Trwa posiedzenie Sejmu. Oglądaj relację:

Obejrzyj konferencję, na której premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili dalsze łagodzenie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.

Dziękujemy, że byli dziś Państwo z nami. Więcej informacji w naszym raporcie Koronawirus SARS-CoV-2.

22:31

Nie ma fizycznej możliwości, aby w tak krótkim czasie przeprowadzić tak poważne przedsięwzięcie, jak ponowne uruchomienie placówek, do których trafiają nasze dzieci – poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski komentując decyzję o ponownym otwarciu żłobków i przedszkoli.

22:09

Łącznie 12,4 mln pracowników we Włoszech zwróciło się o środki finansowe oferowane przez rząd w ramach pomocy osobom dotkniętym epidemią koronawirusa.

21:55

21:39

USA: Jak szacuje Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób, liczba zgonów też może być większa, nawet o 50 proc., bo albo z powodu niedopatrzeń, albo z braku testów część zgonów nie została zarejestrowana jako spowodowana przez Covid-19.

21:30

Premier Węgier Viktor Orban ogłosił w środę plan zniesienia części ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa.

20:51

Nowojorska policja rozpędziła tłum ultra ortodoksyjnych Żydów, którzy wzięli udział w pogrzebie rabina, mimo obowiązujących w mieście ograniczeń dotyczących zgromadzeń publicznych.

20:43

20:28

Jak poinformował gubernator Andrew Cuomo, w ciągu ostaniej doby w stanie Nowy Jork z powodu COVID-19 zmarło 330 osób. Dzień wcześniej liczba zgonów wynosiła 335. Wzrosła jednak liczba nowych przypadków infekcji oraz osób, które wymagają opieki szpitalnej. Zdaniem Cuomo to „zły znak”.

20:20

W ciągu ostatniej doby z powodu epidemii zmarło we Francji 427 osób. Łącznie zakażonych jest ponad 24 tys.

20:17

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że otwieranie salonów fryzjerskich i kosmetycznych będzie tematem następnego etapu odmrażania gospodarki. Na ten moment realnym terminem otwarcia tego sektora jest połowa maja.

20:14

19:45

Brytyjczycy zdecydowali o zmianie metody podawania statystyk. W Wielkiej Brytanii z powodu COVID-19 zmarło dotychczas 26 097 osób – poinformował rząd. Liczba ta uwzględnia wszystkie zgony, nie tylko te w szpitalach.

19:39

W Finlandii szkoły będą ponownie otwarte po 13 maja.

19:19

W środę we Włoszech zmarło 323 pacjentów zakażonych koronawirusem . To mniej niż poprzedniej doby. Podobnie jak wczoraj, odnotowano ponad dwa tysiące nowych zakażeń.

19:10

Rząd Grecji ma nadzieję, że w lipcu turyści będą już mogli przyjechać. Hotelarze spodziewają się jednak flauty.

18:48

Premier Wietnamu, Nguyen Xuan Phuc zgodził się wznowić w pełni eksport ryżu — podano oficjalnie w Hanoi

18:31

Amerykański koncern Gilead poinformował, że jeden z najbardziej oczekiwanych leków testowanych przeciwko koronawirusowi – remdesivir, wykazał pozytywne wyniki w przeprowadzonym na szeroką skalę badaniu.

18:11

Przez dwie ostatnie noce w całej Serbii rozbrzmiewały gwizdy i dźwięki uderzania w patelnie i garnki. Uwięzieni w domach obywatele sprzeciwiają się surowym środkom wprowadzonym przez rząd w związku z epidemią koronawirusa.

17:54

Władze nadmorskiego kurortu Zahara de los Atunes postanowiły zdezynfekować plażę, spryskując ziemię wybielaczem. Przy okazji zdewastowano jednak lokalny ekosystem.

17:53

Wśród wielu Amerykanów epidemia koronawirusa wywołuje niepokój, jednak badania wskazują, że wiele osób cieszy się z powodu czasu spędzonego z partnerami i dziećmi, odkrywania nowych zainteresowań oraz… palenia marihuany.

17:42

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w środę liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem wzrosła o 422. W ciągu ostatniej doby zmarło 28 pacjentów.

17:27

Recesja obniży tegoroczne wpływy z podatków do kasy państwa, nawet o ponad 70 mld zł – wynika z analizy „Rzeczpospolitej” na podstawie prognoz Ministerstwa Finansów.

17:06

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump we wpisie na Twitterze stwierdził, że liczba zakażeń w USA jest wynikiem dobrego programu testów na koronawirusa.

16:50

Sklepy, hotele, biblioteki, rehabilitacja – co się zmieni od 4 maja

16:49

Kilkuset właścicieli małych firm protestowało w Kijowie, żądając od władz złagodzenia środków wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Przedsiębiorcy tłumaczą, że grozi im bankructwo.

AFP

AFP

16:28

Amerykańscy badacze testują lek, który ich zdaniem może okazać się skuteczny w walce z COVID-19. Chodzi o famotydynę, substancję obecną między innymi w lekach na zgagę.

16:05

Powrót lotnictwa do normalności będzie bardzo długi, nadzwyczajne środki izolacji nie mogą jednak obowiązywać bez końca.

15:45

W Rumunii pojawiły się plakaty przedstawiające lekarzy i pielęgniarki, którzy walczą o zdrowie osób zakażonych koronawirusem, jako świętych. Kościół Prawosławny uważa, że to bluźniercze i znieważające chrześcijańską ikonografię.

15:31

Jak poinformował resort zdrowia Białorusi, w kraju znów zanotowano rekordową liczbę 973 nowych przypadków COVID-19 w ciągu doby. Obecnie zakażonych jest 13 181 osób.

15:26

W środę liczba osób zakażonych koronawirusem w Szwecji przekroczyła 20 tys. W ciągu ostatniej doby odnotowano 681 nowych przypadków.

15:05

Amerykański PKB zmniejszył się w pierwszym kwartale o 4,8 proc. (dane annualizowane, czyli liczone kw./kw. w tempie rocznym), gdy średnia prognoz analityków mówiła o spadku o 4 proc. W czwartym kwartale 2019 r. wzrost gospodarczy wyniósł 2,1 proc.

15:02

Liczba ofiar koronawirusa SARS-CoV-2 w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie jest wyższa niż 27241 – szacuje lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer, który krytykuje sposób, w jaki władze Wielkiej Brytanii zareagowały na epidemię koronawirusa SARS-CoV-2.

14:57

Open’er Festival, który miał się odbyć w dniach 1-4 lipca, został odwołany. Organizatorzy podjęli tę decyzję ze względu na trwającą pandemię koronawirusa.

14:49

Pandemia koronawirusa doprowadziła do bezprecedensowego pogorszenia nastrojów przedsiębiorców i konsumentów w Europie. W Polsce załamanie jest zadziwiająco głębokie na tle państw ościennych.

14:34

Niemiecka Lufhansa bardzo potrzebuje kapitału, ale za pomoc państwa nie chce oddać biznesowej niezależności. KLM i Air France dostaną ponad 10 mld euro. Z kolei Finnair zapewnił sobie już 500 mln euro dofinansowania. W przypadku LOT-u nie będzie prostego dofinansowania państwa, ale przewoźnik może skorzystać z rządowej tarczy.

14:33

W dwóch szpitalach w Wuhan, w czasie gdy w mieście tym znajdowało się ognisko epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, prowadzono pomiary obecności koronawirusa w powietrzu w różnych pomieszczeniach. Wyniki tych badań mają zostać opublikowane w magazynie „Nature”, a już teraz opisuje je „South China Morning Post”.

14:27

Jeżeli PiS był zainteresowany współpracą z Konfederacją, to dobry moment był na to tuż po wyborach, przed sformułowaniem nowego rządu. Tak to się robi w demokracji – powiedział w Radiu ZET kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak.

14:14

Klienci firmowi między innymi ING Banku Śląskiego i Santandera od dzisiaj, 29 kwietnia od godz. 18.00 będą mogli składać wnioski o subwencje PFR przez system bankowości internetowej.

14:13

Europejski producent samolotów poniósł w I kwartale stratę netto 481 mln euro po zysku 40 mln rok temu, bo bardzo szybko odczuł skutki pandemii koronawirusa.

14:10

14:08

14:05

85 pracowników Narodowej Służby Zdrowia (NHS) i 23 pracowników opieki społecznej w Wielkiej Brytanii zmarło w wyniku zakażenia się koronawirusem od początku epidemii – poinformował szef MSZ Wielkiej Brytanii, Dominic Raab.

14:02

14:00

Kierownictwo Platformy Obywatelskiej bierze pod uwagę start Jarosława Gowina i jego ludzi z list PO w następnych wyborach parlamentarnych – ustalił „Super Express”.

13:58

Z najnowszego sondażu Reuters/Ipsos wynika, że 98 proc. Amerykanów nie spróbuje wstrzyknąć sobie wybielacza lub innych środków dezynfekujących jeśli okażą się zakażeni koronawirusem.

Chris DELMAS / AFP

Chris DELMAS / AFP

13:30

13:25

Fryzjerzy w Szwajcarii, którzy znów mogą świadczyć usługi od 27 kwietnia, ściągnęli na siebie krytykę za doliczanie do ceny strzyżenia dopłaty koronawirusowej wahającej się od 1 do 5 franków szwajcarskich – czytamy w thelocal.ch.

13:10

Amerykańska opinię publiczną poruszyła kontrowersyjna decyzja administratora portalu YouTube, który usunął wideo – briefing prasowy dwóch amerykańskich lekarzy: Dana Ericksona i Artina Massihiego z Accelerated Urgent Care.

12:56

Ponad dziesięć tysięcy robotników jednego z największych złóż gazu w Rosji przetrzymywanych jest na przymusowej kwarantannie w Jakucji. Ludziom brakuje jedzenia i środków higieny. Napisali list otwarty do obywateli Rosji i zorganizowali bunt.

12:55

Ponad dziesięć tysięcy robotników jednego z największych złóż gazu w Rosji przetrzymywanych jest na przymusowej kwarantannie w Jakucji. Ludziom brakuje jedzenia i środków higieny. Napisali list otwarty do obywateli Rosji i zorganizowali bunt.

12:51

W tej formule wyborów, kiedy ich demokratyczny charakter jest kwestionowany, pani marszałek (Małgorzata Kidawa-Błońska) w tych wyborach nie weźmie udziału – mówił w Radiu Plus marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

12:46

Małżeństwo Keplerów z Wisconsin przeżyło razem 73 lata. Oboje zakażeni koronawirusem zmarli w szpitalu w odstępie 6 godzin.

12:36

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś, że od przyszłego tygodnia galerie handlowe i hotele będą mogły już działać. Kilka spółek z GPW mocno zyskuje.

12:35

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do sądu administracyjnego decyzję premiera, polecającą Poczcie Polskiej przygotowanie wyborów na Prezydenta RP w trybie korespondencyjnym. Chce jej wstrzymania.

12:25

Namawianie do tego, aby ludzie nie brali udziału w głosowaniu, to stuprocentowa decyzja o reelekcji Andrzeja Dudy w I turze – ocenił Włodzimierz Czarzasty, lider SLD, w rozmowie z Michałem Kolanko. Całej rozmowy można wysłuchać tutaj:

tv.rp.pl

tv.rp.pl

12:11

Santander Bank Polska oraz Bank BNP Paribas zadeklarowały, że nie będą interpretować aneksów jako potwierdzenia uznania zadłużenia przez kredytobiorcę – podaje UOKiK.

12:01

Nie czas na gry słowne, byli tacy, co nawet dyktaturę traktowali jako formę demokracji – piszą socjologowie w petycji. Ich zdaniem Polska po raz pierwszy od 1989 roku jest zagrożona odejściem od idei demokracji.

11:50

Liczba zgonów z powodu COVID-19 w Hiszpanii w ciągu doby zwiększyła się o 25 – to dobowa liczba zgonów o 24 większa niż podana dzień wcześniej – informuje „El Pais”.

Gabriel BOUYS / AFP

Gabriel BOUYS / AFP

11:48

Ministerstwo Finansów zakłada spadek PKB o 3,4 proc. w tym roku, wzrost bezrobocia powyżej 7 proc. i deficytu do 8,4 proc. PKB. Na wideokonferencji resort wyjaśniał, skąd te prognozy.

11:40

Politolodzy są tutaj dość zgodni, że głównym problemem Platformy Obywatelskiej jest słaba kandydatka, która pikuje w sondażach – mówił w radiowej Jedynce wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

11:29

11:25

Indonezja potwierdziła w środę 260 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Łączna liczba zakażeń wykrytych w tym kraju wzrosła do 9771. Liczba zgonów na COVID-19 w ciągu doby zwiększyła się w Indonezji o 11 – do 784. W kraju przeprowadzono 67700 testów na obecność wirusa.

11:11

Szkoły w Turcji pozostaną zamknięte do końca maja – poinformował minister edukacji tego kraju Ziya Selcuk. Szkoły w Turcji są zamknięte od 12 marca, gdy w kraju wykryto pierwsze zakażenie koronawirusem. Od tego czasu liczba wykrytych zakażeń wzrosła w Turcji do blisko 115 tys. a liczba ofiar COVID-19 – do blisko 3 tysięcy.

11:07

Rząd postanowił przyspieszyć otwieranie gospodarki i od poniedziałku obok hoteli ruszają centra handlowe.

11:01

Wczorajsza sesja GPW miała dziwny przebieg. Niby przez większość dnia przewagę miały byki, ale niedosyt na zamknięciu był spory.

10:56

10:45

– Bardzo proszę o rozsądek na majówkę. O to żebyśmy się dystansowali – apelował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

10:35

10:34

Łukasz Szumowski: Wczoraj jechałem do pracy rowerem. Ogromna rzesza ludzi na ulicy albo nie ma maski w ogóle, albo ma zsuniętą maskę na brodę. To nie jest odwaga, to jest lekceważenie tego, ze mogę zakazić innych. To jest objaw egoizmu.

10:32

Morawiecki: Nikt nie jest w stanie powiedzieć czy jesteśmy w 1/4 drogi, 1/5 drogi do zwalczenia pandemii, czy może dalej.

10:31

10:30

Morawiecki: Już dzisiaj obroniliśmy 2 mln miejsc pracy.

10:29

Morawiecki: Tarcza finansowa jest finansowana z budżetu państwa polskiego. To są pieniądze państwa polskiego dla małych i średnich firm. Dotrzymaliśmy słowa i już dzisiaj przyjmujemy wnioski w tej sprawie.

10:28

Morawiecki: Jesteśmy dalecy od ekstremum, w jakim znalazła się Belgia, Włochy czy Hiszpania.

10:24

Premier zapowiada otwarcie muzeów i miejsc kultury.

10:24

Jakie obostrzenia zostaną złagodzone? O tym przeczytacie na stronie rp.pl.

10:23

Morawiecki: Od 4 maja będą mogły być otwarte galerie handlowe.

10:22

Morawiecki: Od 4 maja otwieramy hotele i miejsca noclegowe.

10:21

Morawiecki: Od 6 maja chcemy dopuścić możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli.

10:20

Morawiecki: Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nie luzujemy zasad dystansowania społecznego.

10:19

Morawiecki: Jakąś kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy.

10:17

Mateusz Morawiecki: Przyrost osób, które zdrowieją będzie dziś prawdopodobnie większy niż przyrost nowych zakażeń.

10:13

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji wzrosła w ciągu doby o 5841 – do 99399 – informuje TASS, powołując się na centrum antykryzysowe powołane w związku z epidemią koronawirusa w Rosji.

10:04

Liczba ofiar COVID-19 w Polsce przekroczyła 600.

Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Fotorzepa, Marian Zubrzycki

10:03

10:02

9:48

Minister turystyki Grecji, Harry Theocharis, w rozmowie z radiem BBC stwierdził, że Grecy chcą, aby latem przyjeżdżali do nich turyści.

9:23

Jedyne, co oferujemy Jarosławowi Gowinowi, to przystąpienie do frakcji zdrowego rozsądku – mówił w RMF FM lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz

9:07

Lekarze z USA informują, że zaobserwowali u niektórych małych dzieci rzadki stan zapalny, podobny do choroby Kawasaki, który może być następstwem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

str / AFP

str / AFP

9:01

8:50

O krakowskim Estimote długo było cicho. Jej produkt, beacony, skazywano na porażkę. Tymczasem pandemia koronawirusa przyniosła nowe możliwości.

8:41

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Afryce zwiększyła się ponad dwukrotnie w ciągu dwóch tygodni – informuje „South China Morning Post”. Wzrost liczby zakażeń odnotowano mimo bardzo małej liczby testów spowodowanej brakiem dostępu do testów i problemami natury logistycznej.

Michele Spatari / AFP

Michele Spatari / AFP

8:17

Polscy obywatele z ponad 50 krajów podpisali petycję, w której zauważają, że jeśli wybory odbędą się w maju, pozbawieni zostaną prawa głosu. „Stanowczo protestujemy przeciwko absurdalnej ustawie” – piszą.

8:03

W Polsce miejsca noclegowe na okres wakacji będą otwarte, w związku z czym będzie można z nich korzystać. Pod określonymi warunkami sanitarnymi – mówił w Programie I Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.

7:46

Jaka jest alternatywa dla wyborów 10 maja? Alternatywa jest oparta na chaosie i anarchii – mówił w TVN24 wiceminister sprawiedliwości, Michał Wójcik, polityk Solidarnej Polski.

7:33

7:30

W Tajlandii w ciągu doby stwierdzono dziewięć nowych zakażeń koronawirusem, ale nie stwierdzono żadnego nowego zgonu spowodowanego przez COVID-19. Łącznie w Tajlandii wykryto 2947. W wyniku zakażenia koronawirusem w Tajlandii zmarły 54 osoby.

7:17

Władze Chicago pracują nad programem, który pozwoli na  zaszczepienie wszystkich mieszkańców miasta, gdy tylko szczepionka na koronawirusa będzie dostępna.

7:04

W Korei Południowej w ciągu ostatniej doby stwierdzono dziewięć nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i dwa kolejne zgony z powodu COVID-19 – informują Koreańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób. Jednocześnie liczba zakażonych, którzy wrócili do zdrowia wzrosła o 68 – do 8922. W Korei Południowej od początku epidemii wykryto 10761 zakażeń koronawirusem i 246 zgonów z powodu COVID-19.

7:02

W Niemczech w ciągu ostatniej doby stwierdzono 1304 nowe zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar COVID-19 w Niemczech wzrosła o 202 – informuje Instytut Roberta Kocha.

6:40

Dodatkowe świadczenia powinny przysługiwać wszystkim medykom narażonym na kontakt z COVID-19, a nie tylko tym z placówek zakaźnych – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:35

Białoruś to jedyny kraj w Europie, którego władze ignorują pandemię. Nie ma ograniczeń w aktywności obywateli i działalności biznesu. Są za to fałszywe statystyki i brak pomocy coraz silniej poszkodowanej gospodarce – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:31

Nie wiadomo, jak rozsiana po całym świecie polska emigracja będzie mogła zagłosować. Resort dyplomacji intensywnie pracuje nad udogodnieniami – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:27

Bruksela łagodzi wymogi regulacyjne wobec banków. Chce je zachęcić do udzielania kredytów, zwłaszcza mniejszym firmom i gospodarstwom domowym – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:25

Pod względem liczby chorych Rosja wyprzedziła Chiny i znalazła się w ósemce najbardziej dotkniętych pandemią krajów. Koronawirus najbardziej uderzył w stolicę – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:19

Pomysł głosowania w maju napotyka coraz to nowych przeciwników. PiS szuka planu B na wybory prezydenckie – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:11

6:09

6:05

W wielu krajach Unii nawet połowa ofiar pandemii zmarła w domach opieki. Nie zapłacono tam nawet za testy na wirusa – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:01

Mikrofirmy mogą dostać kwartalną ulgę w ZUS, trzykrotnie postojowe i 5 tys. zł bezzwrotnej pożyczki – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

5:45

W Meksyku w ciągu doby liczba wykrytych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększyła się o 1223, a liczba zgonów – o 135. Łącznie w Meksyku wykryto już 16752 zakażenia koronawirusem i 1569 zgonów z powodu COVID-19.

5:44

Syryjski rząd zdecydował się na przedłużenie obowiązywania godziny policyjnej wprowadzonej w związku z pojawieniem się w kraju koronawirusa, ale złagodził reżim kwarantanny pozwalając na ponowne otwarcie przedsiębiorstw i bazarów w kraju, którego gospodarka poważnie ucierpiała w czasie trwającej dziewięć lat wojny domowej.

5:30

Doroczna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (parlamentu) rozpocznie się 22 maja, ponad dwa miesiące później niż pierwotnie planowano. Sesję parlamentu przełożono w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 w Państwie Środka.

Fred DUFOUR / AFP

Fred DUFOUR / AFP

5:19

5:02

Co najmniej 52 osoby, które osobiście wzięły udział w prawyborach prezydenckich w Wisconsin, zakaziły się koronawirusem – informują władze tego stanu.

(KAMIL KRZACZYNSKI / AFP

(KAMIL KRZACZYNSKI / AFP

4:50

W Chinach kontynentalnych czternasty dzień z rzędu nie stwierdzono nowego zgonu wywołanego COVID-19 – wynika z danych chińskiej Komisji zdrowia publicznego.

NICOLAS ASFOURI / AFP

NICOLAS ASFOURI / AFP

4:35

W Japonii w ciągu ostatniej doby stwierdzono 273 nowe zakażenia koronawirusem i 13 zgonów z powodu COVID-19 – podało tamtejsze Ministerstwo Zdrowia. Łączna liczba zakażeń wykrytych w Japonii wzrosła do 14564, a liczba zgonów – do 402.

4:25

4:22

W wyniku COVID-19 zmarło w Polsce 596 osób.

4:20

W Polsce koronawirusa wykryto u 12218 osób.

4:15

Na całym świecie koronawirusem zakaziło się 3115977 osób. W wyniku COVID-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarły 217132 osoby. Za wyleczone uznaje się 928543 osoby, u których wykryto zakażenie się wirusem.

W USA wirusem zakaziło się 1012517 osób. W Hiszpanii – 232128, we Włoszech – 201505, we Francji – 165911, w Wielkiej Brytanii – 161145, w Niemczech – 159912, w Turcji – 114653, w Rosji – 93558, w Iranie – 92584, w Chinach – 82858, w Brazylii – 73325, w Kanadzie – 50026, w Belgii – 47334, w Holandii – 38416, w Indiach – 31324, w Peru – 31190, w Szwajcarii – 29264, w Portugalii – 24322, w Ekwadorze – 24258, w Arabii Saudyjskiej – 20077, w Irlandii – 19877, w Szwecji – 19621, w Meksyku – 16752, w Izraelu – 15728, w Austrii – 15357.

W wyniku COVID-19 w USA zmarło 59266 osób, we Włoszech – 27359, w Hiszpanii – 23822, we Francji – 23660, w Wielkiej Brytanii – 21678, w Belgii – 7331, w Niemczech – 6314, w Iranie – 5877, w Brazylii – 5083, w Chinach – 4633, w Holandii – 4566, w Turcji – 2992, w Kanadzie – 2859, w Szwecji – 2355, w Szwajcarii – 1699, w Meksyku – 1569, w Irlandii – 1159, w Indiach – 1008.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.