Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po wizycie w Arabii Saudyjskiej Wołodymyr Zełenski odwiedził Albanię.
Na tym kończymy dzisiejszą relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy zamieszczać od wczesnego rana we środę.
W rejonie Sumy doszło do prawie 300 eksplozji
Dziś w rejonie Sumy odnotowano około 300 eksplozji, Rosjanie ostrzelali 13 gmin, dwie osoby zginęły, a osiem zostało rannych – poinformowała regionalna administracja wojskowa. „W ciągu dnia Rosjanie przeprowadzili 59 ostrzałów przygranicznych i osad obwodu sumskiego. Odnotowano 296 wybuchów. Junakiwsk, Chocińsk, Miropilsk, Biłopolsk, Krasnopilsk, Wielikopysariwsk, Nowoslobidsk, Szałyginsk, Esmańsk, Seredino-Budsk, Zno Nowogorodsk, Swiesk i Drużbiwsk zostały ostrzelane” – czytamy w komunikacie.
Stany Zjednoczone nie wyślą wojsk na Ukrainę
Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu podtrzymywać swoje stanowisko, że nie wyślą swoich wojsk do udziału w zainicjowanej przez Kreml wojnie na Ukrainie – poinformował w Waszyngtonie rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller. „Prezydent Biden wyraźnie podkreślał nawet na ponad dwa lata przed rosyjską inwazją na Ukrainę, że nie wyśle amerykańskich żołnierzy do walki na Ukrainie” – przypomniał przedstawiciel Departamentu Stanu.
Ukraina musi zwiększyć produkcję amunicji
Podstawą ukraińskiego kompleksu obronno-przemysłowego jest produkcja dronów i naprawa broni, w szczególności dostarczanej przez partnerów zachodnich, konieczne jest jednak zwiększenie własnej produkcji amunicji – powiedział regionalny ekspert ds. bezpieczeństwa Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych Oleksij Iżak. „Jest jasne, że w produkcji dronów mieliśmy wielkie osiągnięcia: było to zarówno stworzenie części elektronicznych, jak również budowa dronów” - skomentował.
Eksplozje w Odessie
W Odessie słychać było eksplozje – podaje Ukrinform. Wcześniej Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzegły, że w kierunku Odessy zbliżają się drony szturmowe typu „Szached”. W Odessie i innych południowych regionach ogłoszono alarm powietrzny.
Pia Kauma: Ukraina potrzebuje wsparcia militarnego, aby zwyciężyć
Ukraina potrzebuje wsparcia militarnego, aby wygrać rozpoczętą przez Kreml wojnę z Federacją Rosyjską, której „nie można pozwolić na wygranie tej wojny” – oświadczyła w rozmowie z Ukrinform przewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Pia Kauma .„Obawiam się, że Rosja jest krajem, który słucha jedynie siły militarnej i dlatego uważam, że Ukraina potrzebuje wsparcia militarnego, aby wygrać tę wojnę” – powiedziała. Kauma zapewniła także, że OBWE będzie wspierać Ukrainę „tyle, ile będzie konieczne i bez względu na koszty”.
Ukraiński wywiad: Kreml wzmocni wiosną dezinformację
Wiosną Rosja zintensyfikuje operację mającą na celu destabilizację Ukrainy i osłabienie międzynarodowego wsparcia dla Kijowa – ostrzega ukraiński wywiad. Ukraina ma trudności z odparciem wojsk rosyjskich na większej części linii frontu, podczas gdy Kijów stoi przed wyzwaniami związanymi z uzupełnieniem swoich szeregów i potencjalnym ograniczeniem amerykańskiej pomocy wojskowej. Według wywiadu Kreml wzmocni dezinformację w mediach społecznościowych, wywołując konflikt między Ukraińcami i siejąc wśród sojuszników Kijowa wątpliwości co do szans na zwycięstwo.
Finowie pozywają Rosję za kradzież majątku
Fiński państwowy koncern energetyczny Fortum pozwał Rosję za zawłaszczenie majątku koncernu wartego 5,5 miliarda euro.
Czytaj więcej
Fiński państwowy koncern energetyczny Fortum pozwał Rosję za zawłaszczenie majątku koncernu wartego 5,5 miliarda euro.
Rosjanie ostrzelali Kurachów. Zginęła jedna osoba.
Armia rosyjska ostrzelała gminę Kurachów, w wyniku czego jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych. Poinformowała o tym doniecka prokuratura regionalna. „27 lutego 2024 r. wróg ostrzelał artylerią lufową miejską wspólnotę terytorialną Kurachowa. Na zaatakowanym obszarze znajdowało się prywatne przedsiębiorstwo. 32-letni pracownik zmarł na skutek odniesionych obrażeń w drodze do placówki medycznej. Trzech kolejnych mężczyzn i dwie kobiety w wieku od 55 do 70 lat trafiło do szpitala z ranami odłamkowymi kończyn i szyi, złamaniami, pęknięciem tętnicy i ranami klatki piersiowej” – czytamy w raporcie.
Ostrzelany samochód
Belgia udzieli Ukrainie pomocy, ale nie wyśle wojsk
Belgia będzie konsekwentnie wspierać Ukrainę w walce z Rosją, dostarczając pomoc i niezbędny sprzęt, ale nie zamierza wysyłać do walki własnego wojska – poinformował minister obrony tego kraju Ludivine Dedonder.
Izolacja, kiepskie jedzenie i surowe kary. Życie więźniów politycznych w Rosji
Owsianka na śniadanie, zupa i owsianka na obiad oraz owsianka ze śledziem na kolację – jak wygląda życie przeciwników Władimira Putina w więzieniach i koloniach karnych?
Czytaj więcej
Owsianka na śniadanie, zupa i owsianka na obiad oraz owsianka ze śledziem na kolację – jak wygląda życie przeciwników Władimira Putina w więzieniach i koloniach karnych?
Ukraina tworzy system informacji o jeńcach wojennych
Rada Ministrów Ukrainy przyjęła uchwałę zatwierdzającą Regulamin Systemu Informacji o Traktowaniu Więźniów. Jak podało Ministerstwo Obrony Narodowej, dokument reguluje funkcjonowanie Centrali Koordynacyjnej ds. Postępowania z Jeńcami Wojennymi oraz elektroniczną koordynację pomiędzy organami państwowymi. W bazie danych systemu informacyjnego powinny znajdować się informacje o: obrońcach Ukrainy znajdujących się w niewoli; cywilach pozbawionych wolności w wyniku agresji zbrojnej oraz osobach zaginionych w związku z konfliktem zbrojnym, działaniami wojennymi i czasową okupacją części terytorium Ukrainy.
Gitanas Nauseda: Zachód pozostaje w tyle za Rosją w produkcji broni
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda stwierdził, że Zachód pozostaje w tyle za Rosją w produkcji sprzętu wojskowego i amunicji. Poinformował o tym po spotkaniu ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem w Paryżu – podaje Ukrinform.
90% ukraińskich produktów rolnych eksportuje się przez Morze Czarne
Ukraiński „korytarz zbożowy” wykazuje dobre wyniki. 90% wszystkich ukraińskich produktów rolnych jest eksportowanych przez Morze Czarne – powiedział pierwszy wiceminister polityki rolnej i żywności Ukrainy Taras Wysocki podczas „Czarnomorskiego Festiwalu Zboża” w Pradze. „Rola Ukrainy w kwestii światowego bezpieczeństwa żywnościowego jest niezwykle ważna. Dotyczy to szczególnie eksportu zbóż do krajów Afryki i Azji” – dodał.
Opłacało się oskarżać Nawalnego. Wysoki awans putinowskiego prokuratora
Roman Widiukow, główny śledczy w sprawach przeciwko przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksiejowi Nawalnemu i jego Funduszowi Antykorupcyjnemu (ACF), został awansowany na zastępcę szefa Głównego Departamentu Śledczego Rosji.
Czytaj więcej
Roman Widiukow, główny śledczy w sprawach przeciwko przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksiejowi Nawalnemu i jego Funduszowi Antykorupcyjnemu (ACF), został awansowany na zastępcę szefa Głównego Departamentu Śledczego Rosji.
Sony, LG i Bosch zamykają sklepy w Rosji. Powód: brak towaru
Sklepy LG, Sony i Bosch w Rosji nie mają już czym handlować. Magazyny zostały wyczyszczone do zera, a nowych dostaw nie ma i nie będzie.
Czytaj więcej
Sklepy LG, Sony i Bosch w Rosji nie mają już czym handlować. Magazyny zostały wyczyszczone do zera, a nowych dostaw nie ma i nie będzie.
Hiszpania i Włochy nie wyślą wojsk na Ukrainę
Hiszpania nie zgadza się z propozycją Francji wysłania wojsk lądowych na Ukrainę i chce ograniczyć pomoc jedynie do dostarczania broni – informuje Reuters. „Jedność była i jest najskuteczniejszą bronią, jaką Europa musi przeciwstawić się atakowi Putina” – powiedziała rzeczniczka hiszpańskiego rządu Pilar Alegría. Również włoski minister spraw zagranicznych Antonio Tajani powiedział, że jego kraj jest również przeciwny wysyłaniu wojsk na Ukrainę. Według niego ewentualne wysłanie zachodnich wojsk na Ukrainę to „pomysł Macrona”.
Zełenski rozpoczął wizytę w Arabii Saudyjskiej
Prezydent Wołodymyr Zełenski przybył do Arabii Saudyjskiej, gdzie spotka się z księciem Mohammedem bin Salmanem.
Kluczowymi tematami, które Zełenski zamierza omówić w Arabii Saudyjskiej, są ukraińska formuła pokojowa oraz powrót ukraińskich więźniów i osób deportowanych.
Arabia Saudyjska była gospodarzem międzynarodowego szczytu pokojowego w sierpniu 2023 roku. Kraj ten odegrał również ważną rolę w negocjacjach z Rosją w sprawie wymiany więźniów, umożliwiając Ukrainie przeprowadzenie dużej wymiany obejmującej prawie 300 osób we wrześniu 2022 roku.
Oleg Orłow, współtwórca Stowarzyszenia Memoriał, skazany na 2,5 roku kolonii karnej (WIDEO)
Orłow został skazany za „dyskredytację armii”. Dysydenta aresztowano w sali rozpraw po usłyszeniu wyroku. Sprawę karną wszczęto w związku z artykułem, w którym Orłow nazwał panujący w Rosji reżim „totalitarnym i faszystowskim”. W tekście skrytykował także rosyjską agresję na Ukrainę.
Rośnie obecność NATO nad Bałtykiem
Po wejściu Szwecji do NATO wszystkie - z wyjątkiem Rosji - państwa położone nad Bałtykiem będą członkami Sojuszu.
NATO nad Bałtykiem
Były generał Bundeswehry: Rakiety Taurus mogą pomóc ukraińskim siłom zbrojnym przejść do ofensywy
- Pociski rakietowe Taurus mogą zmienić sytuację na froncie, dlatego Niemcy, deklarując gotowość do udzielenia Ukrainie wszelkiej możliwej pomocy, powinny jak najszybciej podjąć decyzję o ich przekazaniu — powiedział emerytowany generał Klaus Wittmann.
Ukraińcy strącili drugi we wtorek bombowiec Su-34
Bombowiec został strącony na kierunku wschodnim.
Wysiadły popularne komunikatory w Rosji. Przyczyną jest atak hakerski?
Przestał działać główny komunikator w Rosji - Telegram, ale także WhatsApp, Viber i Zoom. Władze nie wiedzą, co jest przyczyną. Mimo to twierdzą, że to nie atak hakerski.
Czytaj więcej
Przestał działać główny komunikator w Rosji - Telegram, ale także WhatsApp, Viber i Zoom. Władze nie wiedzą, co jest przyczyną. Mimo to twierdzą, że to nie atak hakerski.
Szczyt Grupy Wyszehradzkiej: Węgry i Słowacja chcą rozmów pokojowych Rosji z Ukrainą
- Węgrzy są zdania, że im szybciej zaczniemy negocjować pokój tym lepiej. Nieważne kto wygra, ważne, by zapanował pokój — mówił węgierski premier, Viktor Orbán.
Bielecki: Zdaniem francuskich źródeł dyplomatycznych to Polska razem z państwami bałtyckimi postulowała, aby w Paryżu „rozważyć wszystkie opcje” wsparcia dla Kijowa
Od asekuranctwa do bojowości: radykalny zwrot w podejściu Francji do wojny na Wschodzie bierze się z kilku czynników. Punktem wyjścia jest coraz trudniejsza sytuacja Ukrainy po upadku Awdijiwki. Kijów ma dramatyczne braki w amunicji, a amerykański Kongres blokuje od października wsparcie wojskowe dla Ukraińców. Europa nie dysponuje zaś jeszcze wystarczającymi mocami produkcyjnymi, aby uzupełnić tą lukę. Potrzebuje na to czasu — pisze w komentarzu Jędrzej Bielecki, dziennikarz działu świat „Rzeczpospolitej”.
Czytaj więcej
Prezydent Francji Emmanuel Macron wspomniał o możliwości bezpośredniej interwencji w Ukrainie, aby do Władimira Putina dotarło, że Zachód nie pozwoli Rosji wygrać wojny z Kijowem.
Petr Fiala po szczycie Grupy Wyszehradzkiej: Zgoda co do tego, że Ukraina potrzebuje pomocy
- Wszystkie kraje różnią się jednak co do tego jaką formę ta pomoc ma przyjąć - mówił czeski premier.
Czytaj więcej
- Za nami długie rozmowy w atmosferze szczerości - mówił w Pradze premier Czech, Petr Fiala, po spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej.
Olaf Scholz zapewnia, że zachodni żołnierze nie trafią na Ukrainę
Kanclerz Niemiec mówił też, że europejscy przywódcy zdają się natomiast zgadzać co do pozyskiwania broni dla Ukrainy z państw trzecich, poza Europą, by przyspieszyć dostawy pomocy wojskowej na Ukrainę.
Czytaj więcej
Niemiecki kanclerz, Olaf Scholz, odniósł się do słów prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, który po spotkaniu przywódców państw europejskich w Paryżu mówił, że "niczego nie można wykluczyć" w kontekście wysłania żołnierzy państw europejskich na Ukrainę.
Władze w Kijowie skomentowały możliwość wysłania wojsk NATO na Ukrainę
"Pokazuje to, po pierwsze, absolutną świadomość zagrożeń, jakie stwarza dla Europy zmilitaryzowana, agresywna Rosja" - przekazał Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy.
Czytaj więcej
Mychajło Podolak, czołowy doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z zadowoleniem przyjął rozmowy o wysłaniu wojsk europejskich na Ukrainę. Zdaniem Kremla spowodowałoby to, że konflikt Rosja - NATO stałby się nieunikniony.
Odchodzący prezydent Finlandii zapowiedział, że jego kraj nadal będzie przekazywał pomoc wojskową Ukrainie
Sauli Niinistö, odchodzący ze stanowiska prezydent Finlandii, po spotkaniu przywódców państw europejskich w Paryżu oświadczył, że jego kraj przekazał ponad 22 pakiety pomocy Ukrainie i „nie skończy na tym”.
Moskwa: Nikt nie chce zorganizować pogrzebu Nawalnego
Jak podaje rosyjski niezależny kanał na Telegramie Możem Objasnit, większość domów pogrzebowych w Moskwie odmawia organizacji uroczystości ostatniego pożegnania zmarłego ponad tydzień temu rosyjskiego opozycjonisty, Aleksieja Nawalnego. Opozycjonistka Elwira Wichariewa poinformowała, że „obdzwoniła prawie wszystkie duże domy pogrzebowe”. - I wszędzie odmawiają, powołując się na "ograniczenia ze strony władz miasta” - podkreśliła.
Czytaj więcej
Jest problem z organizacją uroczystości ostatniego pożegnania zmarłego nieco ponad tydzień temu rosyjskiego opozycjonisty, Aleksieja Nawalnego. Domy pogrzebowe w Moskwie mają bowiem jej odmawiać, nierzadko powołując się na ograniczenia ze strony władz miasta.
Wicepremier Rosji: Zapowiedź wzrostu PKB Rosji o 2,6 proc. w 2024 roku nie jest "przesadnie optymistyczna"
Andriej Biełousow ocenił, że wzrost PKB Rosji w 2024 roku raczej na pewno przekroczy 2 proc. Najnowsza prognoza rosyjskiego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego mówi o wzroście PKB w 2023 r. o 2,3 proc. Wzrostu PKB Rosji o 2,6 proc. spodziewa się MFW.
Sekretarz generalny NATO skomentował doniesienia o wysłaniu wojsk na Ukrainę
Sojusznicy NATO zapewniają bezprecedensowe wsparcie dla Ukrainy. Robimy to od 2014 roku i zintensyfikowaliśmy działania po inwazji na pełną skalę. Ale nie ma żadnych planów dotyczących oddziałów bojowych NATO na Ukrainie - powiedział Jens Stoltenberg.
Czytaj więcej
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odniósł się do doniesień, że niektóre kraje zachodnie mogą rozważać rozmieszczenie wojsk w ogarniętej wojną Ukrainie. Powiedział agencji Associated Press, że sojusz wojskowy nie planuje takich kroków.
Dmitrij Pieskow mówi o "nieuchronnym, bezpośrednim konflikcie NATO z Rosją" w przypadku pojawienia się żołnierzy NATO na Ukrainie
- Odnotowaliśmy, że temat wysłania personelu wojskowego na Ukrainę jest rzeczywiście przedmiotem dyskusji i odnotowaliśmy, że jest szeroka gama opinii w tej kwestii, nie ma konsensusu. Kilka krajów uczestniczących w tym spotkaniu, które miało miejsce w Paryżu, zachowało dość przytomne szacunki dotyczące potencjalnego zagrożenia związanego z takim działaniem i potencjalnej groźby związanej z bezpośrednim zaangażowaniem w gorący konflikt, zaangażowaniem na polu walki — mówił rzecznik Kremla.
Czytaj więcej
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, był pytany o słowa Emmanuela Macrona, który stwierdził, że "niczego nie można wykluczyć" w kontekście wysłania żołnierzy z państw Zachodu na Ukrainę.
Ukraińskie Siły Powietrzne zestrzeliły rosyjski Su-34
We wtorek jednostki ukraińskich sił zbrojnych zestrzeliły kolejny rosyjski myśliwiec Su-34 na wschodzie Ukrainy. O sukcesie poinformował Dowódca Sił Powietrznych Mykoła Oleszczuk.
Pieskow: Nie wiem nic o negocjacjach ws. wymiany więźniów, w której miał uczestniczyć Aleksiej Nawalny
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla powiedział, że „nie wie nic” o negocjacjach, które miały dotyczyć wymiany więźniów, której częścią miał być Aleksiej Nawalny. Dzień wcześniej współpracowniczka Nawalnego podała, że negocjacje ws. wymiany Nawalnego i dwóch obywateli USA na zabójcę z FSB Wadima Krasikowa, odsiadującego wyrok dożywotniego pozbawienia wolności w Niemczech, znajdowały się 15 lutego, w przeddzień podania informacji o śmierci Nawalnego na „końcowym etapie”.
Kreml na pół roku zakazuje eksportu benzyn
Rosja wprowadza od 1 marca zakaz eksportu benzyn na pół roku i zwiększenie dostaw oleju napędowego na rynek krajowy. Oficjalny powód to „sezonowy wzrost popytu”.
Czytaj więcej
Zakaz eksportu benzyn na pół roku i zwiększenie dostaw oleju napędowego na rynek krajowy wprowadził rosyjski reżim od 1 marca. Oficjalny powód to „sezonowy wzrost popytu”.
Donald Tusk i Petr Fiala wykluczają wysyłanie polskich i czeskich żołnierzy na Ukrainę
Premierów zapytano o wcześniejsze słowa Emmanuela Macrona. Po spotkaniu europejskich przywódców w Pradze Macron mówił, że „niczego nie można wykluczyć” w kontekście wysłania zachodnich żołnierzy na Ukrainę.
Czytaj więcej
Gdyby wszystkie państwa UE zaangażowały się w pomoc Ukrainie tak jak to robi Polska czy Czechy, to być może nie byłoby w ogóle potrzeby dyskutowania o innych formach wsparcia Ukrainy - tak Donald Tusk odpowiedział w Pradze na pytanie o słowa Emmanuela Macrona, który nie wykluczył wysłania zachodnich żołnierzy na Ukrainę.
Korea Północna mogła od lipca dostarczyć Rosji 3 mln sztuk amunicji artyleryjskiej
Informacje takie przekazuje minister obrony Korei Południowej.
Czytaj więcej
Korea Północna miała dostarczyć Rosji ok. 6,7 tys. kontenerów z milionami pocisków dla rosyjskiej armii od lipca - informują południowokoreańskie media powołując się na ministra obrony Korei Południowej.
Marcin Ociepa: Już mamy do czynienia z agresją o charakterze hybrydowym. Powinniśmy być gotowi na przykład na ataki terrorystyczne
Marcin Ociepa, w rozmowie z Michałem Kolanką powiedział, że Polska „już jest poddana agresji o charakterze hybrydowym”. - Niczym innym nie jest i nie była agresja na naszą granicę z użyciem migrantów (…) Obserwujemy też bardzo dużo działań w sieci – o charakterze dezinformacji, ale także cyberagresji. Co jeszcze może nastąpić, na co jeszcze powinniśmy być gotowi? Niestety na przykład na ataki terrorystyczne i na wykorzystywanie rożnego rodzaju niepokojów społecznych czy napięć politycznych do dzielenia społeczeństwa i wprowadzenia pewnego chaosu. To jest szalenie niebezpieczne — zaznaczył lider stowarzyszenia OdNowa, poseł na Sejm.
Czytaj więcej
Już jesteśmy poddani jesteśmy agresji o charakterze hybrydowym. To była agresja na naszą granicę z użyciem migrantów i są to działania w sieci – o charakterze dezinformacji i cyberagresji (…) Na co jeszcze powinniśmy być gotowi? Niestety na przykład na ataki terrorystyczne i na wykorzystywanie niepokojów społecznych do dzielenia społeczeństwa - powiedział w rozmowie z Michałem Kolanką Marcin Ociepa, lider stowarzyszenia OdNowa, poseł na Sejm.
Ukraińcy: Rosjanie przez kilka dni nie używali samolotów A-50
Samolot A-50, czyli samolot wczesnego ostrzegania określany bywa mianem „latającego radaru”. Ukraińcy mieli zniszczyć dwa takie samoloty, jeden został uszkodzony w czasie aktu sabotażu na lotnisku w Białorusi. O tym, że intensywność używania tych samolotów spada, poinformował rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, płk Jurij Ihnat.
2 100 ciężarówek czeka na wjazd na Ukrainę z Polski
Informację taką przekazuje ukraińska Straż Graniczna. 2 100 ciężarówek czeka na wjazd na Ukrainę na sześciu przejściach granicznych na granicy polsko-ukraińskiej — informuje Andrij Demczenko, rzecznik ukraińskiej Straży Granicznej.
Sikorski: Mój syn jest żołnierzem armii USA
- Nawet jeśli wątpicie w niektóre z moich argumentów, które podnoszę jako polityk, to bądźcie pewni, że jako ojciec nie chcę widzieć mojego syna wysyłanego na wojnę z putinowską nawałą - mówił w Waszyngtonie szef MSZ Radosław Sikorski.
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w poniedziałek wziął udział w spotkaniu amerykańskiego think tanku Atlantic Council w Waszyngtonie. Swoje wystąpienie rozpoczął od poinformowania, że jeden z jego synów służy w amerykańskiej armii.
Wojsko: Rosyjski dron przeleciał przez mołdawską granicę
Rosyjski dron szturmowy typu Shahed przekroczył w nocy granicę z Mołdawią, przelatując nad mołdawskim terytorium "na odległość kilkudziesięciu kilometrów" - poinformowały ukraińskie Południowe Siły Obronne.
Rosyjskie wojska zajęły dwie kolejne wioski na zachód od Awdijiwki
Analitycy DeepState donoszą, że rosyjskie wojska posuwają się naprzód na zachód i północny zachód od Awdijiwki w obwodzie donieckim, zdobywając wioski Stepowe i Siewerne
Obwód ługański ostrzelany przez Rosjan 139 razy w ciągu doby
Ługańska obwodowa administracja wojskowa informuje o odparciu 20 rosyjskich natarć na terenie obwodu w ciągu doby.
Rosyjski rząd chce wprowadzić zakaz eksportu benzyny
Zakaz miałby obowiązywać od 1 marca przez sześć miesięcy — poinformował przedstawiciel wicepremiera Rosji, Aleksandra Nowaka.
Wiceminister rolnictwa mówi, że Polska nie może całkowicie zamknąć granicy dla żywności z Ukrainy
Jeśli nie wjedzie nic z Ukrainy, w drugą stronę też będziemy mieli problem — zauważył Stefan Krajewski w rozmowie z RMF FM.
Czytaj więcej
30 proc. całej nadwyżki zboża w UE jest w Polsce - mówił w rozmowie z RMF FM wiceminister rolnictwa, Stefan Krajewski, polityk PSL.
Obwód rówieński przekazał 48 dronów ukraińskiej armii
Władze obwodu rówieńskiego informują też o przekazaniu ukraińskiej armii pięciu zestawów do walki radioelektronicznej.
W nocy Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski z ciężkiej artylerii
Informacje takie przekazuje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego. Na rejon nikopolski miało spaść w nocy 25 pocisków.
W nocy nad Ukrainą strącono 11 dronów-kamikadze
Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła też dwie rakiety manewrujące Ch-59.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 411 550 żołnierzy, 6 556 czołgów, 12 494 pojazdów opancerzonych, 10 009 zestawów artyleryjskich, 1 000 wyrzutni rakiet, 686 zestawów przeciwlotniczych, 340 samolotów, 325 śmigłowców, 7 729 bezzałogowych statków powietrznych, 1 912 pocisków manewrujących, 25 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 13 065 pojazdów (w tym cystern) i 1 588 jednostek sprzętu specjalnego.
Sytuacja w Naddniestrzu zaczyna przypominać sytuację w Donbasie przed rosyjską agresją na Ukrainę
Naddniestrzańscy separatyści nawet powtarzają retorykę prorosyjskich sił w Donbasie, mówiąc m.in. o naruszanych przez władze w Kiszyniowie „prawach miejscowej ludności”.
Czytaj więcej
Zarządzane z Moskwy separatystyczne Naddniestrze może zostać kolejnym punktem zapalnym na mapie Europy.
Rosja odtwarza leningradzki i moskiewski okręg wojskowy
Jak pisze think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW), w długiej perspektywie czasowej odtworzenie tych okręgów wojskowych to element przygotowań do konwencjonalnego starcia Rosji z NATO.
Czytaj więcej
Władimir Putin podpisał 26 lutego dwa dekrety, na mocy których ponownie ustanowione zostały moskiewski i leningradzki okręgi wojskowe - odnotowuje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Nad obwodem briańskim strącono dwa ukraińskie drony
Informacje takie podaje gubernator obwodu, Aleksandr Bohomaz. Drony zostały strącone nad rejonem klinieckim.
Emmanuel Macron mówi, że "niczego nie można wykluczyć" jeśli chodzi o wsparcie dla walczącej z Rosją Ukrainy
- Nie ma konsensusu na tym etapie... by wysłać tam wojska. Niczego nie można wykluczyć. Zrobimy wszystko, co musimy, by Rosja nie wygrała — mówił po spotkaniu przywódców 20 państw europejskich w Paryżu Emmanuel Macron.
Czytaj więcej
W czasie spotkania 20 przywódców państw europejskich w Paryżu prezydent Francji, Emmanuel Macron, mówił o perspektywie wysłania przez kraje europejskie żołnierzy na Ukrainę.
75 proc. uchodźców z Ukrainy, którzy trafili na Litwę, zamierza wrócić do ojczyzny
Tak wynika z sondażu przeprowadzonego w 2023 roku przez wileński oddział Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM). 17 proc. uchodźców ukraińskich przebywających na Litwie nadal nie wie, czy wrócą na Ukrainę, gdy w kraju tym będzie bezpiecznie. Najważniejsze problemy, z jakimi borykają się Ukraińcy na Litwie to brak stabilności finansowej (25 proc.), bariera językowa (21 proc.) problem z zatrudnieniem (19 proc.) i długoterminowym wynajmem mieszkania (19 proc.).
Kanadyjska armia pokazała zdjęcia ze szkolenia ukraińskich saperów
Kanadyjscy instruktorzy przeszkolili dotychczas ok. 40 tys. ukraińskich żołnierzy. Szkolenia organizowane przez nich odbywają się m.in. w Polsce.
W okupowanej części obwodu chersońskiego pojawiły się plakaty wzywające do bojkotu wyborów prezydenta Rosji
Plakaty takie mają być dystrybuowane w Nowej Kachowce, w okupowanej części obwodu chersońskiego — informuje ukraiński ruch oporu, „Żółta wstążka”
Władimir Putin zapowiedział zwiększanie potencjału bojowego wojsk specjalnych
Składając życzenia żołnierzom wojsk specjalnych z okazji ich święta, prezydent Rosji, Władimir Putin zadeklarował, że Rosja nadal będzie zwiększać ich mobilność i potencjał bojowy, wyposażać je w nowe systemy uzbrojenia i sprzęt — podaje Kreml. - To będzie jeden z priorytetów w rozwoju rosyjskiej armii i marynarki — zadeklarował Putin.
Wyrzutnie rakiet międzykontynentalnych zmierzają do obwodu moskiewskiego
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że wyrzutnie rakiet strategicznych Jars przemieszczą się do obwodu moskiewskiego w ramach przygotowań do Parady Zwycięstwa, która odbywa się w Moskwie co roku, 9 maja. „Kolumna naziemnych wyrzutni rakiet Jars rozpoczęła przemieszczanie się z miejsca stałej dyslokacji, miasta Tejkowo w obwodzie iwanowskim" - głosi komunikat. Pociski Jars mają zasięg do 11 tys. km i mogą przenosić od 3 do 6 głowic atomowych.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 733. dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 733. dniu wojny
Nikołaj Patruszew z wizytą na Kubie
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej rozmawiał o współpracy Rosji z Kubą w czasie spotkania z prezydentem tego kraju, Miguelem Diaz-Canelem, w Hawanie. Rozmowy dotyczyły współpracy w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki i kultury — wynika z komunikatu rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa. Obie strony podkreśliły, że Rosja i Kuba pozostają „wiarygodnymi sojusznikami”.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W poniedziałek węgierski parlament ma przegłosować ratyfikację decyzji o rozszerzeniu NATO o Szwecję.