Think tank: Władimir Putin tworzy okręgi wojskowe z myślą o wojnie z NATO

Władimir Putin podpisał 26 lutego dwa dekrety, na mocy których ponownie ustanowione zostały moskiewski i leningradzki okręgi wojskowe - odnotowuje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 27.02.2024 05:56

Siergiej Szojgu i Władimir Putin

Siergiej Szojgu i Władimir Putin

Foto: Reuters

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 734

ISW odnotowuje, że dekrety formalnie wprowadzają w życie istotne zmiany w organizacji rosyjskiej armii.

Co znalazło się w dwóch dekretach Władimira Putina z 26 lutego?

Jeden z dekretów pozbawia rosyjską Flotę Północną jej statusu „strategicznej organizacji terytorialnej” (co, w zachodniej nomenklaturze, jest odpowiednikiem połączonego dowództwa) i przekazuje obszar jej odpowiedzialności nowo sformowanemu leningradzkiemu okręgowi wojskowemu.

Drugi dekret formalnie odtwarza leningradzki okręg wojskowy i moskiewski okręg wojskowy — przy czym leningradzki okręg wojskowy przejmuje odpowiedzialność za większość obszaru, za który odpowiadała dotychczas Flota Północna, a moskiewski okręg wojskowy przejmuje większość terytorium, za które odpowiadał zachodni okręg wojskowy.

Drugi dekret włącza też okupowane tereny Ukrainy w skład południowego okręgu wojskowego, przy czym dekret mówi o całym terytorium obwodów chersońskiego, zaporoskiego, donieckiego i ługańskiego a więc de facto dotyczy też terenów, które nadal znajdują się pod kontrolą Ukrainy.

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 733. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 733. dniu wojny

PAP

ISW ocenia, że jest to dowód na to, że Rosja podtrzymuje chęć realizacji maksymalistycznych celów na Ukrainie i będzie dążyć do tego, by dotrzeć do administracyjnych granic okupowanych obwodów.

Reorganizacja okręgów wojskowych przez Putina ma na celu — jak pisze ISW — odtworzenie dowództw okręgów jako sztabów dowodzących przede wszystkim wojskami lądowymi, podczas gdy „zasoby morskie” mają podlegać rosyjskiej marynarce wojennej.

W listopadzie 2023 roku rosyjskie media informowały, że zasoby wszystkich pięciu rosyjskich flot — Północnej, Pacyfiku, Bałtyckiej, Czarnomorskiej i Flotylli Kaspijskiej — mają znów być bezpośrednio podległe dowództwu Marynarki Wojennej, podczas gdy piechota morska, lotnictwo i obrona powietrzna wchodzące dotychczas w skład Flot miałyby zostać podporządkowane dowództwom okręgów wojskowych.

Władimir Putin reorganizuje armię z myślą o przyszłej wojnie z NATO?

W ocenie ISW odtworzenie moskiewskiego i leningradzkiego okręgów wojskowych ma na celu zarówno skonsolidowanie kontroli nad rosyjskimi działaniami na Ukrainie w krótkiej i średniej perspektywie, jak i przygotowanie do potencjalnej, przyszłej, prowadzonej na dużą skalę konwencjonalnej wojnie z NATO — w perspektywie długoterminowej.

Etapy rozszerzania NATO

Etapy rozszerzania NATO

PAP

Dekret z 26 lutego oficjalnie rozwiązuje zachodni okręg wojskowy, sformowany przez Ministerstwo Obrony Rosji w 2010 roku z połączenia moskiewskiego i leningradzkiego okręgów wojskowych.

Zachodni okręg wojskowy odpowiadał m.in. za rejon granicy z północno-wschodnią Ukrainą, Białorusią, państwami bałtyckimi więc odpowiadał zarówno za działania wojenne na Ukrainie, jak i za potencjalne przeciwstawianie się NATO. Teraz leningradzki okręg wojskowy będzie odpowiadał za północno-wschodnią granicę między Rosją a krajami NATO (w tym Finlandią, która weszła do NATO w marcu 2023 roku), a okręg moskiewski — za granicę z północno-wschodnią Ukrainą i Polską - zauważa ISW.

ISW odnotowuje, że dekrety formalnie wprowadzają w życie istotne zmiany w organizacji rosyjskiej armii.

Co znalazło się w dwóch dekretach Władimira Putina z 26 lutego?

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Andrzej Łomanowski: Wojna w Ukrainie. Pojawiają się niepokojące informacje
Konflikty zbrojne
Pomagają żołnierzom i cywilom. Dlaczego Rosjanie polują na ratowników pola walki?
Konflikty zbrojne
Parada wojskowa w Moskwie. Władimir Putin: Nie pozwolimy nikomu nam grozić
Konflikty zbrojne
Były głównodowodzący armią Ukrainy oficjalnie odchodzi ze służby
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Konflikty zbrojne
Białoruś dołącza do Rosji w ćwiczeniach z użycia niestrategicznej broni atomowej