykę Hitlera? Czy swastyka mogła na stałe zagościć w herbie królewskim?

Dyskusja zamiast wyzwisk

Kiedy na początku ubiegłej dekady europejskie media rozpisywały się o amerykańskich masakrach w Manchester, Tuscon, Carson City, Aurorze czy Waco, niewiele wspominano o podobnych zbrodniach popełnionych w tym czasie w słowackiej Bratysławie (8 zabitych), angielskiej Cumbrii (12 zabitych), holenderskim Alphen aan den Rijn (6 zabitych), francuskim Liège (6 zabitych) i wielu innych miejscach Starego Kontynentu. Od 2010 do 2020 r. odnotowano w Europie 44 masakry z użyciem broni palnej. Wiele z nich w krajach, gdzie dostęp do niej jest bardzo ograniczony przepisami.

Rewolucja w leczeniu cukrzycy typu 1

Polska firma biotechnologiczna może dokonać epokowego przełomu w transplantologii, onkologii i farmakologii. Ale jak każdy początkujący gigant potrzebuje pilnego wsparcia.

Stary wróg ciągle o sobie przypomina

Wiadomość o pojawieniu się w Europie pierwszych pojedynczych przypadków zachorowań na małpią ospę wywołaną przez wirus z rodzaju Orthopoxvirus nie wzbudziła większego zaniepokojenia szerokiej opinii publicznej. Nie mamy powodów, żeby znowu ogarnął nas lęk przed niewidzialnym wrogiem.

Nowe rozdanie władzy

Za bezpośrednią przyczynę wybuchu amerykańskiej wojny domowej uznaje się wystąpienie sześciu stanów Południa z amerykańskiej wspólnoty.

Głupia wpadka Ławrowa

Czy dyplomacją największego terytorialnie kraju świata kieruje zwyczajny idiota?