Do Europy dotarł niebezpieczny kleszcz wędrowny. Czy jest już w Polsce?

Do Europy dotarła egzotyczna odmiana kleszcza. Hyalomma może być nawet czterokrotnie większy od swojego pospolitego kuzyna i różni się od niego tym, że nie czeka biernie na ofiarę. Razem z pracownikami Uniwersytetu Warszawskiego można sprawdzić, czy jest już w Polsce.

Obturacyjny bezdech senny – choroba niedoceniana

Zaburzenia oddychania podczas snu prowadzą do niedotlenienia organizmu – mówi dr Małgorzata Barnaś, specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych.

Ćwiek-Świdecka: Kobiety kupują pigułki „dzień po” jak wtedy, gdy nie było recept

Targi między PiS a koalicją rządzącą o pigułkę „dzień po” to zwykła polityka, w którą wpisze się także ewentualne weto prezydenta. Bo bynajmniej nie chodzi tu o kobiety.

Gdańskie centrum sportu zamknięte do odwołania. Znaleziono groźną bakterię

Od dziś nie można korzystać z Centrum Sportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W rurach wodociągowych wykryto bakterię Legionella, która może doprowadzić do ciężkiego zapalenia płuc.

Rewolucja w kodeksie etyki lekarskiej? Wykreślone ma być jedno ważne zdanie

Ze zbioru zasad obowiązujących lekarzy ma zniknąć wymóg dotyczący życia nienarodzonego, w zamian pojawi się odniesienie do orientacji seksualnej pacjenta.

Ważą się losy nowych kierunków medycznych. Czy studenci trafią na bruk

Już w maju dowiemy się, które z nowopowstałych kierunków medycznych będą kontynuować swoją działalność. Ich los zależy od wyników audytu zleconego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Izabela Leszczyna: WOŚP nie ma nic wspólnego z wydolnością systemu ochrony zdrowia

- Nawet w najbogatszych krajach są bale charytatywne, są imprezy charytatywne, są różne organizacje, które zajmują się pomaganiem tym, którzy potrzebują - tłumaczyła minister zdrowia Izabela Leszczyna, pytana o Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Sondaż. Polacy chcą skrócenia kolejek do lekarzy i lepszej opieki okołoporodowej

Polacy chcą rozwiązania problemu dostępu do specjalistów – wskazują badania.

Kraken. Waldemar Kraska zachęca do szczepień. "COVID-19 nie pozwala o sobie zapomnieć"

W ostatnim miesiącu w Polsce wykonywano mniej niż 100 szczepień na COVID-19 dziennie. Wkrótce w naszym kraju będzie 410 000 dawek szczepionki na podwariant Kraken (XBB.1.5) koronawirusa. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zachęca do szczepień.

Rekordowa tej jesieni liczba zakażeń koronawirusem w Polsce

W Polsce stwierdzono 4175 nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 - podało Ministerstwo Zdrowia. To największa liczba nowych zakażeń od ponad ośmiu miesięcy.

Dr Grzesiowski: Mamy tyle zakażeń Covid-19, ile jesienią 2020 roku

Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia od początku listopada u 15 tysięcy osób wykryto koronawirusa. Co drugi test ma wynik pozytywny - mówił dr Paweł Grzesiowski w RMF FM.

W Polsce podano wadliwe szczepionki na COVID-19? "Ta sprawa nie tyle przyschnie, ile zgnije"

"Apelujemy, aby sprawę zakwestionowanych szczepionek pilnie i rzetelnie wyjaśnić" - oświadczyli członkowie byłego interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19 powołanego w PAN. Odnieśli się w ten sposób do raportu NIK, z którego wynikało, że dwie partie szczepionek na COVID-19 dostarczonych do Polski mogły posiadać wady jakościowe i mogły zagrażać zdrowiu lub życiu osób nimi zaszczepionych.

Szuster-Ciesielska: nawet 40 proc. testów na Covid-19 ma dodatni wynik

Polska i Węgry, jako jedyne kraje europejskie, nie udostępniły do tej pory aktualizowanej wersji szczepionki przeciwko Covid-19. A zakażeń jest dużo – mówi prof. dr. hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska, mikrobiolożka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Nowy Targ. Szpital, w którym zmarła ciężarna Dorota, z certyfikatem bezpieczeństwa

Certyfikat bezpieczeństwa dla szpitala, w którym w wyniku wstrząsu septycznego zmarła będąca w piątym miesiącu ciąży Dorota z Bochni.

Rośnie liczba żyjących z HIV w Polsce

Mimo nowoczesnego leczenia w Polsce pacjenci wciąż umierają na AIDS, a liczba nosicieli HIV stale rośnie. Jest ich w tej chwili około 18 tys. – ponad 80 proc. więcej niż w 2012 r. Co roku diagnozowanych jest 1600 nowych przypadków.

Polacy uwierzyli w fake newsy. Spada liczba szczepień

Zła komunikacja lekarz–pacjent i wzrost dezinformacji medycznych w internecie – to główne przyczyny spadku liczby szczepień w Polsce.

Legionella w Polsce: Już 25 ofiar bakterii

Jak poinformował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie, zmarła kolejna osoba zakażona legionellą. Łącznie w całym kraju bilans ofiar bakterii wzrósł do 25.

NIK: W walce z COVID-19 zmarnowano miliardy. Mentzen: Konfederacja miała rację

Sławomir Mentzen, lider Konfederacji, skomentował krytyczny wobec państwa raport NIK ws. walki z COVID-19. - Premier Morawiecki powinien stanąć przed Trybunałem Stanu za to, co robił z covidem - ocenił. Dodał, że Konfederacja jako jedyna z partii sprzeciwiała się tzw. specustawie covidowej oraz ocenił, że to rząd odpowiada za nadmiarowe zgony.