Żołnierze NATO na Ukrainie? Rosja ostrzega przed konsekwencjami

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, był pytany o słowa Emmanuela Macrona, który stwierdził, że "niczego nie można wykluczyć" w kontekście wysłania żołnierzy z państw Zachodu na Ukrainę.

Publikacja: 27.02.2024 11:56

Dmitrij Pieskow i Emmanuel Macron

Dmitrij Pieskow i Emmanuel Macron

Foto: Reuters

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 734

- Pojawienie się żołnierzy NATO na terytorium Ukrainy będzie prowadziło do bezpośredniego konfliktu z Federacją Rosyjską i eskalacji sytuacji — oświadczył Pieskow.

Kreml o pojawieniu się żołnierzy NATO na Ukrainie: Konflikt Rosji z NATO będzie wtedy nieuchronny

Dzień wcześniej, po spotkaniu przywódców 20 państw europejskich w Paryżu, Emmanuel Macron mówił, że choć nie ma konsensusu w sprawie wysłania zachodnich żołnierzy na Ukrainę to jednak „niczego nie można wykluczyć”.

- W tym przypadku musimy mówić nie o prawdopodobieństwie, ale o nieuchronności (konfliktu Rosji z NATO). Tak to oceniamy — powiedział Pieskow pytany o sugestię Macrona i ryzyko eskalacji w postaci bezpośredniego konfliktu Rosji z NATO w przypadku pojawienia się żołnierzy państw NATO na Ukrainie.

Sam fakt omawiania możliwości wysłania określonych kontyngentów NATO na Ukrainę jest, oczywiście, bardzo ważnym, nowym elementem.

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla

- Te kraje (które chciałyby wysłać żołnierzy na Ukrainę - red.) muszą wciąż to pod uwagę w ich szacunkach i zapytać się, czy odpowiada to ich interesom, a także interesom obywateli ich krajów — podkreślił Pieskow.

Rosja: Sam fakt omawiania wysłania zachodnich żołnierzy na Ukrainę to ważny, nowy element

Rzecznik Kremla zauważył też, że sugestia, iż zachodni żołnierze mogliby pojawić się na Ukrainie, to „nowy element”.

Czytaj więcej

Think tank: Władimir Putin tworzy okręgi wojskowe z myślą o wojnie z NATO

- Generalnie, prawdopodobnie sam fakt omawiania możliwości wysłania określonych kontyngentów NATO na Ukrainę jest, oczywiście, bardzo ważnym, nowym elementem. Wszystkie inne elementy wystąpienia prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, były już wyrażane w ten czy inny sposób, braliśmy je już pod uwagę - dodał Pieskow w kontekście wypowiedzi Macrona o konieczności przyspieszenia dostaw amunicji dla Ukrainy oraz o tym, że należy zrobić wszystko, by Rosja nie wygrała wojny na Ukrainie. 

Rzecznik Kremla dodał, że Moskwa jest „świadoma stanowiska Macrona jeśli chodzi o konieczność zadania strategicznej porażki Rosji”.

- Odnotowaliśmy, że temat wysłania personelu wojskowego na Ukrainę jest rzeczywiście przedmiotem dyskusji i odnotowaliśmy, że jest szeroka gama opinii w tej kwestii, nie ma konsensusu. Kilka krajów uczestniczących w tym spotkaniu, które miało miejsce w Paryżu, zachowało dość przytomne szacunki dotyczące potencjalnego zagrożenia związanego z takim działaniem i potencjalnej groźby związanej z bezpośrednim zaangażowaniem w gorący konflikt, zaangażowaniem na polu walki — dodał Pieskow.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca