Protest rolników. Wiceminister: Brak opłacalności rolnictwa. Mamy nadwyżkę, 9 mln ton zboża

30 proc. całej nadwyżki zboża w UE jest w Polsce - mówił w rozmowie z RMF FM wiceminister rolnictwa, Stefan Krajewski, polityk PSL.

Publikacja: 27.02.2024 07:24

Protest rolników w Świecku

Protest rolników w Świecku

Foto: PAP/Lech Muszyński

Krajewskiego pytano o protest rolników, który we wtorek odbędzie się w Warszawie. Protest rozpocznie się o godzinie 11, ma potrwać do 15.

Protest rolników we wtorek. Ministerstwo Rolnictwa umówione na rozmowy z protestującymi w czwartek

- Resort jest przygotowany na to, żeby rozmawiać z rolnikami, realizować te postulaty, które w części są zależne od samego resortu, w części od rządu, a w części od KE. Rozmowy z rolnikami rozpoczęły się już w listopadzie 2023 roku — mówił wiceminister.

Którymi ulicami przejdą protestujący w Warszawie rolnicy?

Którymi ulicami przejdą protestujący w Warszawie rolnicy?

PAP

- Jeżeli liderzy protestu wyrażą chęć spotkania oczywiście taką zgodę wyrażamy - dodał.

- My jesteśmy umówieni z liderami (protestu) na czwartek na rozmowy w resorcie. Jeśli dziś będzie chęć, aby się z nami spotkać, jesteśmy do dyspozycji — zaznaczył też wiceminister rolnictwa.

Dlaczego polscy rolnicy protestują? Wiceminister rolnictwa wskazuje trzy powody

Wiceministra Krajewskiego pytano o to dlaczego rolnicy w Polsce protestują.

- Rolnicy oczekują dwóch rzeczy. Pierwsza to zablokowanie importu produktów rolno-spożywczych, które płyną z Ukrainy, druga rzecz to wyrzucenie europejskiego „Zielonego ładu” do kosza. Widzimy, że rolnicy w całej Europie protestują przeciwko „Zielonemu ładowi”. Widać, że rolnicy w całej UE przeciwstawiają się tym nieracjonalnym często przepisom, których nie są w stanie wypełnić, a które podnoszą koszty produkcji — odpowiedział.

Czytaj więcej

Rolnicy znów blokują – dziś płoną opony w Brukseli, jutro stanie Warszawa

- Trzecia sprawa to brak opłacalności w rolnictwie, ale to jest wynikiem tych dwóch pierwszych kwestii, o których mówiłem. Rolnicy mają dziś nadwyżkę zboża wyprodukowanego w poprzednich latach, mowa o 9 mln ton, które są w spichlerzach, silosach - dodał.

Jak rozwiązać ten problem?

- Tu musi być zaangażowanie całej UE. 30 proc. całej nadwyżki zboża jest w Polsce, to wynika z napływu dużej ilości zboża z Ukrainy — powiedział Krajewski wskazując, że nadwyżka zboża w Europie wynosi 28 mln ton.

28 mln

Taka nadwyżka zboża (w tonach) znajduje się w magazynach i silosach w UE

A co się udało załatwić w Brukseli ministrowi rolnictwa Czesławowi Siekierskiemu?

- Wczoraj zgłosili ministrowie te wszystkie problemy, które są do rozstrzygnięcia na forum w KE. Oczywiście czas jest bardzo ważny — i dziś to, co jest zależne od nas, to że przeciwstawiamy się europejskiemu „Zielonemu ładowi” i przedstawiliśmy konkretne postulaty — wyjaśnił.

- Jesteśmy w zupełnie innym czasie, gdy Europę dotyka wojna na Ukrainie. Protesty trwają w całej Europie, Polska nie jest wyspą w której dzieje się źle, podczas gdy wszędzie dzieje się dobrze — dodał.

- Europejski „Zielony ład” wymaga rewizji i zmiany. Dziś zaczęło to docierać do coraz większej liczby polityków w Brukseli — podsumował Krajewski.

Wiceminister rolnictwa: Nie damy rady zupełnie zamknąć granicy

A co z postulatem embarga na produkty rolne z Ukrainy?

- Byłby to dla Polski problem zamknięcie całkowite granicy. Ale mówimy o uszczelnieniu tych granic, by produkty zepsute nie mogły wjeżdżać do Polski — wyjaśnił Krajewski.

- Mówimy o przywróceniu normalnych relacji handlowych — tylko tranzyt pod kontrolą, który wyjeżdża nie tylko z Polski, ale i z Europy — dodał.

- Nie damy rady zupełnie zamknąć granicy. Jeśli nie wjedzie nic z Ukrainy, w drugą stronę też będziemy mieli problem — zauważył też Krajewski.

Krajewskiego pytano o protest rolników, który we wtorek odbędzie się w Warszawie. Protest rozpocznie się o godzinie 11, ma potrwać do 15.

Protest rolników we wtorek. Ministerstwo Rolnictwa umówione na rozmowy z protestującymi w czwartek

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Gdzie odbędzie się II tura? Kraków, Poznań i Wrocław znów będą głosować
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Koniec epoki Leszka Millera. Nie znajdzie się na listach do europarlamentu
Polityka
Polexit. Bryłka: Zagłosowałabym za wyjściem Polski z UE
Polityka
"To nie jest prawda". Bosak odpowiada na zarzut ambasadora Izraela
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Kto wygra w Krakowie? Nowy sondaż wskazuje na rolę wyborców PiS