Protest rolników. Poseł PSL do Donalda Tuska: Pojedź do koleżanki Ursuli von der Leyen, załatw 50 mld euro

- Popełniło błąd PiS, rolnictwem w UE zajmował się i zajmuje się prawnik, a rolnictwem w Polsce zajmowali się ministrowie, którzy nie tylko nie mieli wykształcenia, ale też przygotowania rolniczego - mówił w rozmowie z TVN24 marszałek senior, poseł PSL Marek Sawicki.

Publikacja: 28.02.2024 08:02

Protest rolników w Warszawie

Protest rolników w Warszawie

Foto: PAP, Leszek Szymański

Sawicki był pytany o protesty rolników w Polsce, w tym protest, który odbył się w Warszawie 27 lutego.

Marek Sawicki o proteście rolników: Rolnicy mają wiele powodów, aby się wkurzać

- Rozumiem i wspieram (protestujących rolników. Jeśli przychody rolników spadają w ciągu jednego roku o ponad 40 proc. a koszty utrzymują się na podobnym poziomie to nic dziwnego, że ci rolnicy... Nawet jeśli decydują się sprzedać tanio swoją pszenicę czy rzepak, to dowiadują się, że podmioty, które obracają zbożem i rzepakiem mówią: nie, nie, my jesteśmy zasypani — stwierdził Sawicki.

- Rolnicy mają wiele powodów, aby się wkurzać. Czas najwyższy zmienić zdecydowanie wspólną politykę rolną i polską politykę rolną - dodał.

- Niestety popełniliśmy ogromny błąd. Popełniło błąd PiS, rolnictwem w UE zajmował się i zajmuje się prawnik, a rolnictwem w Polsce zajmowali się ministrowie, którzy nie tylko nie mieli wykształcenia, ale też przygotowania rolniczego. Wiceministrami były osoby, które nigdy się rolnictwem nie zajmowały — ubolewał nawiązując do wyznaczenia przez PiS na komisarza rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.

- Przez rok wszyscy, i w Brukseli i w Polsce, uważali, że napływ towarów z Ukrainy i otwarcie granicy obniży inflację i w UE, i w Polsce. Tylko gdyby chłopcy wiedzieli ile tam się tego produkuje i jak zostanie zamknięte Morze Czarne, ile tego można przerzucić przez Europę, to by wiedzieli, że takich możliwości przerzutowych stara Europa nie ma — zauważył Sawicki.

Protest rolników. Marek Sawicki wskazuje rozwiązanie problemu

Były minister rolnictwa mówił, że odpowiedzialność za obecną sytuację leży po stronie KE, która „poświęciła rolnictwo na rzecz innych sektorów gospodarki i negocjowała tzw. umowę Mercosur i nieograniczony dostęp produktów żywnościowych z Ameryki Południowej”. - Dwa, podjęła decyzję o uwolnieniu całkowicie rynku europejskiego dla produkcji z Ukrainy. I trzy — nie zablokowała eksportu żywności rosyjskiej i dzisiaj to głównie produkcja rosyjska na rynkach światowych zaniża ceny. Bo Rosjanie dziś ze względu na prowadzoną wojnę są w stanie dumpingować i sprzedawać pszenicę o 30-40 euro taniej niż na giełdzie — wyliczał.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Protest rolników bije w Zielony Ład, nie w UE

- Komisja Europejska dwa lata milczy, nie robi nic. Czas przeznaczyć przynajmniej 5 mld euro żeby 20 mln ton zboża, co najmniej 20 mln ton zboża w nadwyżce wywieźć z Europy do Afryki i na Bliski Wschód. Dość tłustych brzuchów, czas wziąć odpowiedzialność za wyżywienie świata — dodał. 

- Mamy miliard ludzi głodujących. Zachęcam Donalda Tuska: drogi kolego Donaldzie, jedź do koleżanki Ursuli von der Leyen, załatw te 5 mld razy 10, czyli 50 mld na 10 lat, na eksport humanitarny żywności z Europy. I nie mówcie już o dopłatach (dla rolników) - zaapelował poseł PSL.

- W tej chwili, poza rzepakiem, sprzedaż wszystkich upraw roślinnych odbywa się po cenie poniżej ceny wytwarzania — mówił też Sawicki.

Sawicki był pytany o protesty rolników w Polsce, w tym protest, który odbył się w Warszawie 27 lutego.

Marek Sawicki o proteście rolników: Rolnicy mają wiele powodów, aby się wkurzać

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Mariusz Kamiński z zarzutami, Michał Szczerba wzburzony
Polityka
Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem. Donald Tusk: wybieramy różnych rozmówców
Polityka
Cimoszewicz: Miałem wrażenie, że Donald Trump zapomniał nazwiska Andrzeja Dudy
Polityka
Maciej Wąsik w prokuraturze. "Nie przyjąłem do wiadomości zarzutów"
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Gen. Roman Polko: Donald Trump znów prezydentem USA? Nie mam obaw