Głupcy, którzy oddali władzę Hitlerowi
mianowany kanclerzem Niemiec. Jak mu się to udało? Co zachwyciło Niemców w tym karykaturalnie wyglądającym austriackim neurotyku? Dlaczego naród, który dał światowej kulturze Goethego, Manna, Kanta, Bacha, Dürera czy Fromma, nagle pozwolił się uwieść kabotyńskiemu kuglarzowi?
Rysy na pomniku Lincolna
158 lat temu Izba Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych przyjęła XIII poprawkę do Konstytucji USA znoszącą niewolnictwo i nadającą obywatelstwo amerykańskie wszystkim ludziom urodzonym na terytorium tego państwa.
Konieczność wbrew rozsądkowi
W nocy z 14 na 15 stycznia 1863 r. okupacyjne władze rosyjskie przeprowadziły w Warszawie akcję porywania młodych mieszkańców stolicy do rosyjskiego wojska. Polacy nazwali ją pogardliwie „branką”. Jutro minie 160 lat od tego rosyjskiego aktu terroru, który bezpośrednio przyspieszył wybuch powstania styczniowego.
Spisek pełen znaków zapytania
Ten nieudany zamach z 5 listopada 1605 r. stał się kamieniem węgielnym angielskiego, a później także brytyjskiego izolacjonizmu. Eurosceptycy wspominali o nim nawet w czasie kampanii referendalnej w 2016 r.