Czy przedsiębiorcy muszą się bać zwrotu wsparcia z tarcz?

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) ruszył z pozwami o zwrot subwencji covidowych wobec firm, które rzekomo niewłaściwie ustaliły status małego lub średniego przedsiębiorcy, choć postąpiły zgodnie z jego wytycznymi.

Publikacja: 16.05.2024 04:30

Czy przedsiębiorcy muszą się bać zwrotu wsparcia z tarcz?

Foto: Adobe Stock

W listopadzie 2023 r. PFR wysłał do setek przedsiębiorców wezwania do zwrotu subwencji udzielonej w ramach przyjętego uchwałą Rady Ministrów nr 50/2020 z 27 kwietnia 2020 r. Programu Tarcza Finansowa dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw 1.0, który miał ochronić przedsiębiorców przed skutkami pandemii Covid-19. Jak wynika z informacji opublikowanej na stronie internetowej PFR, wezwania otrzymało m.in. prawie 300 przedsiębiorców, którym PFR zarzuca, że złożyli nieprawdziwe oświadczenia, iż są małymi lub średnimi przedsiębiorcami. PFR twierdzi, że po zsumowania danych o zatrudnieniu i danych finansowych tych przedsiębiorców z danymi podmiotów powiązanych przekroczone zostały progi uznania ich za takie podmioty, więc są oni dużymi przedsiębiorcami.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt