Reklama
Rozwiń

Dinozaury, Superman i „Vinci 2" Machulskiego. Co czeka na nas w kinach latam?

Szaleństwa nie ma, ale w lecie każdy znajdzie w kinie coś dla siebie. „Jurassic World: Odrodzenie” w kinach już od 4 lipca. „Vinci 2” z obsadą: Robert Więckiewicz, Kamila Baar, Borys Szyc, Marcin Dorociński - zobaczymy w kinach od 25 lipca.

Publikacja: 03.07.2025 04:26

Robert Więckiewicz i Borys Szyc  w filmie  „Vinci 2”

Robert Więckiewicz i Borys Szyc w filmie „Vinci 2”

Robert Więckiewicz i Borys Szyc w filmie „Vinci 2”

Foto: MAT. PRAS.

Za oceanem lato to czas do wprowadzania na ekrany wielkich produkcji i zbierania wysokich plonów z kinowych kas. W Polsce nie ma takiej tradycji i choć w różnych latach były czynione próby urozmaicania repertuaru letniego, wciąż lipiec i sierpień uchodzą za miesiące niosące spore ryzyko. Trudno konkurować z urlopami i słońcem. Rzadko wtedy wchodzą na ekrany filmy nagradzane Złotymi Palmami, Lwami czy Niedźwiedziami. Ale trochę ciekawych pozycji można w repertuarze znaleźć. W tym roku również.

Czytaj więcej

Brad Pitt jedzie w zwariowany sposób bolidem F1

Superman i „Vinci 2" Machulskiego

Jak często się zdarza, latem wracają starzy bohaterowie, czyli kolejne części kinowych przebojów - przede wszystkim „Jurassic World: Odrodzenie” (w kinach od 4 lipca). Gareth Edwards, który tym razem stanął za kamerą, przeniósł na ekran scenariusz Ruperta Frienda, współautora pierwszego, oryginalnego „Jurassic Park” z 1993 roku. W siódmym filmie serii agentka służb specjalnych Zora Benneth prowadzi misję pobrania DNA trzech dinozaurów. Ich materiał genetyczny może stać się przełomem dla medycyny. W roli głównej wystąpiła Scarlett Johansson, a Edwards w wywiadach podkreśla, że „sięga po to, co najbardziej kochał w oryginale Stevena Spielberga”.

Będzie też można wrócić do innego bohatera zbiorowej wyobraźni. „Superman” Jamesa Gunna (w kinach od 11 lipca) ma swój wymiar dydaktyczny: superwojownik usiłuje pogodzić prawość i sprawiedliwość, czyli wartości dla niego ważne, z życiem w świecie, który o nich zapomniał. 

Kolejny wakacyjny reboot to „Naga broń” Akivy Schaffera (w kinach od 1 sierpnia), czwarta odsłona popularnej komedii. W pierwszym filmie, z początku lat 80. XX wieku, Leslie Nielsen jako Frank Drebin ratował królową Elżbietę przed spiskiem komunistów. Potem jeszcze Nielsen dwukrotnie powtarzał swoją rolę. W nowej wersji zmarłego w 2010 roku aktora zastąpił Liam Neeson. Film otacza tajemnica, ale wiadomo, że znów uda się zbawić świat. 

Oczekiwanym tytułem lata będzie kolejny sequel, tym razem polski – „Vinci 2” (w kinach od 25 lipca). Ponad 20 lat temu Juliusz Machulski pokazał kryminalną komedię „Vinci” – opowieść o złodzieju dzieł sztuki, który opuszcza więzienie i dostaje zlecenie kradzieży „Damy z łasiczką” z Muzeum Czartoryskich. Chce, by pomógł mu dawny przyjaciel, ale on w tym czasie został policjantem. Atutem filmu była gwiazdorska obsada: Jan Machulski, Robert Więckiewicz, Kamila Baar, Borys Szyc, Marcin Dorociński. Ostatnią czwórkę zobaczymy też w części drugiej. Emerytowany złodziej żyje teraz spokojnie w Hiszpanii, gdy dostaje trudną do odrzucenia propozycję kolejnego skoku. Wraca więc do Krakowa. To może być przebój sierpnia. 

Horror: „Koszmar minionego lata"

Lato jest także czasem horrorów. „Koszmar minionego lata” Jennifer Kaytin Robinson (w kinach od 18 lipca) to slasher, w którym grupa przyjaciół jest terroryzowana przez człowieka znającego obciążające fakty z ich przeszłości. 

W „Zniknięciach” Zacha Creggera (w kinach od 8 sierpnia) w nocy, dokładnie o tej samej porze, giną wszystkie dzieci chodzące do jednej klasy, z wyjątkiem jednego. Nikt nie wie, co kryje się za ich dziwnym zniknięciem. W głównej roli wystąpił Josh Brolin. W „Niebezpiecznych zwierzętach” Seana Byrne’a surferka zostaje uprowadzona i uwięziona na statku przez niebezpiecznego mordercę, który rzuca swoje ofiary na pożarcie rekinom.  Kobieta musi znaleźć drogę ucieczki zanim stanie się kolejną ofiarą jego krwawego rytuału. 

A warto też obejrzeć koprodukcję norwesko-duńsko-szwedzko-rumuńsko-polską, ciekawą „Brzydką siostrę” (premiera 4 lipca) Emilie Blichfeldt, która sięgnęła po bajkę o Kopciuszku, by zrobić z niej okrutny body horror.

Dramaty i „Pewnego dnia w Paryżu"

W letnich miesiącach trafi na ekrany kilka filmów, które premiery miały na dużych festiwalach, może nie w głównych konkursach, ale w sekcjach towarzyszących.

„Dziewczyna z Kolonii” Ido Fluka (w kinach od 11 lipca) zaczyna się w dniu pięćdziesiątych urodzin bohaterki, ale akcja szybko wraca do wspomnień z roku 1975, gdy miała ona kilkanaście lat, a w Kolonii odbywał się koncert Keitha Jarretta. To właśnie głównie dzięki niej został zorganizowany. Bo Vera zamiast zostać szanowaną dentystką, jak chciał jej ojciec, zakochała się w muzyce. I film Fluka jest głównie opowieścią o biegu za marzeniami. 

„Pewnego razu w Paryżu” Cedrica Klapisha (w kinach od 11 lipca) też łączy na ekranie teraźniejszość i przeszłość. Ale inaczej. Trzydzieści mieszkających w Paryżu osób dziedziczy stary dom w Normandii. Czwórka z nich jedzie do opuszczonego domostwa i znajduje tam ślady dawnych mieszkańców. I swojej przodkini Adele, która w 1895 roku, jako dwudziestolatka, wyruszyła do Paryża, by odnaleźć swoją matkę. Teraz jej historia zaczyna przeplatać się z losami współczesnych Paryżan. A zderzenie dwóch epok zmienia ich spojrzenie na świat i hierarchię wartości. 

W Paryżu toczy się też akcja „Cudownego życia” Kanadyjczyka Kena Scotta (w kinach od 18 lipca) – opowieści o wielkiej i pełnej poświęcenia matczynej miłości, która w pewnym momencie może stać się w życiu dorosłego już mężczyzny przeszkodą. 

Rebecca Lenkiewicz proponuje „Słone lato” (w kinach od 25 lipca) – historię matki i córki jadących do hiszpańskiego miasteczka na spotkanie z uzdrowicielem. 

Andrea Arnold, autorka m.in. „Red Road” i „Fish Tank”, po kostiumowych „Wichrowych wzgórzach” w „Bird” (w kinach od 8 sierpnia) wraca do dobrze znanych jej miejsc: angielskich przedmieść. Dwunastoletnia Bailey mieszka z bratem Hunterem i ojcem Bugiem w squacie w północnej części Kent. Bug nie ma dla dzieci zbyt wiele czasu, więc Bailey, która zbliża się do okresu dojrzewania, szuka uwagi i przygód gdzie indziej.

Ciekawe dokumenty, czyli w „Kwiecie ośmiu gór"

Interesująca jest letnia oferta dokumentów. W „Kwiecie ośmiu gór” (w kinach od 1 sierpnia) – pisarz Paulo Cognetti, po sukcesie ekranizacji swojej książki „Osiem gór”, dokumentuje życie ludzi mieszkających z dala od zgiełku, dookoła rozległej góry Monte Rosa.

Kręcąc „Dzieci z Favoritten” Ruth Beckermann (w kinach od 11 lipca) przez trzy lata podąża z kamerą za grupą pochodzących z różnych stron dzieci z jednej klasy w wiedeńskiej szkole oraz ich ulubioną nauczycielką Ilkay. W „Boskiej Sarah Bernhardt” Guillaume Nicloux proponuje dość nieoczywistą biografię wielkiej ikony teatru. 

Na ekrany wejdzie też polski dokument „Bałtyk” (w kinach od 22 sierpnia). Iga Lis towarzyszy w nim Mieci, „królowej Łeby", która od 40 lat prowadzi słynną nadmorską wędzarnię. Teraz musi zwolnić tempo. To opowieść o etosie pracy, poświęceniu, ale też momencie, w którym człowiek przyjmuje inne priorytety. O określeniu swojej tożsamości w świecie, który gwałtownie się zmienił. 

A pod koniec sierpnia widzowie będą mogli obejrzeć „Pana Olbrychskiego” – dokument Roberta Wichrowskiego o wielkim aktorze i niezwykle barwnej postaci. 

Czytaj więcej

Nowa „Lalka" Netfliksa. Czym nas zaskoczy serial Maślony z Drzymalską i Szuchardtem?

Nie będą mogły narzekać podczas wakacji dzieci, na które czeka kilka animacji, m.in. o smerfach i szopach, a także druga część kultowego już dzisiaj filmu „O psie, który jeździł koleją 2” Magdaleny Nieć (w kinach od 8 sierpnia).

To oczywiście tylko część letniej propozycji dystrybutorów. W lipcu i sierpniu wchodzi na ekrany ponad 50 filmów. Tak więc, choć wielkich fajerwerków w polskim lecie filmowym nie ma, każdy znajdzie w tym czasie coś dla siebie. 

Film
Zmarł Michael Madsen, znany aktor filmów Quentina Tarantino
Film
Nowa „Lalka" Netfliksa. Czym nas zaskoczy serial Maślony z Drzymalską i Szuchardtem?
Film
Brad Pitt jedzie w zwariowany sposób bolidem F1
Film
Trailer filmu „Chopin, Chopin!” Czy Eryk Kulm jest podobny do Chopina?
Film
Ekipa filmu o Violetcie Villas właśnie weszła na plan