Izabela Leszczyna: WOŚP nie ma nic wspólnego z wydolnością systemu ochrony zdrowia

- Nawet w najbogatszych krajach są bale charytatywne, są imprezy charytatywne, są różne organizacje, które zajmują się pomaganiem tym, którzy potrzebują - tłumaczyła minister zdrowia Izabela Leszczyna, pytana o Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Publikacja: 29.01.2024 08:33

Izabela Leszczyna

Izabela Leszczyna

Foto: TV.RP.PL

Według najnowszych danych podanych przez organizatorów, na koncie 32. Finału WOŚP jest ponad 175 mln zł.

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poświęcony był zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Wydarzeniu nazwanemu „Płuca po pandemii” towarzyszy hasło „Tu wszystko gra OK!”.

Minister zdrowia: Nie ma systemu ochrony zdrowia, który byłby w pełni zadowalający

WOŚP i jej organizator, Jerzy Owsiak, od dawna krytykowani byli ze strony środowisk konserwatywnych. W tym roku sceptyczne głosy wobec przedsięwzięcia pojawiły się również z lewicy. Według Jana Śpiewaka „WOŚP z wielkiej mobilizacji zwykłych ludzi przeistoczył się w gigantyczną kampanią prania wizerunku przez korpo (korporacje -red.), celebrytów i polityków”. Anna Maria Żukowska, szefowa klubu parlamentarnego Lewicy, oceniła, że „politycy powinni mieć bana na udział w WOŚP”. „To zacna akcja charytatywna o pięknych korzeniach, która z biegiem lat nabrała waloru wizerunkowego, lecz która jest organizowana, bo służba zdrowia jest niedofinansowana od wielu lat. A kto ma na to wpływ? My, politycy” - zauważyła na Twitterze. Krytyka wobec WOŚP pojawiła się również np. na portalu „Krytyki Politycznej”.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Dlaczego trzeba bronić WOŚP? I dlaczego warto też pomyśleć, jak unowocześnić dobroczynność

Minister zdrowia Izabela Leszczyna w programie „Tłit” WP przekonywała, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy „nie ma nic wspólnego z wydolnością czy niewydolnością” systemu ochrony zdrowia. — Nie ma na świecie systemu ochrony zdrowia, który byłby w pełni zadowalający i mógł wyleczyć wszystkich ludzi, objąć opieką zdrowotną. To jest nierealne. Nie ma takiego na świecie, nawet w najbogatszych krajach — mówiła wiceprzewodnicząca PO.

Leszczyna przywołała w tym kontekście swój wpis na Twitterze z 2014 roku. — Zacytowałam Jurka Owsiaka, który powiedział takie bardzo prawdziwe zdanie: ”Nie da się wszystkiego załatwić z podatków”. Ja wtedy napisałam: „No chyba go kocham”. Byłam wtedy wiceministrem finansów. Coś w tym jest — opowiadała.

— My musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nawet w najbogatszych krajach są bale charytatywne, są imprezy charytatywne, są różne organizacje, które zajmują się pomaganiem tym, którzy potrzebują — zauważyła minister zdrowia.

Izabela Leszczyna o WOŚP: Nawet jak będziemy bogatym państwem — grajmy!

— Pacjent to jest osoba chora, potrzebująca pomocy. WOŚP pomaga tym wszystkim ludziom. „Płuca po pandemii” — naprawdę chorowały miliony ludzi. Według takich danych potwierdzonych to było sześć i pół miliona (chorych — red.). Według profesora (Bohdana) Maruszewskiego tych osób jest wiele więcej. Czyli chorowało nas bardzo wielu. Dzisiaj badania pokazują, że co trzecia osoba po przejściu COVID-19 ma jakieś pocovidowe zmiany — podkreśliła Izabela Leszczyna. — Naprawdę grajmy razem i nawet jak będziemy państwem bardzo bogatym, i będzie nas stać na niemal wszystko w ochronie zdrowia - grajmy! — zaapelowała.

Za zebrane podczas 32. Finału pieniądze WOŚP planuje kupić m.in. urządzenia do diagnostyki obrazowej, w tym rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne, przyrządy do diagnostyki czynnościowej (polisomnografy i przenośne spirometry), sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc oraz sprzęt do torakochirgurgii, m.in. systemy elektrokoagulacji i kriosondy.

Według najnowszych danych podanych przez organizatorów, na koncie 32. Finału WOŚP jest ponad 175 mln zł.

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poświęcony był zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Wydarzeniu nazwanemu „Płuca po pandemii” towarzyszy hasło „Tu wszystko gra OK!”.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ochrona zdrowia
Obturacyjny bezdech senny – choroba niedoceniana
Ochrona zdrowia
Ćwiek-Świdecka: Kobiety kupują pigułki „dzień po” jak wtedy, gdy nie było recept
Ochrona zdrowia
Gdańskie centrum sportu zamknięte do odwołania. Znaleziono groźną bakterię
Ochrona zdrowia
Rewolucja w kodeksie etyki lekarskiej? Wykreślone ma być jedno ważne zdanie
Ochrona zdrowia
Sondaż. Polacy chcą skrócenia kolejek do lekarzy i lepszej opieki okołoporodowej