Rewolucyjny lek na odchudzenie Ozempic może być tańszy i kosztować nawet 20 zł

Popularny lek na odchudzanie Ozempic (semaglutyd) mógłby być znacznie tańszy. Amerykańscy badacze doszli do wniosku, że koszt miesięcznej kuracji mógłby nie przekraczać 20-25 zł z zachowaniem zysku producenta.

Publikacja: 28.03.2024 16:37

Rewolucyjny lek na odchudzenie Ozempic może być tańszy i kosztować nawet 20 zł

Foto: Adobe Stock

Produkowany przez duńską firmę Novo Nordisk Ozempic zrobił niesamowitą karierę jako lek odchudzający. Przeznaczony pierwotnie dla diabetyków (z cukrzycą typu 2) preparat okazał się skutecznie zmniejszającym masę ciała i znalazł zastosowanie w walce z otyłością. Sprawiło to, że popyt na lek wzrósł tak bardzo, że pacjenci potrzebujący go z powodów terapeutycznych innych niż nadwaga mieli gigantyczny problem z kupnem. W Polsce pacjenci szukali Ozempiku po całym kraju i często jeździli z jednego końca kraju na drugi, by zakupić preparat.

Czytaj więcej

Producent Ozempic ma nowy lek na cukrzycę i odchudzanie. To ma być rewolucja

Ozempic jest też bardzo drogi – bez refundacji w Polsce kosztuje ponad 400 zł za miesięczną kurację, a w USA cena jest jeszcze wyższa i wynosi ok. 936 dolarów (ok. 3732 zł). W Stanach nawet po zniżkach dla pacjentów wynikających z posiadanego ubezpieczenia cena jest tak wysoka, że nieosiągalna dla wielu. W efekcie niektórzy ubezpieczyciele już rezygnują z częściowej refundacji preparatu i jego przeznaczonego ściśle na otyłość wersji Wegovy (o wyższym dawkowaniu semaglutydu).

Ozempic jest zbyt drogi?

Naukowcy z Uniwersytetu Yale, King’s College Hospital w Londynie i organizacji Lekarze Bez Granic przeprowadzili badanie pod kątem tego, ile może kosztować wytwarzanie semaglutydu. W efekcie ustalili, że miesięczny zapas leku można wytworzyć w kosztach od 89 centów (3,55 zł) do 4,73 dolara (18,88 zł) i to z zachowaniem dla producenta marży pozwalającej na zysk. Jak podaje serwis CNBC, naukowcy twierdzą, że swoje szacunki sporządzili na podstawie „cen opartych o koszty”. Z opublikowanego w JAMA Network Open badania wynika, że preparat można produkować z mniejszej ilości różnych form insuliny, niż ma to mieć miejsce obecnie.

Odrębne badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu i ustalili, że Wegovy można produkować za około 40 dolarów (ok. 160 zł) za miesięczną kurację.

Novo Nordisk: wydaliśmy 5 mld dolarów na badania i rozwój tylko w 2023 roku

Duński producent odmówił podania kosztów wytwarzania Ozempicu i Wegovy. Zauważył przy tym, że badania i rozwój są kosztowne, a w samym 2023 wydał na to 5 mld dolarów, a dodatkowo wyda 6 mld na zwiększenie produkcji leków na otyłość i cukrzycę. Dodał także, że w USA pacjenci płacą w zależności od zakresu ubezpieczenia i mogą nawet w efekcie z własnej kieszeni płacić tylko 25 dolarów (ok. 100 zł) za miesięczną (czy nawet 3 miesięczną) kurację. W Polsce Ozempic może być dla niektórych pacjentów dostępny nawet ze 100-proc. refundacją, a z częściową refundacją pacjenci płacą ok. 120 zł.

Większość ankietowanych pacjentów z USA twierdzi, że mimo ubezpieczenia płaci ok. 50 dolarów (200 zł) za miesięczną kurację semaglutydem.

Biznes
Grecja rozdaje pieniądze urlopowiczom, którzy stracili wakacje przez pożary
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Nowy pomysł Poczty Polskiej rozwścieczył pracowników. Myśleli, że to żart
Biznes
Sztuczna inteligencja sprzedaje samochody
Biznes
Polski rynek pracy nie tylko dla Polaków
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes
Rząd Węgier zachęca biznes do współpracy z Rosją