Ile amunicji otrzymała Rosja od Korei Północnej? Trzy razy więcej niż UE obiecała Ukrainie

Korea Północna miała dostarczyć Rosji ok. 6,7 tys. kontenerów z milionami pocisków dla rosyjskiej armii od lipca - informują południowokoreańskie media powołując się na ministra obrony Korei Południowej.

Publikacja: 27.02.2024 10:36

Władimir Putin i Kim Dzong Un

Władimir Putin i Kim Dzong Un

Foto: PAP/Newscom

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 734

Na poniedziałkowym briefingu minister Shin Won-sik mówił, że w wysłanych z Korei Północnej do Rosji kontenerach mogło znajdować się nawet 3 mln sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 152 mm lub 500 tys. pocisków 122 mm. Trzy miliony pocisków artyleryjskich to trzy razy więcej niż Ukrainie zobowiązała się dostarczyć Unia Europejska (do marca 2024 roku Ukraina miała uzyskać od UE milion pocisków, ale obecnie mówi się, że taka ilość amunicji trafi z UE nad Dniepr do końca roku).

Korea Północna przekazuje Rosji amunicję za żywność?

Minister obrony Korei Południowej dodał, że Pjongjang mógł dostarczyć Rosji zarówno amunicję kalibru 152 mm, jak i pociski kalibru 122 mm. - Co najmniej kilka milionów pocisków zostało wysłanych — powiedział Shin, cytowany przez agencję Yonhap. 

Czytaj więcej

Gen. Roman Polko o wojnie Rosji z Ukrainą: Ukraina musi się pozbierać

Jednocześnie południowokoreański minister poinformował, że setki fabryk w Korei Północnej wykorzystują ok. 30 proc. swoich mocy produkcyjnych, ze względu na brak surowców i kłopoty z zasilaniem, ale te, produkujące amunicję dla Rosji, mają „pracować pełną parą”. Minister Shin nie podał przy tym źródła przekazywanych informacji.

Seul i Waszyngton oskarżają Pjongjang i Moskwę o to, że kraje te handlują między sobą uzbrojeniem, a Korea Północna wspiera wysiłek wojenny Rosji na Ukrainie dostarczając Rosjanom amunicję, w zamian za transfer zaawansowanych technologii z Rosji.

Nie jest jasne, jak wiele Rosja przekazuje (Korei Północnej), ale im bardziej Rosja jest zależna od północnokoreańskiej artylerii, tym w większym stopniu rosyjska technologia będzie transferowana (do Korei Północnej)

Shin Won-sik, minister obrony Korei Północnej

Taka współpraca miała zostać zacieśniona po wizycie Kim Dzong Una w Rosji i spotkaniu z Władimirem Putinem na kosmodromie Wostocznyj. Po spotkaniu oba kraje zadeklarowały pogłębienie współpracy wojskowej.

Departament Stanu USA szacuje, że od września Korea Północna dostarczyła Rosji ponad 10 tys. kontenerów z amunicją.

W zamian Korea Północna miała otrzymać 9 tys. kontenerów zawierających głównie żywność. Zdaniem Shina w ten sposób Rosja pomaga Korei Północnej w ustabilizowaniu cen żywności.

Shin miał powiedzieć, że od lipca Rosja wysłała blisko 30 proc. kontenerów więcej do Korei Północnej niż Korea Północna wysłała do Rosji.

Dzięki Rosji Korea Północna wystrzeli kolejnego satelitę wojskowego?

Minister obrony Korei Południowej powiedział też, że Pjongjang może w przyszłym miesiącu wystrzelić kolejnego satelitę wojskowego, jako że Moskwa nadal udziela reżimowi Kim Dzong Una pomocy technicznej.

- Nie jest jasne, jak wiele Rosja przekazuje (Korei Północnej), ale im bardziej Rosja jest zależna od północnokoreańskiej artylerii, tym w większym stopniu rosyjska technologia będzie transferowana (do Korei Północnej) - miał powiedzieć Shin.

Konflikty zbrojne
Będzie kolejna wojna na Bliskim Wschodzie? Izrael chce zaatakować Iran
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
"Amerykanie są przerażeni rządem Netanjahu". Lider izraelskiej opozycji chce wyborów
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie: Front trzeszczy pod naporem Rosjan
Konflikty zbrojne
Izrael odpowie Iranowi odwetem na odwet? David Cameron: Myślcie i głową, i sercem
Konflikty zbrojne
Mike Johnson przyspiesza pomoc dla Izraela. Jest konsensus w sprawie wsparcia Ukrainy?