Zwrot z ZUS dla firmy z PIT-em

Gdy pracodawca otrzyma zwrot nadpłaconych składek z ZUS, musi pracownikowi naliczyć od nich PIT.

Publikacja: 23.10.2017 08:26

Zwrot z ZUS dla firmy z PIT-em

Foto: 123RF

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną fiskusa, który spierał się z płatnikiem o skutki zwrotu nadpłaconych składek od pracowników.

Błędne wyliczenia

Sprawa dotyczyła międzynarodowego koncernu z branży elektronicznej. We wniosku firma wyjaśniła, że w związku z intensywnym rozwojem do pracy w Polsce oddelegowano pracowników z Korei Południowej. Co do zasady ich wynagrodzenia są wartością brutto. W odniesieniu do pracowników oddelegowanych do pracy w innym kraju grupa przyjmuje jednak zasadę gwarantowanego wynagrodzenia netto. Jego istotą jest to, by dochód, jaki osiąga zatrudniony podczas oddelegowania, bez względu na opodatkowanie w danym kraju, pozostał na poziomie dochodu w ojczyźnie. Podkreślono, że przy gwarantowanym wynagrodzeniu netto wszelkie obciążenia podatkowe z ekonomicznego punktu widzenia obciążają pracodawcę.

Z wniosku wynikało, że spółka odprowadzała za koreańskich pracowników polskie składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Potem doszła do wniosku, że są oni wyłączeni z oskładkowania na podstawie umowy międzynarodowej. Wystąpiła więc i otrzymała zwrot nadpłaconych składek z ZUS. Zapytała, czy taki zwrot rodzi skutki podatkowe dla pracowników. Sama uważała, że nie. Zwłaszcza że otrzymany z ZUS zwrot składek rozpoznała jako swój przychód i opodatkowała CIT, a część pracowników już u niej nie pracuje.

Fiskus nie zgodził się na takie rozwiązanie. Uznał, że kwota nadpłaconych składek finansowana przez zatrudnionego to dla nich przychód ze stosunku pracy. Bo o nie obniżone zostały ich wynagrodzenia podlegające PIT. Jak tłumaczył fiskus, zwrócone obecnym jak i byłym pracownikom składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez nich oraz 1,25 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne płatnik miał obowiązek zaliczyć do przychodów z pracy i odprowadzić zaliczkę na PIT.

Jeśli chodzi o składki na ubezpieczenie zdrowotne w części odliczonej od podatku, to zwrot co do zasady wymusi na podatniku konieczność doliczenia ich do PIT. W ocenie fiskusa płatnik powinien o zwrocie w tej części informować pracowników na piśmie.

Płatnik to nie podatnik

Do swoich racji spółce udało się przekonać Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Ostatecznie jednak NSA opowiedział się za wykładnią fiskusa. W jego ocenie istotne dla spraw jest rozróżnienie pozycji podatnika i płatnika oraz ich roli w rozliczaniu PIT ze stosunku pracy. Jak podkreślił sędzia NSA Tomasz Zborzyński, sporne środki, które zostały zwrócone na rachunki płatnika, tj. pracodawcy, były środkami podatników, czyli pracowników. I nie ma znaczenia wewnętrzny system rozliczania pracowników przyjętych w grupie dla ich zoptymalizowania ze względu na regulacje przyjęte w różnych krajach. W ocenie NSA bez znaczenia pozostaje to, że pracownicy nie otrzymają zwróconych nadpłat. Można bowiem uznać, że co najmniej zostały im pozostawione do dyspozycji. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 2610/15

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: a.tarka@rp.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną fiskusa, który spierał się z płatnikiem o skutki zwrotu nadpłaconych składek od pracowników.

Błędne wyliczenia

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego