Lek na zgagę pomoże w walce z koronawirusem?

Amerykańscy badacze testują lek, który ich zdaniem może okazać się skuteczny w walce z COVID-19. Chodzi o famotydynę, substancję obecną między innymi w lekach na zgagę.

Aktualizacja: 29.04.2020 16:24 Publikacja: 29.04.2020 16:13

Lek na zgagę pomoże w walce z koronawirusem?

Foto: AdobeStock

adm

Famotydyna jest organicznym związkiem chemicznym, lekiem z grupy blokerów H2, który hamuje wydzielanie kwasu solnego przez komórki okładzinowe żołądka. Famotydynę stosuje się w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zespołu Zollingera i Ellisona, refluksowego zapalenia przełyku oraz zgagi czy niestrawności, które nie są związane z chorobą przewodu pokarmowego.

Amerykańscy badacze testują teraz famotydynę pod kątem jej skuteczności w leczeniu zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Lek podaje się dożylnie, w bardzo dużych dawkach. Są one nawet dziewięciokrotnie większe niż w przypadku leczenia zgagi.

Głównym autorem badań jest dr Kevin Tracey, prezes Feinstein Institutes for Medical Research w Northwell Health. Jak poinformował, do tej pory lek podano 187 pacjentom. Lekarz ma jednak nadzieję, że w badaniach weźmie udział nawet 1200 osób.

- W historii medycyny istnieje wiele przykładów, które pokazują, że leki, które powstały w jednym celu, mogą mieć wpływ także na inne choroby - powiedział Tracey. Jak dodał, gdyby famotydyna się sprawdziła, łatwo byłoby ją stosować na szeroką skalę. - Jest ogólnodostępna, jest jej dużo i jest niedroga - stwierdził, zaznaczając, że na razie nie wiadomo, czy lek zadziała. - Nie wiemy, czy przyniesie to jakąś korzyść, naprawdę. Ludzie teraz wszędzie szukają nadziei, ale najpierw musimy przeprowadzić badania kliniczne - zaznaczył. Jak dodał, pacjenci biorący udział w badaniu przebywają w szpitalu i są pod stałą kontrolą lekarzy. - Nie idźcie do apteki, żeby kupić leki na zgagę - ostrzegł.

Tracey i jego zespół badawczy wpadli na pomysł testowania famotydyny pod kątem jej skuteczności w leczeniu COVID-19, gdy pojawiły się doniesienia o tym, że u części chińskich pacjentów, którym podano lek, zaobserwowano łagodniejsze przechodzenie choroby. Wyniki chińskich badań wciąż nie zostały jednak opublikowane.

Wyniki badań przeprowadzonych przez amerykańskich lekarzy mają być znane za kilka tygodni. 

Leki i terapie
Kto powinien skutecznie zadbać o bezpieczeństwo lekowe Polski
Leki i terapie
Farmakoterapia dla chorych na otyłość. Problemem nierefundowane leki
Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem