Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosjanie twierdzą, że uchwycili przyczółek we wsi Robotyne, w obwodzie zaporoskim.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Zełenski zabiega o broń z Bałkanów
Wołodymyr Zełenski próbuje pozyskać poparcie Bałkanów dla swojej wizji pokoju na Ukrainie, promując ideę wspólnej produkcji broni podczas dwudniowego szczytu krajów Europy Południowo-Wschodniej.
Zełenski zaproponował zorganizowanie ukraińsko-bałkańskiego forum obronnego w Kijowie lub stolicy Bałkanów w celu rozwijania współpracy zbrojeniowej, powtarzając podobne inicjatywy podjęte w zeszłym roku z brytyjskimi i amerykańskimi firmami zbrojeniowymi.
Premier Estonii: Obrona to nie eskalacja
- Zachodni przywódcy nie powinni się bać przeciwstawienia się Rosji - powiedziała Sky News premier Estonii Kaja Kallas.
Kallas, której kraj graniczy z północno-zachodnią Rosją, powiedziała, że należy wziąć pod uwagę wszystko, jeśli chodzi o wsparcie Zachodu dla wysiłków wojennych Ukrainy.
- Rosja twierdzi, że ten czy inny krok to eskalacja, ale obrona to nie eskalacja. Mówię, że powinniśmy rozważyć wszystkie opcje. Co jeszcze możemy zrobić, aby pomóc Ukrainie zwyciężyć? - powiedziała Kallas.
Wypowiedź estońskiei premier nastąpiła po ostrej krytyce prezydenta Francji Emmanuela Macrona za sugestie wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę, aby pomóc jej odeprzeć zagrożenie ze strony Rosji.
Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Niemcy szybko oświadczyły, że ich wojska nie dołączą do oddziałów ukraińskich. O braku takich planów mówili też premierzy Polski i Czech.
Białoruscy partyzanci planują zamach na Łukaszenkę?
Partyzancka grupa oporu BYPOL – działająca z Polski – szkoli oficerów i prowadzi akcje sabotujące rosyjskie działania wojenne na Ukrainie, a wszystko to w ramach przygotowań do zamachu stanu przeciwko reżimowi w Mińsku.
Czytaj więcej
Grupa białoruskich dysydentów twierdzi, że planuje zamach na autorytarnego władcę Aleksandra Łukaszenkę, który ma zostać stracony „we właściwym czasie” - pisze Politico.
Alarm lotniczy i eksplozje w rejonie Połtawy
„W obwodzie myrhorodskim w obwodzie połtawskim słychać było odgłosy eksplozji” – informuje Ukrinform, powołując się na lokalnych naocznych świadków.
Wcześniej w Kijowie i niektórych rejonach ogłoszono alarm przeciwlotniczy, a Siły Powietrzne ostrzegały o rakiecie lecącej w kierunku obwodu Połtawskiego.
Strona internetowa ukraińskiej Rady Najwyższej zaatakowana przez hakerów
W środę wieczorem strona internetowa ukraińskiego parlamentu zgłosiła cyberatak. W wyniku włamania łącze do kanału Telegramu Rady Najwyższej „prowadziło do fałszywej strony”
Później stwierdzono, że strona internetowa Rady Najwyższej Ukrainy „została przywrócona”, nie podając więcej szczegółów.
Ukraińska 3. Brygada Szturmowa wypchnęła Rosjan z Krasnohoriwki
3. Oddzielna Brygada Szturmowa Sił Zbrojnych Ukrainy wyparła rosyjskie jednostki z Krasnohoriwki w obwodzie donieckim, zadając wrogowi ogromne straty i odzyskując kontrolę nad osadą - przekazała służba prasowa brygady.
Wcześniej Rosjanie zaatakowali południowo-wschodnią część Krasnohoriwki i wkroczyli do miasta. Aby nie dopuścić do zajęcia przez Rosjan przyczółka w tym rejonie, jednostki 3. Oddzielnej Brygady Szturmowej wraz z myśliwcami 1. i 2. Batalionu Szturmowego przeprowadziły akcję bojową mającą na celu oczyszczenie osady z sił wroga.
4 tysiące przypadków przestępstw przeciwko środowisku
Podczas wojny na pełną skalę rozpętanej przez Federację Rosyjską popełniono na Ukrainie prawie 4 tysiące przypadków przestępstw przeciwko środowisku na łączną kwotę ponad 2,4 biliona hrywien.
Według ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy Rusłana Strileca, najbardziej ucierpiało powietrze – to prawie połowa wszystkich szkód, gdyż wybuchy i pożary to niekontrolowana emisja substancji zanieczyszczających do atmosfery.
Macedonia Północna podpisała deklarację poparcia dla członkostwa Ukrainy w UE i NATO
Premier Macedonii Północnej Talat Xhaferi podpisał wspólną deklarację poparcia dla integracji euroatlantyckiej Ukrainy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
Kubrakow: Ukraina nie prowadzi rozmów w sprawie zamknięcia granic z Polską
Ołeksandr Kubrakow, Minister Społeczności, Terytoriów i Rozwoju Infrastruktury Ukrainy, odniósł się do twierdzeń o rzekomych toczących się negocjacjach z ukraińskim rządem w sprawie zamknięcia granicy ukraińsko-polskiej.
- Nikt nie prowadzi w imieniu Ukrainy negocjacji w sprawie zamknięcia granicy z Polską. Stabilne funkcjonowanie granicy jest kwestią przetrwania w wojnie z rosyjskim agresorem — powiedział Kubrakow.
Kubrakow zauważył, że Ukraina „traktuje przyjazne państwo Polski z wielkim szacunkiem”, zaproponowała konstruktywne decyzje i podjęła kroki w celu zmniejszenia napięcia na granicy.
- Czekamy na odpowiednie decyzje polskiego rządu, aby sytuacja nie znalazła się w impasie. Na takim wyniku nie zyska nikt poza naszym wspólnym wrogiem – podkreślił minister.
USA „bardzo uważnie” obserwują Naddniestrze
Wspierany przez Moskwę separatystyczny region Naddniestrza we wschodniej Mołdawii zwrócił się do Rosji o pomoc, twierdząc, że mołdawski rząd szkodzi jego gospodarce.
Stany Zjednoczone oświadczyły, że „bardzo uważnie” obserwują sytuację w regionie.
- Stany Zjednoczone zdecydowanie popierają suwerenność i integralność terytorialną Mołdawii w jej uznanych na arenie międzynarodowej granicach i w dalszym ciągu zachęcają Kiszyniów i Tyraspol do współpracy, w celu znalezienia rozwiązań obaw społeczności po obu stronach Dniestru - powiedział na konferencji prasowej rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller
Osiem państw UE chce nowych sankcji na Rosję
„Śmierć Aleksieja Nawalnego to kolejna oznaka przyspieszających i systematycznych represji w Rosji. To wymaga zbiorowych działań” – napisali w piśmie ministrowie spraw zagranicznych.
Czytaj więcej
Osiem krajów UE, w tym Polska, wezwało do nałożenia sankcji na rosyjskich prokuratorów, sądy i urzędników penitencjarnych w związku ze śmiercią Aleksieja Nawalnego.
Ukraina uderzyła w zgromadzenie wojsk rosyjskich w Jeleniwce
Siły zbrojne Ukrainy przeprowadziły atak rakietowy na zgromadzenie wojsk rosyjskich w Jeleniwce w obwodzie donieckim, używając wyrzutni rakietowych HIMARS, poinformował były deputowany Rady Najwyższej Oleg Carew, który przeszedł na stronę rosyjską.
„Mówią o kolejnym nagrodzie przed formacją i o kolejnym uderzeniu rakiet HIMARS MLRS w naszych żołnierzy i o kolejnych stratach. Nieuczeni” – napisał.
Informacje potwierdziły rosyjskie kanały wojskowe, tzw. Z. Według ich informacji, atak został przeprowadzony dwoma rakietami HIMARS MLRS na miejsce zbiórki 155. oddzielnej brygady Korpusu Piechoty Morskiej w dniu 27 lutego około godziny 19:00. Wtym czasie dowództwo prowadziło formację do odznaczenia. Zginęło 19 żołnierzy, a 12 zostało rannych.
Przeszukanie biura Łotewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. W tle łamanie sankcji
Łotewskie firmy sprzedawały na Ukrainę towary ze sklejki z Rosji i Białorusi pod przykrywką produktów z Kazachstanu, przekazała Służby Bezpieczeństwa Państwa
W toku śledztwa okazało się, że handel z pominięciem sankcji prowadzony był przy pomocy sfałszowanych dokumentów dotyczących ładunków, które wystawiali miejscowi urzędnicy. Trwa przeszukiwanie biura Łotewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Wołodin komentuje słowa Macrona o europejskim wojsku na Ukrainie
Szef rosyjskiej Dumy uważa, że prezydent Francji, który traci społeczne poparcie, aby utrzymać władzę „chce rozpalić III wojnę światową”.
Czytaj więcej
Jeśli Emmanuel Macron wyśle jakiekolwiek wojska na Ukrainę, spotka je ten sam koniec, co armię Napoleona Bonaparte - stwierdził przewodniczący Rosyjskiej Dumy Państwowej, Wiaczesław Wołodin.
Sześcioletnia dziewczynka zginęła w wyniku bombardowania obwodu charkowskiego
Ministerstwo spraw wewnętrznych podało, że czworo cywilów, w tym sześcioletnia dziewczynka, zginęło w rosyjskim zamachu bombowym na obwód charkowski.
Na Kupiańsk Rosjanie zrzucili bomby FAB-500, niszcząc co najmniej 12 domów mieszkalnych.
Kreml żąda w pół roku zaplanowanej na cały rok broni
Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu osobiście sprawdza realizację zamówień wojennych Kremla w fabrykach zbrojeniowych Tuły.
Czytaj więcej
Dwa razy więcej systemów radiolokacyjnych, cztery razy więcej sprzętu dywersyjnego, siedem razy więcej systemów rakietowych - tak rozpędza się rosyjska produkcja. A Kreml żąda w pół roku zaplanowanej na cały rok broni.
Japonia i Norwegia przekażą Ukrainie 760 mln dolarów
Pieniądze Kijów ma przeznaczyć na wypłatę emerytur i pensji w budżetówce.
Czytaj więcej
Ukraina otrzymała pomoc od Japonii i Norwegii na wypłatę emerytur i pensji w budżetówce. Łącznie jest to 760 mln dolarów, z czego rząd Japonii przekazał 465 mln dolarów, a Norwegii - 295 mln dolarów.
Ponad dwie trzecie Ukraińców popiera politykę zagraniczną rządu
Wyniki badania socjologicznego przeprowadzonego przez Centrum Razumkowa w dniach 19–25 stycznia 2024 r. ogłosił na konferencji prasowej szef służby socjologicznej think tanku Andrij Byczenko
- Zdecydowana większość, ponad dwie trzecie respondentów, całkowicie (33,4 proc.) lub raczej popiera (36,7 proc.) politykę zagraniczną prowadzoną przez władze Ukrainy – powiedział Byczenko.
Dodał, że Ukraińcy oceniają od 3 do 4 punktów w pięciostopniowej skali skuteczność międzynarodowego wsparcia Ukrainy w odpieraniu rosyjskiej agresji w różnych sferach. Respondenci najwyżej ocenili pomoc dla uchodźców ukraińskich na 3,9 punktu, odnotowując także pomoc finansową (3,8), wsparcie militarne i polityczne (3,7), pomoc w odbudowie zniszczonych obiektów (3,3), pomoc w realizacji reform (3,2) i wprowadzenie rosyjskich sankcji (3).
Rosja obiecuje dokładnie rozważyć prośbę Naddniestrza o „ochronę”
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odniosło się do apelu kongresu tzw. prawników nieuznawanego separatystycznego Naddniestrza i stwierdziło, że Moskwa „uważnie” rozważa wszystkie wnioski płynące z tego nieuznanego regionu.
„Ochrona interesów mieszkańców Naddniestrza, naszych rodaków, jest jednym z naszych priorytetów. Wszystkie wnioski są zawsze szczegółowo rozpatrywane przez odpowiednie organy rosyjskie” – napisał w komentarzu przedstawiciel rosyjskiego MSZ.
Belgia dokłada się do czeskiej inicjatywy
Belgia przeznaczy 200 milionów euro na inicjatywę Czech zakupienia amunicji dla Ukrainy.
"Nigdy nie dorównamy ofierze, jaką Ukraina składa każdego dnia"- napisał premier Alexander De Croo.
Prezydent Turcji: Dyplomacja i dialog powinny otrzymać szansę zakończenia wojny
W przesłaniu wideo na Szczyt Ukraina–Europa Południowo-Wschodnia prezydent Recep Tayyip Erdoğan powiedział,że mimo wysiłków Turcji "nie poczyniono wystarczających postępów w kierunku zaprowadzenia pokoju"między Rosją a Ukrainą.
Powtórzył, że pokój jest możliwy wyłącznie dzięki negocjacjom.
- Podtrzymuję moje zdanie, że dyplomacja i dialog powinny otrzymać szansę zakończenia wojny sprawiedliwym i trwałym pokojem — powiedział Erdoğan. - Uważam, że należy podjąć wspólne wysiłki, aby przynajmniej określić ogólne parametry pokoju. W tym zakresie wspieramy Ukrainę i 10-punktowy plan pokojowy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.”
Prezydent Turcji zapowiedział, że jest gotów do przywrócenia stołu negocjacyjnego, który powstał wcześniej „w celu budowy pokoju”.
Zacharowa: Rosyjska odpowiedź na członkostwo Szwecji w NATO „zależy od przyjętej strategii”
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ stwierdziła, że decyzja Szwecji o przystąpieniu do NATO przyczyni się do transformacji regionu bałtyckiego i Europy Północnej „ze strefy stabilności i współpracy w strefę potencjalnej konfrontacji”. Dodała, że reakcja Rosji na członkostwo Szwecji w NATO będzie zależeć od praktycznych kroków.
- To, co pojawi się na terytorium Szwecji, jak będą przemieszczać się kontyngenty, jakie wydarzenia będą miały miejsce, jaka strategia zostanie przyjęta – na to konkretnie odpowiemy — oświadczyła Zacharowa.
Czy Rosja może skorzystać na ocieplaniu się klimatu? Naukowcy kwestionują stanowisko Kremla
Rosyjscy politycy chętnie podkreślają, że ich kraj może skorzystać na zmianach klimatu. Jak jednak wygląda rzeczywistość i czy Rosja jest przygotowana na funkcjonowanie w świecie dotkniętym przez konsekwencje zmian klimatycznych?
Czytaj więcej
Przedstawiciele rosyjskich władz podkreślają, że zmiany klimatyczne mogą się okazać korzystne dla Rosji. Jak wygląda rzeczywistość? Autorzy obszernego raportu na temat Rosji w realiach ocieplającego się klimatu kwestionują opinie powtarzane przez rosyjską propagandę.
Emmanuel Macron nie wyklucza wysłania zachodnich żołnierzy na Ukrainę. Jest reakcja Wołodymyra Zełenskiego
Przebywający z wizytą w Tiranie Zełenski stwierdził, w kontekście wypowiedzi Macrona na temat tego, że nie można „niczego wykluczyć” jeśli chodzi o wysłanie zachodnich żołnierzy na Ukrainie, iż każda inicjatywa, która wzmacnia Ukrainę jest „dobra dla całego świata”. Zełenski dodał, że Macron ma przedstawić mu szczegóły nowych inicjatyw mających na celu wzmocnienie Ukrainy w marcu, podczas wizyty prezydenta Francji w Kijowie.
Albania otworzy wkrótce ambasadę w Kijowie
Informację taką przekazał szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, który wraz z Wołodymyrem Zełenskim przebywa z wizytą w Tiranie.
Rosyjska artyleria ostrzelała Nikopol
W ostrzale zginęła 61-letnia kobieta — informuje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.
MSZ Rosji o rosyjskich planach aneksji Naddniestrza: Spekulacje
Rzeczniczka MSZ Rosji stwierdziła, że informacje na temat tego, że Rosja będzie chciała anektować Naddniestrze to „spekulacje". Maria Zacharowa mówiła też, że ”NATO próbuje zrobić z Mołdawii drugą Ukrainę, niezgodnie z nastrojami większości mieszkańców Mołdawii i bez myślenia o konsekwencjach”.
Tak wyglądają rosyjskie postępy w rejonie Awdijiwki w ostatnich dniach
Tak wyglądają rosyjskie postępy w rejonie Awdijiwki w ostatnich dniach
Donald Tusk przyznaje, że Mołdawia może paść ofiarą rosyjskiej agresji lub działań hybrydowych
Donald Tusk na konferencji prasowej z premierem Norwegii zwrócił uwagę, że atak Rosji na Naddniestrze wymagałby "kolejnego ataku na terytorium ukraińskie" (w 2022 roku spekulowało się, że Rosjanie mogą uderzyć na Naddniestrze po zajęciu obwodu odeskiego graniczącego z tą separatystyczną republiką".
Czytaj więcej
Z każdym rozmówcą rozmawiamy o potrzebie zbudowania pełnego bezpieczeństwa dla Europy - mówił w czasie konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Norwegii, Jonasem Gahrem Støre premier Donald Tusk.
Ze względu na "blokadę gospodarczą" ze strony Mołdawii Naddniestrze prosi o pomoc Rosję
Na terenie separatystycznej republiki stacjonują rosyjscy żołnierze w charakterze „sił pokojowych”.
Czytaj więcej
Władze nieuznawanej przez społeczność międzynarodową Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej zwracają się do Rosji o pomoc w związku z - jak przekonują - "blokadą gospodarczą" ze strony Mołdawii.
Brytyjczycy znów większą uwagę przy szkoleniu żołnierzy zwracają na wojnę okopową
Brytyjska armia była pionierem tego typu prowadzenia działań wojennych w czasie I wojny światowej. Dziś uczy się wojny okopowej od Ukraińców — pisze Business Insider.
Czytaj więcej
Brytyjska armia skoncentruje się bardziej na przygotowaniu żołnierzy do walki w okopach - to wnioski jakie płyną z obserwowania przebiegu walk na Ukrainie - informuje Business Insider.
We wtorek w Białym Domu odbyło się spotkanie prezydenta USA Joe Bidena z liderami politycznymi w Kongresie (WIDEO)
Tematem rozmów było m.in. odblokowanie pakietu pomocy finansowej dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu.
Zacharowa: Nie będzie kapitulacji Rosji
W Szwajcarii w ciągu kilku miesięcy ma odbyć się konferencja pokojowa na temat Ukrainy. Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak powiedział niedawno, że Rosja może zostać zaproszona na drugi szczyt ws. 10-punktowego planu pokojowego Wołodymyra Zełenskiego. Do tej deklaracji odniosła się w środę rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. - Ale to (zaproszenie — red.) jest uzależnione od gotowości naszego kraju do sprawiedliwego rozstrzygnięcia na podstawie "formuły Zełenskiego", czyli do zawartego w niej ultimatum kapitulacji, co oczywiście nigdy nie nastąpi — powiedziała.
Ukraińcy chcą do UE
Większość (84 proc.) ankietowanych Ukraińców popiera przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej - wynika z badania przeprowadzonego w drugiej połowie stycznia przez Centrum Razumkowa. Niemal co czwarty respondent (23 proc.) uważa, że Ukraina będzie mogła wstąpić do UE w ciągu maksymalnie trzech lat. Wyniki sondażu opublikowano w środę.
Julia Nawalna mówiła w PE, że Władimir Putin musi zapłacić za to, co zrobił Rosji, Ukrainie i jej mężowi
Wspominając zmarłego męża Julia Nawalna powiedziała, że Aleksiej „inspirował ludzi” mimo ograniczeń narzucanych mu przez Putina. Jak mówiła gdy jej mąż został pozbawiony dostępu do rosyjskiej telewizji, przeniósł się na YouTube'a, gdy odmówiono mu prawa startu w wyborach, wymyślił strategię, by głosować na polityków nie należących do Jednej Rosji, partii Władimira Putina. - Nawet w Gułagu Aleksiej był w stanie przekazywać idee lub pomysły, które mogły wywoływać panikę na Kremlu — stwierdziła.
Czytaj więcej
- Władimir Putin musi odpowiedzieć za to, co zrobił mojemu krajowi - mówiła w PE Julia Nawalna, żona rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, który zmarł w rosyjskiej kolonii karnej.
Bułgaria szykuje pozew przeciwko Gazpromowi
Rząd Bułgarii jest bliski pozwania Gazpromu za wstrzymanie dostaw gazu do spółki Bulgargaz po napaści Rosji na Ukrainę. To kolejny cios w rosyjskiego dostawcę gazu.
Czytaj więcej
Szykuje się kolejny pozew przeciwko rosyjskiemu koncernowi. Chodzi o przerwanie po napaści rosyjskiej na Ukrainę dostaw gazu przez Gazprom do spółki Bulgargaz - operatora gazowego Bułgarii, pomimo ważnej umowy. Bułgarzy chcą odszkodowania.
Od 1 marca granicę Białorusi z Litwą będzie można przekraczać tylko w dwóch punktach
Granicy między Białorusią a Litwą od 1 marca nie będzie można już przekraczać pieszo lub rowerem.
Rozmowa prezydenta Ukrainy z premierem Albanii
Podczas wizyty w Albanii prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Edi Ramą. Strona ukraińska podała, że obaj politycy omówili pilne potrzeby obronne Ukrainy oraz kwestię współpracy m.in. przy produkcji broni. Zełenski podziękował Albanii za decyzję o kolejnym pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Siergiej Ławrow jedzie do Turcji
Szef MSZ Rosji odwiedzi Turcję w dniach 1-2 marca, weźmie tam udział w Anatolijskim Forum Dyplomatycznym i odbędzie dwustronne spotkanie z szefem MSZ Turcji, Hakanem Fidanem — poinformowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ, Maria Zacharowa.
Wartość eksportu z UE na Ukrainę niemal dwa razy wyższa niż wartość importu do Ukrainy z UE
Takie wnioski płyną z danych Eurostatu za IV kwartał 2023 roku.
Unijny handel z Ukrainą
Wydarzenie upamiętniające Nawalnego się nie odbędzie. Władze Czyty zmieniły zdanie
Władze rosyjskich miast nie zgadzają się na przeprowadzanie akcji upamiętniającej Aleksieja Nawalnego. Jak podał niezależny rosyjskojęzyczny portal Meduza, położona w Syberii Czyta była jedynym miastem w Rosji, którego władze zgodziły się na zorganizowanie publicznego wydarzenia poświęconego pamięci opozycjonisty. Ostatecznie jednak zmieniono zdanie w tej sprawie.
Czytaj więcej
W wieku 93 lat zmarł Nikołaj Ryżkow, ostatni żyjący szef rządu ZSRR, były członek Rady Federacji, czyli izby wyższej rosyjskiego parlamentu, który w 1991 r. przegrał z Borysem Jelcynem walkę o urząd prezydenta Rosji.
Pogrzeb Aleksieja Nawalnego odbędzie się 1 marca w Moskwie
Informację taką przekazała rzeczniczka zmarłego opozycjonisty.
Czytaj więcej
Kira Jarmysz, rzeczniczka prasowa Aleksieja Nawalnego, podała datę i miejsce jego pogrzebu.
Zmarł ostatni żyjący szef rządu ZSRR
Nie żyje Nikołaj Ryżkow, były premier ZSRR, były deputowany do Dumy i Rady Federacji, który w 1991 r. zajął drugie miejsce w wyborach na prezydenta Rosji.
Czytaj więcej
W wieku 93 lat zmarł Nikołaj Ryżkow, ostatni żyjący szef rządu ZSRR, były członek Rady Federacji, czyli izby wyższej rosyjskiego parlamentu, który w 1991 r. przegrał z Borysem Jelcynem walkę o urząd prezydenta Rosji.
W ciągu doby Rosjanie stracili 560 żołnierzy na odcinku odpowiedzialności zgrupowania "Tawria"
Informację takie przekazuje dowódca zgrupowania, gen. Ołeksandr Tarnawski. Zgrupowanie „Tawria” odpowiada m.in. za odcinek frontu, na którym znajdowała się Awdijiwka. Z wpisu gen. Tarnawskiego w serwisie Telegram wynika, że Rosjanie stracili też 7 czołgów, 2 zestawy artyleryjskie, jeden mobilny zestaw przeciwlotniczy i 19 pojazdów wojskowych.
Ambasador Litwy w Szwecji: W przypadku wojny Rosji z NATO "zneutralizujemy" Kaliningrad (Królewiec)
Linas Linkevičius, ambasador Litwy w Szwecji, były szef MSZ Litwy, napisał w serwisie X, że po wejściu Szwecji do NATO Morze Bałtyckie stało się „wewnętrznym morzem NATO”, a „jeśli Rosja ośmieli się rzucić wyzwanie NATO”, wówczas „Kaliningrad (Królewiec) zostanie 'zneutralizowany' jako pierwszy”.
Sąd w Symferopolu zdecydował o aresztowaniu obywatela Ukrainy, który zbierał informacje o jednostkach Rosgwardii
Aresztowany miał zbierać informacje w celu koordynowania uderzeń rakietowych — informuje Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.
W wyborach prezydenckich w Rosji zagłosowało już 43,6 tys. wyborców
Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Federacji Rosyjskiej poinformowała, że ponad 43,6 tys. wyborców zagłosowało przedterminowo w wyborach prezydenckich, które odbędą się w Rosji w dniach 15-17 marca. Przedterminowe głosowanie trwa w Rosji od 25 lutego i potrwa do 14 marca na terenie 42 podmiotów wchodzących w skład Federacji Rosyjskiej.
W Chersoniu, w wyniku rosyjskiego ostrzału, spłonęły budynki mieszkalne
Informacje takie przekazuje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.
W obwodzie donieckim zginął cywil
Wadym Fiłaszkin, szef władz obwodu donieckiego, podał w mediach społecznościowych, że w ciągu ostatniej doby w wyniku działań wojsk rosyjskich w regionie jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych.
Część ukraińskich szkół ma odejść od nauki zdalnej
Wiceminister edukacji i nauki Ukrainy Mychajło Winnicki powiedział, że wszystkie placówki edukacyjne położone na zachód od Kijowa powinny od września zrezygnować z nauki zdalnej na rzecz stacjonarnej. Polityk przyznał, że w wielu przypadkach wiązało się to będzie z koniecznością zorganizowania kilku zmian oraz nauczania w godzinach wieczornych. Winnicki zastrzegł, że z powodu sytuacji bezpieczeństwa związanej z rosyjskimi ostrzałami wdrożenie tego rozwiązania nie jest możliwe m.in. w obwodach charkowskim i mikołajowskim.
Ruch na przejściach z Ukrainą
26 i 27 lutego granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 36,8 tys. osób wjeżdżających do Polski. W tym okresie na Ukrainę wyjechało z Polski "przeszło 33,5 tys. podróżnych" - podała Straż Graniczna.
Cywil ranny w wyniku eksplozji miny
W ciągu ostatniej doby ok. 15 miejscowości w obwodzie charkowskim znalazło się pod rosyjskim ostrzałem - podał szef lokalnych władz Ołeh Syniehubow. Przekazał, że w Izium 42-letni mężczyzna został ranny w wyniku wybuchu miny.
Ostrzał na północy Ukrainy
W nocy i nad ranem wojska rosyjskie 12 razy ostrzeliwały tereny przygraniczne obwodu sumskiego; odnotowano 44 eksplozje, brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach - podały miejscowe władze obwodowe.
W Rosji na 11,5 roku więzienia skazano obywatela Ukrainy oskarżonego o pracę na rzecz ukraińskiego wywiadu
Sąd w Rostowie skazał na 11,5 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze Sierhieja Kriwickiego, obywatela Ukrainy, mieszkańca Melitopola, który próbował kupić części do zestawu przeciwlotniczego S-300. Mężczyzna miał działać we współpracy z wywiadem Ukrainy.
Marek Sawicki mówi, że to Rosja odpowiada za niskie ceny pszenicy na rynkach
- KE nie zablokowała eksportu żywności rosyjskiej i dzisiaj to głównie produkcja rosyjska na rynkach światowych zaniża ceny. Bo Rosjanie dziś ze względu na prowadzoną wojnę są w stanie dumpingować i sprzedawać pszenicę o 30-40 euro taniej niż na giełdzie — mówił w rozmowie z TVN24 marszałek senior.
Czytaj więcej
- Popełniło błąd PiS, rolnictwem w UE zajmował się i zajmuje się prawnik, a rolnictwem w Polsce zajmowali się ministrowie, którzy nie tylko nie mieli wykształcenia, ale też przygotowania rolniczego - mówił w rozmowie z TVN24 marszałek senior, poseł PSL Marek Sawicki.
Wiceszef MSZ: Nikt nie zamierza oddziałów (na Ukrainę) wysyłać, Polska również
- Pan prezydent Macron uważa, że musimy brać pod uwagę bezpośrednia interwencję poszczególnych państw czy NATO w Ukrainie. Faktem jest, że ta wypowiedź została uznana przez większość za wypowiedź na wyrost. Nikt dziś nie bierze pod uwagę wysyłania wojsk, aby dołączyły do bezpośredniego starcia z wojskami rosyjskimi — mówił Andrzej Szejna w rozmowie z RMF FM.
Czytaj więcej
Jeszcze na początku wojny dzwonił do pana Putina, rozmawiał z nim, ale chyba doszedł do wniosku, że rozmowy z terrorystą są bez sensu - mówił w rozmowie z RMF FM wiceszef MSZ, Andrzej Szejna.
Przewodniczący Dumy: Emmanuel Macron chce wywołać III wojnę światową, by utrzymać władzę
Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy, skrytykował wypowiedź Emmanuela Macrona o tym, że nie można niczego wykluczyć w kontekście wysłania europejskich żołnierzy na Ukrainę. Na swoim kanale w serwisie Telegram Wołodin napisał, że „aby utrzymać władzę, Macron postanowił wywołać III wojnę światową”. „Jego inicjatywy stają się groźne dla obywateli Francji” - dodał.
Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt
Rosyjski okręt, znajdujący się na wodach Morza Czarnego, nie jest uzbrojony w pociski Kalibr — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 412 610 żołnierzy, 6 570 czołgów, 12 508 pojazdów opancerzonych, 10 029 zestawów artyleryjskich, 1 000 wyrzutni rakiet, 688 zestawów przeciwlotniczych, 342 samoloty, 325 śmigłowców, 7 753 bezzałogowe statki powietrzne, 1 912 pocisków manewrujących, 25 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 13 112 pojazdów (w tym cystern), 1 594 jednostki sprzętu specjalnego.
W Kijowie alarmują, że w kraju mocno brakuje rąk do pracy
Nie wiadomo też skąd Ukraina miałaby znaleźć pracowników do odbudowy zrujnowanego przez rosyjskie bomby kraju.
Czytaj więcej
W Kijowie zaczynają zachęcać rodaków do powrotu z Europy. Wojna kosztuje, a gospodarka pilnie potrzebuje rąk do pracy. Ale czy mają gdzie wracać?
11 marca we Lwowie odbędzie się spotkanie Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej
Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, przyznaje, że jego organizacja zabiegała o reaktywowanie komisji. – W zamierzchłych czasach było to forum robocze do podejmowania wszystkich problemów dotyczących działalności gospodarczej i wymiany handlowej pomiędzy Polską a Ukrainą. W czasie ostatnich ośmiu lat została sprowadzona do teatralnych spotkań. Raz się spotykała, gdy ministrem rozwoju był premier Morawiecki, drugi raz w czasach ministra Jarosława Gowina, zaś trzeci z ministrem Waldemarem Budą. A tak normalnie powinna się zbierać co kilka miesięcy, szczególnie gdy istnieją napięcia gospodarcze koordynujące pracę resortów – dodaje Jacek Piechota.
Czytaj więcej
Organizacje przedsiębiorców stosują rożne sposoby, by zwiększyć zaangażowanie polskiego biznesu w Ukrainie, od platformy współpracy do lobbowania zmiany przepisów
W nocy z poniedziałku na wtorek mieszkańców Moskwy obudziła kolumna wioząca kontynentalne rakiety Jars zdolne do przenoszenia broni jądrowej
Zamiast coś wyjaśnić, rosyjskie Ministerstwo Obrony postarało się uczynić sprawę jeszcze bardziej tajemniczą. Według kremlowskich wojskowych rakiety międzykontynentalne jeździły po mieście, ponieważ zaczęły się przygotowywać do parady. Najbliższa będzie 9 maja, trochę za wcześnie na przygotowania.
Czytaj więcej
Kreml znów próbuje nastraszyć swych przeciwników użyciem broni jądrowej. Ale Zachód już się przyzwyczaił.
Polacy nie chcą, by granica Polski z Białorusią i Rosją została zaminowana
Zaminowaniu granicy sprzeciwia się 54 proc. uczestników sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.
Czytaj więcej
Polacy nie chcą, aby granica z Rosją i Białorusią została zaminowana - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Nad takim krokiem zastanawiają się teraz władze Litwy, Łotwy i Estonii.
Kontrofensywa Ukrainy możliwa być może dopiero w 2025 roku
Tak wynika z wypowiedzi szefa Sztabu Generalnego Wielkiej Brytanii, adm. Tony'ego Radakina.
Czytaj więcej
Szef Sztabu Generalnego Wielkiej Brytanii, adm. Tony Radakin spodziewa się, że Ukraińcy będą znajdować się w defensywie przez najbliższych kilka miesięcy.
W nocy nad Ukrainą strącono 10 dronów-kamikadze
Oznacza to, że Ukraińcy strącili wszystkie drony-kamikadze, którymi Rosja atakowała w nocy z wtorku na środę cele na Ukrainie.
Rosjanie strącili ukraiński dron nad obwodem biełgorodzkim
O zestrzeleniu drona przez zestaw obrony przeciwlotniczej informuje Ministerstwo Obrony Rosji.
W ciągu dwóch dni Ukraińcy wycofali się z trzech wsi w pobliżu Awdjiwki
Gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca zgrupowania „Tawria”, poinformował w serwisie Telegram, że na odcinku frontu w rejonie Awdijiwki Ukraińcy ustanowili nową linię obrony w rejonie miejscowości Toneńke, Orliwka i Berdycze.
Czytaj więcej
Ukraińska armia poinformowała, że jej żołnierze wycofali się z dwóch wiosek w pobliżu zajętej przez Rosjan przed kilkunastoma dniami Awdijiwki.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 734. dzień wojny
Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.
Radio Wolność publikuje zdjęcia satelitarne miejsca, w którym rozbił się zestrzelony przez Ukraińców samolot A-50
Samolot wczesnego ostrzegania A-50 rozbił się po strąceniu go ukraińskim pociskiem S-200. To trzeci samolot tego typu, który Rosjanie stracili w czasie trwającej wojny — jeden został uszkodzony w wyniku aktu sabotażu przeprowadzonego na lotnisku w Białorusi, a drugi — na początku 2024 roku — strąciło ukraińskie lotnictwo.
Prezydent Wołodymyr Zełenski przybył z wizytą do Albanii
27 lutego Zełenski przebywał z wizytą w Arabii Saudyjskiej.
W obwodzie mikołajowskim policyjni saperzy zneutralizowali rosyjską rakietę Ch-59
Głowica strąconej przez ukraińską obronę przeciwlotniczą rakiety nie eksplodowała po upadku na ziemię.
Upadek drona-kamikadze wywołał pożar na terenie obiektu infrastruktury krytycznej w Odessie
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Południe” podaje, że w wyniku upadku drona-kamikadze Shahed 136/131 w Odessie, na terenie obiektu infrastruktury krytycznej w tym mieście doszło do krótkiego spięcia w sieci zasilania, co wywołało pożar.
W nocy w południowej Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny
Alarm miał związek z pojawieniem się bombowców Tu-22M3 nad Morzem Czarnym.
W obwodzie sumskim policyjni saperzy zneutralizowali drona uzbrojonego w ładunek wybuchowy
Dron, przenoszący ładunek wybuchowy, spadł w pobliżu jednej z wiosek obwodu sumskiego. Ładunek nie eksplodował, ale stanowił - jak podaje ukraińska policja - śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców wsi.
Fregata rosyjskiej Floty Pacyfiku ćwiczyła na Morzu Arabskim
Fregata „Marszałek Szaposznikow”, należąca do rosyjskiej Floty Pacyfiku, ćwiczyła działania z zakresu zwalczania współczesnego piractwa na Morzu Arabskim — informuje służba prasowa Floty Pacyfiku. Scenariusz ćwiczeń przewidywał pojawienie się niewielkiej jednostki nawodnej, która nie odpowiadała na wezwania przez radio załogi fregaty. W związku z tym na pokład jednostki został wysłany zespół inspekcyjny. W drugiej fazie ćwiczeń obsługa dział fregaty ćwiczyła niszczenie celów imitujących niewielkie motorówki, którymi poruszali się piraci pragnący opanować statek handlowy. Trzecia faza ćwiczeń obejmowała przeprowadzenie patrolu powietrznego przez śmigłowiec Ka-27.
Wiceszef MSZ Chin: Relacje Chin z Federacją Rosyjską na najwyższym poziomie w historii
Przebywający z wizytą w Rosji wiceszef MSZ Chin, Sun Weidong, na spotkaniu z szefem MSZ Rosji, Siergiejem Ławrowem oświadczył, że „relacje między oboma krajami są na najwyższym poziomie w historii. Sun zwrócił uwagę, na ”zdrowy i stabilny rozwój relacji w zakresie wszechstronnej, strategicznej współpracy między Chinami i Rosją w nowej erze".
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 734. dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 734. dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wyrzutnie rakiet międzykontynentalnych Jars zmierzają w stronę Moskwy.