Wysłanie wojsk NATO na Ukrainę. Stoltenberg skomentował doniesienia

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odniósł się do doniesień, że niektóre kraje zachodnie mogą rozważać rozmieszczenie wojsk w ogarniętej wojną Ukrainie. Powiedział agencji Associated Press, że sojusz wojskowy nie planuje takich kroków.

Publikacja: 27.02.2024 12:10

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

Foto: AFP

Jens Stoltenberg powiedział, że „sojusznicy NATO zapewniają bezprecedensowe wsparcie dla Ukrainy”. - Robimy to od 2014 roku i zintensyfikowaliśmy działania po inwazji na pełną skalę. Ale nie ma żadnych planów dotyczących oddziałów bojowych NATO na Ukrainie — przekazał agencji AP sekretarz generalny NATO.

Przed poniedziałkową podróżą do Paryża, gdzie przywódcy z ponad 20 krajów omawiali możliwości zwiększenia pomocy dla Ukrainy, premier Słowacji Robert Fico powiedział, że niektóre kraje rozważają, czy zawrzeć dwustronne umowy w celu wysłania żołnierzy na Ukrainę, aby pomóc jej odeprzeć rosyjską inwazję.

NATO nie wyśle żołnierzy na Ukrainę. Jasna deklaracja Jensa Stoltenberga

Szef słowackiego rządu nie przekazał żadnych szczegółów w tej sprawie. Nie poinformował również, które kraje biorą pod uwagę podjęcie takich kroków.

Czytaj więcej

Premier Słowacji: Członkowie NATO i UE rozważają wysłanie wojsk na Ukrainę

Fico zapowiedział jednocześnie, że jego rząd nie planuje proponować wysłania słowackich żołnierzy. Po spotkaniu w Paryżu prezydent Andrzej Duda potwierdził, że miała miejsce „żarliwa dyskusja” w tej sprawie.

Emmanuel Macron mówił, że "niczego nie można wykluczyć". - Nie ma konsensusu na tym etapie... by wysłać tam wojska. Niczego nie można wykluczyć. Zrobimy wszystko, co musimy, by Rosja nie wygrała — mówił Macron w czasie spotkania z dziennikarzami.

Czytaj więcej

Emmanuel Macron nie wykluczył, że Europa wyśle żołnierzy na Ukrainę

We wtorek do sprawy odniósł się również premier Donald Tusk. - Gdyby wszystkie państwa UE zaangażowały się w pomoc Ukrainie tak jak to robi Polska czy Czechy, to być może nie byłoby w ogóle potrzeby dyskutowania o innych formach wsparcia Ukrainy — powiedział szef polskiego rządu.

Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca
Konflikty zbrojne
Dlaczego Rosja zaatakowała elektrownie na Ukrainie? Putin: Musieliśmy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Na Ukrainie przegłosowano ustawę o mobilizacji