Paweł Łepkowski

Złoty wiek Ameryki. Dwight Eisenhower, cz. IV

Lata 50. XX wieku przeszły do historii USA jako okres największego rozkwitu gospodarczego i powszechnego dobrobytu. Po dwóch dekadach biedy spowodowanej skutkami wielkiego kryzysu i ograniczeń wynikających z przestawienia gospodarki na tory wojenne nareszcie nadciągał czas powszechnej szczęśliwości.

Czy prof. Jerzy Bralczyk miał rację? Ostrożnie z tym uczłowieczaniem

Wielka wrzawa podniosła się w naszym zacnym kraju nad Wisłą, kiedy znakomity językoznawca, profesor Jerzy Bralczyk, odnosząc się do wielowiekowej tradycji języka polskiego, orzekł, że nazywanie pewnych zjawisk w odniesieniu do zwierząt powinno różnić się od opatrywania nazwą tych samych zdarzeń u ludzi. Profesor zanegował trzy takie wyrazy: „adoptować”, „umierać” i „osoba”. Innymi słowy i w dużym skrócie: pies lub kot nie jest osobą, którą się adoptuje, ani osobą, która umiera. Niemające cech osobowych zwierzęta są zatem po prostu udomowiane i żyją u boku ludzi, póki nie zdechną.

Paweł Łepkowski: Nie zgadzam się z Kamalą Harris, choć urzekła mnie jej osobowość

Kamala Harris jest bez wątpienia charyzmatyczną kobietą o niezwykle magnetycznej osobowości. Jej pierwsze przemówienie w Wisconsin to ogromne zaskoczenie. Dlaczego dotąd demokraci ukrywali tak ciekawą indywidualność?

Paweł Łepkowski: Kamala Harris może być większym kłopotem dla demokratów niż Joe Biden

Rezygnacja Joe Bidena z wyścigu do Białego Domu nie oznacza, że Kamala Harris automatycznie przejmuje pałeczkę sztafetową. Panią wiceprezydent czeka teraz mozolna praca, żeby zdobyć zaufanie delegatów i kierownictwa partii.

Paweł Łepkowski: Wymuszona rezygnacja Joe Bidena to profanacja demokracji

Na niecały miesiąc przed konwencją Partii Demokratycznej w Chicago 14,5 mln wyborców tej formacji ma prawo się czuć oszukanymi. Kalkulacje polityczne okazały się ważniejsze od mandatu udzielonego prezydentowi Joe Bidenowi przez wyborców.

Paweł Łepkowski: Zasnąłem podczas przemówienia Donalda Trumpa. Najnudniejszy monolog w historii

W ostatnim dniu konwencji republikańskiej w Milwaukee Donald Trump przyjął nominację swojej partii na kandydata w wyborach prezydenckich w USA i wygłosił przemówienie, które przejdzie do historii jako najdłuższy i najnudniejszy monolog w historii tego typu oracji.

Wilczy Szaniec nie był pierwszy. Nieudane zamachy na Hitlera

80 lat temu, 20 lipca 1944 r., grupa spiskowców związanych z tajną antynazistowską organizacją Krąg z Krzyżowej wraz z kilkoma wyższymi rangą oficerami Wehrmachtu zorganizowała i przeprowadziła pod dowództwem szefa sztabu Armii Rezerwowej, pułkownika Clausa hrabiego Schenka von Stauffenberga, zamach na życie Adolfa Hitlera w Wilczym Szańcu (koło Kętrzyna na Mazurach).

Tajemnica śmierci Władysława Warneńczyka

W Polsce panował jako Władysław III. Na Węgrzech, w Dalmacji, Chorwacji, Bułgarii, Slawonii i Raszce był znany jako król Władysław I. Żaden polski władca, z wyjątkiem Ludwika Węgierskiego, nie nosił tak wielu godności i nie zasiadał na tronach tak wielu królestw. Większość historyków uważa, że jego zawrotną karierę gwałtownie przerwała śmierć na polu bitwy. Ale czy to prawda?

Paweł Łepkowski: Dlaczego J.D. Vance nie chce pomagać Ukrainie, ale Izraelowi – jak najbardziej?

Wybór senatora Jamesa Davida Vance’a na republikańskiego kandydata na wiceprezydenta jest jednoznacznym potwierdzeniem, że obóz Donalda Trumpa obiera ultrakonserwatywny kurs w polityce wewnętrznej i powraca do tzw. doktryny Monroego, czyli izolacjonizmu w polityce zagranicznej.

Paweł Łepkowski: Dwa powody, dla których zamach zaszkodzi Donaldowi Trumpowi

Wbrew opiniom wygłaszanym przez niemal wszystkich komentatorów, uważam, że sobotni zamach na Donalda Trumpa w mieście Butler w stanie Pensylwania może zatrzymać dotychczasowy zwycięski marsz byłego prezydenta ku reelekcji.