04:45
01.03.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 737
00:00
01.03.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy zamieszczać od wczesnego rana w piątek.

23:48
29.02.2024

Bomby przystosowane do ukraińskich samolotów skuteczniejsze od „Mirage”

Francja nie dostarczy Ukrainie myśliwców Mirage, zamiast tego skupi się na zaopatrzeniu Sił Zbrojnych w bomby powietrzne, które można zaadaptować do samolotów typu radzieckiego – zapowiedział minister obrony Francji Sebastien Lecornu na posiedzeniu Komisji Obrony Zgromadzenia Narodowego. „Zamiast dostarczać Mirage 2000, których mamy bardzo niewiele, a których konserwacja byłaby bardzo trudnym zadaniem, postanowiliśmy rozpocząć ogólne szkolenie pilotów” – powiedział Lecorniu. Według niego Francja na tym nie poprzestała. „Zainwestowaliśmy pieniądze i inżynierię w przystosowanie bomb A2SM (powietrze-ziemia) do generacji radzieckich samolotów Su-24 i MiG-29 znajdujących się na Ukrainie” – wyjaśnił minister.

23:12
29.02.2024

15 lat więzienia dla mężczyzny, który przekazywał informacje o obronie powietrznej

Sąd skazał na 15 lat więzienia mieszkańca miasta Dniepr, który odebrał i przekazał służbom specjalnym Rosję lokalizację ukraińskiej obrony powietrznej w pobliżu regionalnego centrum – podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) . „Dzięki bazie dowodowej SBU kolejny rosyjski agent działający w obwodzie dniepropietrowskim otrzymał wyrok więzienia. Sprawca należał do wewnętrznego kręgu zdrajcy Illi Kiwy, wyeliminowanego w Rosji pod koniec II wojny światowej 2023 r., gdzie ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości” – czytamy w komunikacie SBU na kanale Telegram..

22:57
29.02.2024

Wojna ma swoją własną matematykę

Wojna ma swoją własną matematykę, która bezpośrednio zależy nie tylko od liczby żołnierzy, ale także od ilości sprzętu, którego używają do obrony lub ataku – podkreślił przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk podczas wystąpienia na szczycie przewodniczących parlamentów krajów Grupy Wyszehradzkiej + Ukraina. „Od dwóch lat ukraińska armia i ukraińskie społeczeństwo stoją w obliczu najstraszniejszego wroga, jaki istnieje dziś na planecie Ziemia. W ciągu tych dwóch lat pokazaliśmy nie tylko odporność, ale także rezultaty naszej sprawności militarnej” – powiedział Stefanczuk.

22:24
29.02.2024

Ukraina potrzebuje pomocy USA nie tylko w kwestii ochrony, ale także odzyskania terytoriów

Departament Obrony USA podkreślił istotne znaczenie udzielenia Ukrainie pomocy, aby kraj mógł nie tylko obronić się, ale także odzyskać kontrolę nad tymczasowo zajętymi terytoriami. „Kluczowe znaczenie ma to, abyśmy mogli uzyskać dodatkowe fundusze, a także środki na cały rok, abyśmy mogli zapewnić pomoc Ukrainie. W tym obronę przeciwlotniczą i amunicję, aby oni mogli nie tylko się bronić, ale także odzyskać suwerenne terytorium” – powiedział rzecznik Pentagonu Patrick Ryder.

21:50
29.02.2024

Wołodymyr Zełenski zmienił dowódcę Sił Logistycznych Sił Zbrojnych Ukrainy

Prezydent Wołodymyr Zełenski mianował Wołodymyra Karpenko dowódcą Sił Logistycznych Sił Zbrojnych Ukrainy. Odpowiedni dekret nr 138/2024 z 29 lutego został opublikowany na stronie internetowej kancelarii prezydenta.

21:14
29.02.2024

W lutym siły zbrojne Ukrainy zniszczyły 13 samolotów wojskowych Federacji Rosyjskiej

„Dziesięć Su-34, dwa Su-35 i jeden A-50 nie będą już zrzucać bomb na ukraińskie wojsko i ludność cywilną i nie będą już koordynować masowych ataków rakietowych na ukraińskie miasta i społeczności. Jestem wdzięczny i dumny z naszych żołnierzy, którzy osiągnęli takie wyniki” – napisał prezydent Wołodymyr Zełenski. Według niego osiągnięcie to nie tylko osłabia zdolność Rosji do dokonywania dalszych zniszczeń Ukrainie i jej narodowi, ale także pokazuje, że Ukraina jest w stanie odnieść znaczące zwycięstwa na polu bitwy.

20:49
29.02.2024

Rada Obrony obwodu charkowskiego rozważy kwestię ewakuacji rodzin z dziećmi

W najbliższej przyszłości Rada Obrony obwodu charkowskiego planuje rozważyć kwestię przymusowej ewakuacji rodzin z dziećmi z 18 wsi gmin Wielikoburłuck i Wilchuwat, znajdujących się pod ciągłym ostrzałem Rosji – powiedział Oleg Sinegubow, szef Ministerstwa Obrony Narodowej. „Teraz mieszkają tam rodziny, w których znajduje się 161 dzieci. Każdego dnia ryzykują życie, ponieważ Rosjanie korzystają z całego arsenału broni: artylerii, UAV, moździerzy, lotnictwa” – napisał Sinegubow na Telegramie. Poinformował także, że planowana jest obowiązkowa ewakuacja w 57 miejscowościach gmin Wielikoburlutska, Wiłchuwatska, Kindrasziwska, Kuriliwska, w których mieszka 1082 dzieci.

20:12
29.02.2024

Ukraina i Turcja przedłużają ruch bezwizowy w transporcie

Ministerstwo Rozwoju Społeczności, Terytoriów i Infrastruktury Ukrainy wspólnie z Ministerstwem Transportu i Infrastruktury Turcji doszły do porozumienia w sprawie kontynuacji liberalizacji transportu towarowego – poinformowały służby prasowe Ministerstwa Odbudowy. Zgodnie z zapowiedzią departamentu, bezwizowy transport obejmuje przewóz ładunków w obu kierunkach oraz transport tranzytowy.

19:58
29.02.2024

Ukraina ma nowe porozumienia obronne

Skutkiem międzynarodowych wizyt najwyższego kierownictwa wojskowego i politycznego Ukrainy są nowe porozumienia obronne i nowe pakiety pomocy wojskowej. Ukraińscy obrońcy będą mieli więcej artylerii na polu bitwy. Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił to podczas tradycyjnego wystąpienia wideo . „Najważniejsze, że są nowe porozumienia obronne, nowe pakiety. Będzie więcej artylerii i więcej wspólnej produkcji z naszymi partnerami. Wykorzystujemy każde spotkanie i każdy dzień, aby wzmocnić naszych żołnierzy”– powiedział Zełenski.

19:16
29.02.2024

W sezonie 2023/24 Ukraina wyeksportowała ponad 29,1 mln ton zbóż i mąki

Według stanu na koniec lutego 2024 Ukraina wysłała już od 1 lipca na eksport ponad 29,1 mln ton zbóż, roślin strączkowych i mąki – poinformował Danyło Hetmancew, przewodniczący Komisji Finansów Rady Najwyższej Ukrainy. Wyliczył, że w na rynki zagraniczne dostarczono 15,8 mln ton kukurydzy, 11,5 mln ton pszenicy i 1,6 mln ton jęczmienia.

18:43
29.02.2024

Redaktor naczelny „Nowej Gazety” ukarany grzywną

Perowski Sąd w Moskwie nałożył grzywnę w wysokości 30 tysięcy rubli na redaktora naczelnego „Nowej Gazety” Siergieja Sokołowa. Został on uznany za winnego popełnienia działań mających na celu dyskredytację użycia Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (art. 20.3.3 część 1 Kodeksu wykroczeń administracyjnych Federacji Rosyjskiej). Jak podała „Nowaja Gazieta”, w środę rano Sokołow został zatrzymany przez policję. Zabrano go do Wydziału Spraw Wewnętrznych obwodu Wieszniaki, gdzie przekazano mu protokół w sprawie popełnienia w grudniu 2023 r. przestępstwa administracyjnego – „dyskredytowania Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej” za zamieszczenie materiału na kanale telegramowym.

18:20
29.02.2024

Rosjanie używają trujących substancji w rejonie Nowopawliwa

Rosyjanie prowadzą intensywne działania ofensywne w kierunku Nowopawłowa, jednocześnie szeroko używając substancji trujących. Naruszają Konwencję o zakazie broni chemicznej – powiedział Dmytro Łychowa, rzecznik operacyjno-strategicznej grupy żołnierzy „ Tawria”. „Oprócz Krasnohorivki są wsie Georgijiwka, Nowomychajłowka, Urozhaine, Pobyeda, o które toczą się zacięte walki. Tam są skoncentrowane znaczne siły wroga – używa on bardzo masywnej artylerii, lotnictwa, dronów FPV i innych. Do jego taktyki zalicza się na przykład naruszanie Konwencji o zakazie broni chemicznej, gdy ostrzałowi towarzyszy zrzucanie z dronów granatów zawierających trujące substancje” – powiedział Łychowa.

17:48
29.02.2024

Minister finansów Ukrainy: Bez 3 mld dolarów miesięcznie nie przetrwamy

Pozamilitarne potrzeby finansowe Ukrainy to 3 mld dolarów miesięcznie. Bez tego kraj nie przetrwa – ujawnił minister finansów Serhii Marczenko. Ale jest to mniej, niż w 2023 roku.

Czytaj więcej

Minister finansów Ukrainy: Bez 3 mld dolarów miesięcznie nie przetrwamy
17:19
29.02.2024

Siły Zbrojne otrzymały 46 próbek ukraińskiej broni

W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku skodyfikowano i wprowadzono do użytku w Siłach Zbrojnych 46 egzemplarzy broni i sprzętu wojskowego opracowanego i wyprodukowanego na Ukrainie – poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainy. „To znacznie więcej niż w okresie styczeń-luty ubiegłego roku” – podkreślił wiceminister obrony generał broni Iwan Gawryliuk. Jak przypomniało ministerstwo, prezydent Ukrainy postawił sobie za zadanie zwiększenie zdolności ukraińskiego kompleksu obronno-przemysłowego do produkcji różnych rodzajów broni, a także maksymalne skalowanie produkcji na Ukrainie.

16:54
29.02.2024

Nie żyją rosyjscy żołnierze, którzy okopali się w strefie Czarnobyla

Rosyjskie wojsko, które okopało się w Czerwonym Lesie w strefie Czarnobyla, nie przeżyło – poinformował mer Warasza Oleksandr Menzul. „Jeśli chodzi o Ukrainę, musimy wszystkim przypomnieć, że jesteśmy państwem nuklearnym. Tak, nie mamy broni nuklearnej, ale mamy materiały nuklearne. Ukraina jest sygnatariuszem memorandum z MAEA w sprawie kontroli przepływu materiałów nuklearnych, ponieważ stanowią one potencjalnie broń nuklearną – powiedział mer.

16:24
29.02.2024

Rosja wykupuje i tworzy kanały Telegramu

Główna Dyrekcja Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy oświadczyła, że ​​Rosja wykupuje i tworzy nowe kanały Telegramu w celu promowania rosyjskich narracji i destabilizowania sytuacji na Ukrainie. Potwierdził to przedstawiciel tej służby Andrij Jusow. Według Jusowa wywiad dysponuje listami osób, które Moskwa może zaangażować w szerzenie rosyjskich narracji i wpływanie na sytuację społeczno-polityczną na Ukrainie. Często z takimi osobami kontaktuje się nie bezpośrednio, ale poprzez pośredników, a wśród takich osób mogą znajdować się osoby publiczne i polityczne oraz liderzy opinii publicznej.

15:57
29.02.2024

Ukraina nie obawia się rosyjskiego kontyngentu w Naddniestrzu

O tym, że 1 500 rosyjskich żołnierzy w graniczącym z obwodem odeskim Naddniestrzu nie stanowi zagrożenia dla Ukrainy, mówiła rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego „Południe”, Natalia Humeniuk.

15:52
29.02.2024

Siergiej Szojgu oświadczył, że Rosja jest gotowa odeprzeć każdego wroga, który wkroczy na terytorium Rosji

Szojgu odpowiedział w ten sposób, w rozmowie z rosyjską telewizją, na pytanie o możliwość pojawienia się żołnierzy z Zachodu na Ukrainie. - Jest w tym zakresie wiele rozbieżności. Moim zdaniem zaczęli się już między sobą kłócić - mówił Szojgu dodając, że państwa Zachodu nie kłócą się o to "kto pierwszy wkroczy na terytorium Rosji" lecz przekonują, że "nikt nie jedzie" na Ukrainę.  

15:35
29.02.2024

Macron mówił o wojskach NATO na Ukrainie. Nie wszyscy sojusznicy Kijowa odrzucili ten pomysł

Większość członków NATO i Unii Europejskiej odcina się od pomysłu wysłania żołnierzy na Ukrainę. Nie wszyscy.

Czytaj więcej

Emmanuel Macron mówił o wysłaniu wojsk na Ukrainę. Nie wszystkie kraje NATO odrzucają ten pomysł
15:14
29.02.2024

Rosjanie informują o uszkodzeniu w wyniku ostrzału budynków przedsiębiorstwa rolnego w obwodzie kurskim

Ostrzelane miały zostać budynki administracyjne na terenie gospodarstwa we wsi Tetkino.

15:03
29.02.2024

Jak mieszkańcy Kiszyniowa zareagowali na zwrócenie się Naddniestrza o pomoc do Rosji?

14:55
29.02.2024

Republikański orędownik pomocy dla Ukrainy w Senacie USA żegna się z polityką

Tłumacząc swoją decyzję, senator McConnell powiedział, że reaganowskie podejście do bezpieczeństwa krajowego, w które wierzy od lat i które zakłada budowanie pozycji Ameryki jako światowego lidera, wsparcie dla NATO i uznanie zwycięstwa Joe Bidena w 2020 r. nie pasują do poglądów Partii Republikańskiej, coraz bardziej poddającej się dominującym wpływom populistycznego konserwatyzmu Donalda Trumpa.

Czytaj więcej

USA: 82-letni senator powoli żegna się z polityką. Zła wiadomość dla Ukrainy
14:27
29.02.2024

Sąd zdecydował, że obywatelka USA z rosyjskim obywatelstwem zatrzymana w Rosji pozostanie w areszcie

Prawnik kobiety chciał zamiany jej aresztu na areszt domowy. Kseni Karelinie grozi 20 lat więzienia — powodem ma być wpłacenie przez nią 50 dolarów na rzecz organizacji charytatywnej pomagającej Ukrainie.

Czytaj więcej

Rosjanka z USA ścigana za 50 dolarów nie wyjdzie z rosyjskiego aresztu
13:50
29.02.2024

Rzecznik Kremla: Władimir Putin przed Zgromadzeniem Federalnym przedstawił swój program wyborczy

Dmitrij Pieskow tłumaczył długość wystąpienia prezydenta Rosji przed Zgromadzeniem Federalnym faktem, że ubiegający się o piątą kadencję na stanowisku prezydenta Rosji Putin przedstawił w dużej mierze swój program wyborczy.

13:37
29.02.2024

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO spotkają się w Brukseli 3-4 kwietnia

Informację taką przekazała służba prasowa Sojuszu. Spotkanie odbędzie się w 75. rocznicę założenia NATO. Agenda spotkania nie jest jeszcze znana, wiadomo, że przewodzić obradom będzie sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg.

13:24
29.02.2024

Nowa płaca minimalna w Rosji

Poczynając od roku 2020 rosyjska płaca minimalna wzrosła półtora raza z 12 tys. do 19 tys. 242 rubli. Więc do roku 2030 powinna zwiększać się w tym samym tempie, by dojść do 35 tys. rubli - mówił Władimir Putin. Dodał jednocześnie, że taka sama podwyżka będzie miała odzwierciedlenie w rosyjskich świadczeniach socjalnych i płacach w sektorze publicznym. 

Czytaj więcej

Putin podnosi płacę minimalną. Przyznaje się do ubóstwa w Rosji
12:42
29.02.2024

Brytyjski resort obrony: Po zajęciu Awdijiwki Rosjanie przesunęli się o 6 km na zachód od centrum miasta

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zauważa, że Rosjanie „niemal na pewno” zajęli kilka wsi w rejonie Awdijwki — w tym Łastoczkyne, Stepowe i Siewierne.

12:09
29.02.2024

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy spotkał się z przewodniczącym parlamentu Słowacji

Rusłan Stefanczuk rozmawiał z Peterem Pellegrinim m.in. o wadze dalszego wsparcia wojskowego Słowacji dla Ukrainy.

12:00
29.02.2024

W okupowanym Henicześku ruch oporu zerwał flagę rosyjską z budynku administracji

O akcji informuje ruch oporu „Żółta wstążka” na swoim profilu na Facebooku.

11:54
29.02.2024

Donald Tusk: UE jako całość musi zrównoważyć potencjał militarny Rosji

- Nie ulega wątpliwości, że słowa Władimira Putina, iż Rosja zbroi się i przestawiła gospodarkę na tryb wojenny są prawdziwe — stwierdził Tusk. - Nie tylko agresywna retoryka, ale też decyzje, jakie ogłosił Putin, dotyczące samowystarczalności Rosji, przestawienia gospodarki na tryb wojenny, wzmocnienia wojsk Rosji, trzeba traktować śmiertelnie serio — dodał.

Czytaj więcej

Donald Tusk nie wyklucza embarga na rosyjską żywność. "Słowa Putina traktować śmiertelnie poważnie"
11:37
29.02.2024

Rosjanie informują o strąceniu ukraińskiego drona nad obwodem biełgorodzkim

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Ukrainy.

11:25
29.02.2024

Władimir Putin mówi, że chce, aby średnia długość życia w Rosji w 2030 roku wynosiła co najmniej 78 lat

Obecnie, jak mówił Putin, średnia długość życia w Rosji to 73 lata. W przyszłości wskaźnik ten ma przekroczyć 80 — zadeklarował prezydent w orędziu wygłaszanym do członków Zgromadzenia Federalnego.

11:18
29.02.2024

Władimir Putin zapowiada wzrost płacy minimalnej w Rosji

Do 2030 roku płaca minimalna w Rosji ma wzrosnąć do 35 tys. rubli (ok. 385 dolarów) — zapowiedział Putin.

11:01
29.02.2024

Premier Estonii: Zachód nie może wykluczać wysłania żołnierzy na Ukrainę

Kaja Kallas mówiła to w podcaście „Politico”. Kallas była wymieniana wśród kandydatów na sekretarza generalnego NATO, ale jej kandydatura ma być uważana na Zachodzie za zbyt konfrontacyjną wobec Rosji.

10:54
29.02.2024

Ukraińcy informują o odpieraniu rosyjskich ataków na lewym brzegu Dniepru

Z komunikatu ukraińskiej armii wynika, że w ciągu doby odparła ona cztery takie ataki. W ich trakcie Rosjanie mieli stracić 54 żołnierzy.

10:31
29.02.2024

Władimir Putin wygłasza orędzie do Zgromadzenia Federalnego

Doroczne orędzie ma dotyczyć planów strategicznych Rosji na najbliższe lata.

Czytaj więcej

Władimir Putin grozi użyciem broni atomowej w przypadku "interwencji przeciw Rosji"
10:17
29.02.2024

Rzecznik Kremla komentuje wypowiedź prezydenta Francji, Emmanuela Macrona

Zdaniem Dmitrija Pieskowa słowa Macrona, który nie wykluczył wysłania w przyszłości zachodnich żołnierzy na Ukrainie, wskazują, iż obecni przywódcy państw europejskich nie rozumieją właściwie słowa „bezpieczeństwo”. Pieskow dodał, w rozmowie z rosyjską telewizją, że takie słowa świadczą o „braku instynktu samozachowawczego” u europejskich polityków.

10:11
29.02.2024

SBU zatrzymała kobietę, która wskazywała cele do ataku Rosjanom

Kobieta miała fotografować cele ataków, a następnie oznaczać je na mapach Google. Informacje o swojej pracy przesyłała Rosjanom za pomocą internetowego komunikatora. Miała też wyrażać nadzieję, że Charków zostanie włączony do Rosji. Grozi jej dożywocie.

09:58
29.02.2024

Przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej: W rejonie działań wojennych nie ma poborowych

W strefie działań w ramach specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie nie ma poborowych i nie może być - powiedział specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji ds. środowiskowych, ekologii i transportu oraz stały członek Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Siergiej Iwanow.

09:37
29.02.2024

W okupowanym Mariupolu obserwowany jest intensywniejszy ruch wojsk i sprzętu w kierunku Berdiańska

O wzmożonym ruchu w kierunku Berdiańska informuje doradca ukraińskiego mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

09:29
29.02.2024

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy spotkał się z Szymonem Hołownią

Po spotkaniu z Hołownią Rusłan Stefanczuk zadeklarował, że Ukraina jest gotowa na dialog z Polską w sprawie „niepokojów polskich rolników i przewoźników”.

08:57
29.02.2024

Rząd Niemiec przygotowuje się na możliwość ataku Rosji. Dokument wskazuje na cztery etapy wojny

Niemiec rząd przygotował 13-stronicowy dokument, który przedstawia możliwy przebieg wojny z Rosją.

Czytaj więcej

Jak może wyglądać atak Rosji na Niemcy? W dokumencie przedstawiono możliwy scenariusz
08:31
29.02.2024

Cztery ofiary śmiertelne ostrzału obwodu charkowskiego w ciągu ostatniej doby

Informację taką przekazuje gubernator obwodu, Ołeh Synehubow. W ostrzale rannych miało zostać sześć osób, Rosjanie ostrzelali ok. 20 miejscowości na terenie obwodu.

08:10
29.02.2024

Gen. Ołeksander Syrski: Sytuacja na froncie jest trudna

Głównodowodzący ukraińskich wojsk poinformował, że przekazał dodatkową amunicję ukraińskim oddziałom walczącym w rejonie Awdijiwki, zajętej przez Rosjan 17 lutego. Sytuacja ma być najtrudniejsza w rejonie Awdijiwki i na zaporoskim odcinku frontu.

08:00
29.02.2024

W ciągu doby, w wyniku rosyjskiego ostrzału, zginęło dwóch mieszkańców obwodu donieckiego

Informacje takie przekazuje Wadym Fiłaszkin, gubernator obwodu donieckiego. Z jego komunikatu wynika też, że cztery osoby zostały ranne.

07:28
29.02.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 20 miejscowości w obwodzie chersońskim

W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne — poinformował Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.

07:27
29.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o ataku rakietowym na rosyjskie zgrupowanie w Ołeniwce

W ataku zginąć miało 19 rosyjskich żołnierzy, w tym zastępca dowódcy zaatakowanej jednostki, a 12 żołnierzy zostało rannych.

07:24
29.02.2024

Rosjanie strącili ukraiński dron nad obwodem kurskim

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Dron miał zostać strącony przez zestaw obrony przeciwlotniczej.

07:02
29.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 413 760 żołnierzy, 6 593 czołgi, 12 552 pojazdy opancerzone, 10 070 zestawów artyleryjskich, 1 000 wyrzutni rakiet, 690 zestawów przeciwlotniczych, 342 samoloty, 325 śmigłowców 7 768 bezzałogowych statków powietrznych, 1 912 pocisków manewrujących, 25 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 13 152 pojazdy (w tym cysterny), 1 601 jednostek sprzętu specjalnego.

06:56
29.02.2024

Wołodymyr Zełenski może pojawić się w stolicy Armenii już w najbliższy poniedziałek

Byłaby to pierwsza wizyta ukraińskiego przywódcy w „rosyjskiej strefie wpływów”, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę.

Czytaj więcej

Wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Armenii. Rosja traci sojusznika?
06:53
29.02.2024

Polskie szkoły coraz częściej rezygnują z nauczania języka rosyjskiego

Z roku na rok jest coraz mniej placówek, które oferują takie zajęcia – wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, które poznała „Rzeczpospolita”.

Czytaj więcej

Polskie szkoły rezygnują z nauczania języka rosyjskiego
06:34
29.02.2024

99 starć na froncie w ciągu doby

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 10 ataków rakietowych, 105 ataków powietrznych i 163 ostrzały artyleryjskie pozycji sił zbrojnych Ukrainy i terenów zamieszkanych — podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:03
29.02.2024

Think tank z USA zastanawia się jaka przyszłość czeka Naddniestrze

Naddniestrzański zjazd deputowanych ludowych wezwał parlament Rosji, by ten podjął „działania dyplomatyczne” mające „chronić Naddniestrze w świetle rosnącej presji ze strony Mołdawii”.

Czytaj więcej

Think tank: Co czeka Naddniestrze? Rosja udzieli pomocy czy je anektuje?
05:34
29.02.2024

Dowództwo Sił Specjalnych Ukrainy informuje o stracie żołnierzy

Grupa żołnierzy z 73. Centrum Morskiego Operacji Specjalnych zginęła w starciu z rosyjskimi siłami w czasie wykonywania zadania specjalnego — informuje Dowództwo na swoim kanale w serwisie Telegram. Żołnierze mieli zginąć osłaniając odwrót głównych sił realizujących zadanie.

05:07
29.02.2024

Sztab Generalny publikuje nagranie podsumowujące 735. dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu, na Facebooku.

04:42
29.02.2024

Ołena Zełenska w Wielkiej Brytanii

W czasie wizyty na Wyspach żona prezydenta Wołodymyra Zełenskiego spotkała się z szefem brytyjskiej dyplomacji, Davidem Cameronem.

04:41
29.02.2024

Rząd Litwy przeznaczy dodatkowe 326 tys. euro na wsparcie uchodźców z Ukrainy

Informacje takie przekazuje litewska telewizja. Pieniądze zostaną przekazane za pośrednictwem Ministerstwa Bezpieczeństwa Socjalnego i Pracy oraz Ministerstwa Zdrowia.

04:39
29.02.2024

Z terenów przyfrontowych w obwodzie donieckim ewakuowano 10 rodzin z dziećmi

Informacje takie podaje gubernator obwodu donieckiego, Wadym Fiłaszkin. Łącznie obwód doniecki opuściło 36 cywilów, w tym 19 dzieci.

04:37
29.02.2024

Siły Specjalne Ukrainy pokazują, jak zadają straty Rosjanom za pomocą dronów wyposażonych w kamery termowizyjne

Dzięki użyciu takich dronów przez Ukraińców Rosjanie w ciągu niespełna miesiąca stracili m.in. 20 czołgów i trzy zestawy przeciwlotnicze, a także kilkadziesiąt zestawów artylerii i artylerii samobieżnej. .

04:33
29.02.2024

Władimir Putin wygłosi dziś przemówienie w Zgromadzeniu Federalnym

Putin zapowiedział już wcześniej, przemawiając na forum Agencji Inicjatyw Strategicznych, że w przemówieniu wyznaczy cele na co najmniej sześć następnych lat. Prezydent Rosji w przemówieniach w Zgromadzeniu Federalnym (połączone izby parlamentu) zazwyczaj podsumowuje dotychczasowe osiągnięcia swojej administracji i wyznacza kierunki działań strategicznych na przyszłość. Przemówienia słuchają nie tylko parlamentarzyści, ale też przedstawiciele władz lokalnych, rządu, Centralnej Komisji Wyborczej oraz przedsiębiorstw państwowych.

04:29
29.02.2024

Rosjanie twierdzą, że uchwycili przyczółek we wsi Robotyne, w obwodzie zaporoskim

Ministerstwo Obrony Rosji informuje, że rosyjskie jednostki szturmowe weszły do wsi Robotyne, w obwodzie zaporoskim, która została wyzwolona w czasie wcześniejszej ukraińskiej kontrofensywy. Wcześniej resort obrony Rosji pokazywał nagrania na których widać było pułk piechoty zmotoryzowanej prowadzący działania szturmowe w rejonie Robotyne.

04:27
29.02.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 735. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 735. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 735. dniu wojny

PAP

04:26
29.02.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 735