Paweł Łepkowski

Nie warto chodzić na skróty

Felieton historyczny nie może się posługiwać skrótami myślowymi.

Niemcy na carskim tronie

Od 400 lat relacje między Rosją a Niemcami mają wyjątkowy charakter. Jak doszło do cywilizacyjnego zbliżenia dwóch tak odmiennych kulturowo nacji?

Zagadka Trzech Króli

Przez ponad 50 lat PRL Święto Trzech Króli było zwykłym dniem pracy pozbawionym jakiejkolwiek świątecznej oprawy. Dopiero od niedawna powoli powraca piękna tradycja celebrowania tego święta.

30. rocznica upadku ZSRR

O zmienności dziejów pisałem na tych łamach wielokrotnie. Ale najlepszym przykładem, jak meandrującą rzeką jest historia, są dwie rocznice skrajnie odmiennych w skutkach wydarzeń, które obchodzimy w tym miesiącu. Równo dekadę po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce runął ZSRR – państwo, które amerykański prezydent Ronald Reagan trafnie nazwał „imperium zła".

Dlaczego Gwiazdkę świętujemy w grudniu?

Geneza tego święta jest równie burzliwa jak dzieje chrześcijaństwa, a w obchodach odnajdziemy więcej tradycji pogańskich niż w innych dniach z kościelnego kalendarza.

Rozejm bożonarodzeniowy

Był 24 grudnia 1914 roku. W brytyjskich okopach w pobliżu Ypres siedzieli zmęczeni i przemarznięci żołnierze. Po drugiej stronie byli tacy sami jak oni wyczerpani wąsacze z zepsutymi bolącymi zębami.

Rosja. Ziemia obiecana szaleńców bożych

Nigdzie na świecie szarlatani religijni proklamujący się samozwańczo prorokami i mesjaszami nie czują się tak dobrze i nie mają takiego posłuchu jak w Rosji.

Absurdalne pomysły na walkę z inflacją

Niepokojące wieści o wzroście inflacji w Polsce pod koniec tego roku wydają się forpocztą nadchodzących zmian w układzie władzy.

Stan Wojenny. Sowieci już tu byli

Tyle dni w moim życiu odeszło w niepamięć. Tyle chciałbym sobie przypomnieć, wyłowić z nieskończonej otchłani czasu. Ale tamten niedzielny, piękny zimowy dzień pamiętam doskonale, w każdym szczególe.

Karol Wielki: twórca zjednoczonej Europy

Przydomek „Wielki" nadano mu nie tylko z powodu wielkich dokonań, charyzmy i wywyższenia ponad innych monarchów tamtych czasów godnością cesarską, ale też dlatego, że był po prostu olbrzymem wśród ludzi żyjących w VIII–IX wieku.