Jak może wyglądać atak Rosji na Niemcy? W dokumencie przedstawiono możliwy scenariusz

Niemiecki rząd przygotował plan ewentualnego rosyjskiego ataku, który miałby składać się z czterech etapów - pisze "Bild" powołując się na 13-stronicowy dokument zatytułowany "Analiza ryzyka dla obrony cywilnej".

Publikacja: 29.02.2024 08:53

Jak może wyglądać atak Rosji na Niemcy? W dokumencie przedstawiono możliwy scenariusz

Foto: AdobeStock

Z analizy opisanej w dokumencie wynika, że w pierwszym etapie Rosja rozpocznie kampanię dezinformacyjną w mediach i sieciach społecznościowych, aby osiągnąć "podział wśród ludności, zdestabilizować społeczeństwo i podważyć zaufanie do wolnej demokracji".

Procesowi temu towarzyszyć będą cyberataki na elektrownie, tamy i inne ważne obiekty. Ze względu na tajność operacji, poszczególne działania będą trudne do jednoznacznego przypisania Rosji.

Czytaj więcej

Think tank: Co czeka Naddniestrze? Rosja udzieli pomocy czy je anektuje?

Scenariusz ataku Rosji na Niemcy. Celem mają być m.in. reaktory jądrowe

W drugim etapie Rosja skoncentruje wojska w pobliżu granic NATO, a kraje sojuszu odpowiedzą wzmocnieniem swoich kontyngentów granicznych. Liczba cyberataków i działań sabotażowych wzrośnie, aby opóźnić ruch wojsk NATO. Rosja będzie również próbowała unieszkodliwić satelity kosmiczne. Nie można wykluczyć ataków na reaktory jądrowe, zakłady chemiczne i wodociągi w Niemczech.

W trzeciej fazie Rosja przeprowadzi precyzyjne ataki z użyciem broni konwencjonalnej i niekonwencjonalnej. Uderzenia zostaną skierowane „przeciwko celom na terytorium Republiki Federalnej Niemiec” - informuje „Bild” powołując się na treść dokumentu. Jednocześnie zniszczona zostanie duża liczba satelitów kosmicznych.

W czwartym etapie konfliktu wojska rosyjskie przedrą się do granic Niemiec. Walki będą prowadzone na terytorium kraju, w przestrzeni powietrznej i morskiej. Ponadto wojna przeniesie się w przestrzeń kosmiczną, gdzie po raz pierwszy dojdzie do "konfliktu na skalę globalną".

Czytaj więcej

Europejscy żołnierze na Ukrainie? Niemcy: Jest zgoda na coś innego

Niemiecki rząd przygotowuje się na ewentualny atak Rosji na NATO

Jeśli Rosja zaatakuje Niemcy, będzie to "fundamentalna zmiana w sytuacji bezpieczeństwa całej Europy" - podkreślono w dokumencie. Według autorów raportu, opisany plan ataku "jest prawdopodobnym scenariuszem".

Wcześniej niemieckie Ministerstwo Obrony w jednym z tajnych raportów przyznało, że Rosja może zaatakować wschodnią flankę NATO latem 2025 roku. Jak sugeruje Bundeswehra, Moskwa ogłosi kolejną falę mobilizacji i zaciągnie do armii kolejne 200 tys. ludzi. Następnie Rosja zorganizuje "najpierw skryty, a następnie otwarty" atak na Zachód, po którym możliwe jest bezpośrednie starcie sił NATO z armią rosyjską.

Czytaj więcej

Kiedy Ukraińcy będą mogli podjąć kontrofensywę? Pesymistyczne prognozy

NATO ostrzegało, że pokój "nie jest czymś oczywistym" i kraje sojuszu powinny przygotować się na wypadek wojny z Rosją w ciągu najbliższych 20 lat. - Musisz mieć system mobilizacji wielu ludzi, jeśli dojdzie do wojny, niezależnie od tego, czy do niej dojdzie, czy nie - powiedział szef komitetu wojskowego NATO, admirał Rob Bauer.

Prezydent USA Joe Biden dopuścił, że Rosja "zaatakuje sojuszników [USA z NATO]", jeśli zwycięży na Ukrainie. Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał takie założenia "kompletnym nonsensem". Jego zdaniem Moskwa nie ma "żadnego powodu, żadnego interesu - ani geopolitycznego, ani gospodarczego, ani politycznego, ani militarnego", by wchodzić w konflikt z krajami NATO.

Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca
Konflikty zbrojne
Dlaczego Rosja zaatakowała elektrownie na Ukrainie? Putin: Musieliśmy
Konflikty zbrojne
Na Ukrainie przegłosowano ustawę o mobilizacji
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
USA alarmują: Izrael może zostać zaatakowany. Już w najbliższych dniach