Emmanuel Macron nie wykluczył, że Europa wyśle żołnierzy na Ukrainę

W czasie spotkania 20 przywódców państw europejskich w Paryżu prezydent Francji, Emmanuel Macron, mówił o perspektywie wysłania przez kraje europejskie żołnierzy na Ukrainę.

Aktualizacja: 27.02.2024 11:10 Publikacja: 27.02.2024 05:07

Emmanuel Macron mówi, że "niczego nie można wykluczyć" w kontekście wysłania europejskich żołnierzy

Emmanuel Macron mówi, że "niczego nie można wykluczyć" w kontekście wysłania europejskich żołnierzy na Ukrainę

Foto: Reuters, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 734

Macron zastrzegł przy tym, że na obecnym etapie „nie ma konsensusu w tej sprawie”, a sojusznicy Ukrainy zgodzili się zintensyfikować działania mające na celu przekazanie więcej amunicji odpierającej rosyjską inwazję ukraińskiej armii.

W spotkaniu w Paryżu uczestniczył m.in. prezydent Polski, Andrzej Duda.

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 733. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 733. dniu wojny

PAP

Emmanuel Macron o wysłaniu przez Europę wojsk na Ukrainę: Niczego nie można wykluczyć

Celem spotkania było wysłanie prezydentowi Rosji, Władimirowi Putinowi sygnału w sprawie determinacji państw Europy jeśli chodzi o pomoc Ukrainie i przeciwstawienie się narracji Kremla, zgodnie z którą Rosja z pewnością wygra wojnę.

- Nie ma konsensusu na tym etapie... by wysłać tam wojska. Niczego nie można wykluczyć. Zrobimy wszystko, co musimy, by Rosja nie wygrała — mówił Macron w czasie spotkania z dziennikarzami.

Czytaj więcej

Justin Trudeau pod ostrzałem w Warszawie. Za zwłokę w pomocy dla Ukrainy

Przed spotkaniem w Paryżu o tym, że niektóre państwa NATO i UE chcą wysłać żołnierzy na Ukrainę na podstawie umów dwustronnych mówił słowacki premier, Robert Fico. - Ograniczę się do powiedzenia, że tezy (przygotowane na spotkanie w Paryżu) zakładają iż pewna liczba państw NATO i UE rozważa wysłanie żołnierzy na Ukrainę na podstawie dwustronnych umów — mówił Fico na konferencji prasowej po spotkaniu słowackiej rady bezpieczeństwa.

- Nie mogę powiedzieć w jakim celu i co powinni tam robić - dodał Fico zapewniając, że Słowacja nie wyśle swoich żołnierzy na Ukrainę.

Biały Dom, w odpowiedzi na pytanie agencji Reutera zapewnił, że USA nie zamierzają wysyłać żołnierzy na Ukrainę i że nie ma planów, by wysłać na Ukrainę żołnierzy NATO.

Mark Rutte, premier Holandii, faworyt w wyścigu do stanowiska kolejnego sekretarza generalnego NATO podkreślił, iż kwestia wysłania żołnierzy na Ukrainę nie była najważniejszym tematem poniedziałkowych rozmów.

15 państw gotowych kupować amunicję dla Ukrainy w krajach trzecich

Spotkanie w Paryżu było poświęcone przede wszystkim temu jak przyspieszyć dostawy amunicji dla Ukrainy w związku z intensyfikacją rosyjskich działań na froncie, o których Macrona mieli informować jego doradcy.

Ukraina od tygodni skarży się na braki amunicji, które miały być jednym z przyczyn wyparcia ukraińskich żołnierzy z Awdijiwki.

Czytaj więcej

Czesi znaleźli amunicję dla Ukrainy poza UE. Szybkie dostawy 800 tys. pocisków

Od końca grudnia Ukraina nie otrzymuje pakietów pomocy wojskowej z USA, ponieważ administracji Joe Bidena skończyły się środki na pomoc dla walczącej Ukrainy, a Kongres wciąż nie przyjął ustawy zapewniającej dodatkowe 60 mld dolarów na ten cel.

Prezydent Wołodymyr Zełenski łącząc się z uczestnikami spotkania w Paryżu za pomocą wideołącza przyłączył się do ostrzeżeń Macrona przed eskalacją konfliktu na Ukrainie przez Rosję. - Musimy zapewnić, że Putin nie zniszczy naszych osiągnięć i nie rozszerzy agresji na inne państwa — powiedział.

Ograniczę się do powiedzenia, że tezy (przygotowane na spotkanie w Paryżu) zakładają iż pewna liczba państw NATO i UE rozważa wysłanie żołnierzy na Ukrainę na podstawie dwustronnych umów

Robert Fico, premier Słowacji

Macron przyznawał, że zachodni sojusznicy Ukrainy byli często „od sześciu do 12 miesięcy spóźnieni” z udzielają jej pomocą. Jak dodał wiele osób, które mówią dziś „nigdy, nigdy” to te same osoby, które mówiły, że Ukraina nigdy nie otrzyma zachodnich czołgów, samolotów, pocisków dalekiego zasięgu.

- Wszystko jest możliwe, jeśli będzie przydatne do osiągnięcia naszego celu — podkreślił Macron dodając, że Europa nie może zależeć od USA jeśli chodzi o wsparcie dla walczącej Ukrainy.

Macron mówił też, że udało się stworzyć koalicję na rzecz przyspieszenia dostaw pocisków dalekiego zasięgu dla Ukrainy. Z kolei premier Czech Petr Fiala oświadczył, że ok. 15 państw zgodziło się przystąpić do czeskiej inicjatywy, by pozyskiwać amunicję dla Ukrainy od państw trzecich. Mark Rutte zadeklarował, że Holandia przekaże na ten cel 100 mln euro. Do inicjatywy Czech przystąpiła też Francja, Niemcy, Wielka Brytania oraz państwa skandynawskie i bałtyckie.

Macron zastrzegł przy tym, że na obecnym etapie „nie ma konsensusu w tej sprawie”, a sojusznicy Ukrainy zgodzili się zintensyfikować działania mające na celu przekazanie więcej amunicji odpierającej rosyjską inwazję ukraińskiej armii.

W spotkaniu w Paryżu uczestniczył m.in. prezydent Polski, Andrzej Duda.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Turcja poparła kandydata na sekretarza generalnego NATO. To przesądza sprawę?
Dyplomacja
Jędrzej Bielecki: Macron ostrzega, że Unia może umrzeć
Dyplomacja
Emmanuel Macron: Europa może umrzeć. Musi pokazać, że nie jest wasalem USA
Dyplomacja
Dlaczego Brytyjczycy porzucili ruch oporu i dziś kłaniają się przed Rosjanami
Dyplomacja
Andrzej Duda po exposé Sikorskiego. Mówi o "zdumieniu", "rozczarowaniu", "niesmaku"
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?