Paweł Łepkowski

Nie dajmy się oczerniać!

80 lat temu, 15 października 1941 r., weszło w życie rozporządzenie generalnego gubernatora Hansa Franka o karaniu śmiercią każdego Polaka, który udzieli schronienia lub w inny sposób udzieli pomocy Żydom. Nigdzie indziej w Europie niemieccy najeźdźcy nie wprowadzili tak barbarzyńskiego „prawa" jak w okupowanej Polsce.

Od Michała do Michała. Trzy wieki Romanowów

Dynastia, która miała rządzić jednym z największych imperiów w dziejach, zaczynała swoją karierę w lęku o własne przetrwanie. Przez 300 lat większość jej przedstawicieli nie umarła śmiercią naturalną. A jej koniec był taki, jakiego Romanowowie zawsze najbardziej się obawiali.

Hiszpanka. Filadelfijski horror

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa poinformował w ostatnich dniach, że liczba ofiar epidemii Covid-19 w Stanach Zjednoczonych przekroczyła liczbę amerykańskich ofiar grypy hiszpanki z 1918 r. To niepokojące wieści, skoro dysponujemy nowoczesnymi szczepionkami i nieporównywalnie lepszą technologią medyczną niż 100 lat temu.

Sztuka jest tam, gdzie ktoś się nią interesuje

Współczesne pomysły artystów prawdopodobnie znajdą właściwe podłoże do odbioru dopiero za dwa, a być może nawet trzy pokolenia – uważa artysta malarz, rysownik, rzeźbiarz i reżyser Andrzej Lichota.

Wielka bitwa pod Gaugamelą

1 października 331 r. przed Chrystusem, 2353 lata temu, słońce leniwie wschodziło nad rozległą równiną mezopotamską na wschód od dzisiejszego irackiego miasta Mosul. Miejsce to wybrał na spotkanie maszerujących z Egiptu wojsk macedońskich Szachin-Szach Dajarawausz, którego dzisiaj nazywamy królem perskim Dariuszem III.

Era Merkel

„Wszystko poświęciła ratowaniu jedności unijnej. Dar wolności ukonstytuował ją, a demokrację traktowała jako największą zdobycz" – o kanclerz Angeli Merkel mówi prof. Arkadiusz Stempin, autor jej nowej biografii zatytułowanej „Cesarzowa Europy".

Władcy świata?

Czy to rząd ponad rządami? Grupa Bilderberg i Komisja Trójstronna to wyjątkowo tajemnicze organizacje.

La Malinche – matka nowożytnego Meksyku

W historii istnieją postacie, których ocena postępowania jest niejednoznaczna, zwłaszcza gdy dotyczy zdrady rodzimej społeczności. Konkwistador Hernán Cortés, który w 1519 r. wyruszył z Santiago na Kubie w kierunku Jukatanu, nie dokonałby tak spektakularnego podboju Meksyku bez tłumacza. Bez La Malinche konkwista od początku byłaby skazana na klęskę.

Inny 17 września

Nie, tym razem nie chcę znowu pisać o 17 września 1939 r., o sowieckiej napaści na Polskę, o ucieczce naszych przywódców, o zdradzie Rumunów, którzy wbrew wcześniejszej umowie internowali najwyższe polskie władze państwowe i o całym pięcioletnim piekle narodu polskiego, jakie zafundowali nam nasi sąsiedzi.

Manipulacja strachem

Terroryzm ma różne oblicza i odcienie, choć jest permanentnym składnikiem dziejów naszego gatunku. W zasadzie cała historia świata opisuje nieustanną manipulację strachem.