Barbara Hollender

Barbara Hollender

publicystka

Absolwentka socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarka i krytyczka filmowa od 1992 roku związana z dziennikiem "Rzeczpospolita", dla którego m.in. relacjonuje festiwale w Cannes, Berlinie, Wenecji, Gdyni. Przeprowadziła kilkaset wywiadów z najważniejszymi twórcami kina światowego i polskiego. Autorka książek: „Zespół Tor” (z Zofią Turowską), a także trylogii, w której znalazło się 80 szkiców o polskich reżyserach filmowych: „Od Kutza do Czekaja” (2014), „Od Wajdy do Komasy” (2016), „Od Munka do Maślony” (2017). Jej teksty trafiły też do wielu wydawnictw zbiorowych. Tłumaczka kilku powieści, m.in. "Waszyngton za zamkniętymi drzwiami", "Batman". Przewodnicząca Koła Piśmiennictwa przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich (polskiej sekcji FIPRESCI). W latach 2016-2021 także wiceprzewodnicząca Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Laureatka nagród PISF w kategoriach "krytyka filmowa" i "książka roku", a także nagrody im. Toeplitza za krytykę filmową przyznawanej przez ZAiKS. Nagrodzona srebrnym medalem Gloria Artis. Członkini Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

„Perfect Days” i "Anselm" w kinach. Wim Wenders uczy nas spokoju

Nominowana do Oscara fabuła „Perfect Days” niemieckiego reżysera i dokument o Anselmie Kieferze już na ekranach.

Zmarła Eleanor Coppola, reżyserka i żona reżysera

Nie żyje żona Francisa Forda Coppoli, zdobywczyni Emmy za dokument „Serca ciemności” o powstawaniu „Czasu Apokalipsy”. Miała 87 lat

„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar

Petzold stara się opowiadać o nadchodzącym żywiole niespiesznie i z humorem. Niebo czerwienieje od płomieni, ale czegoś brakuje.

Jak przerwać życie w kłamstwie

W kinacha pojawiły się jednocześnie: „Kobieta z…” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta o transpłciowej kobiecie oraz paradokument Paula Preciada – list do Virginii Woolf „Orlando – moja polityczna biografia” o osobach niebinarnych.

Rekomendacje filmowe na weekend. W poszukiwaniu wartości: Ameryka, Europa, Azja

Dziś trzy bardzo różne filmy: dystopijny dramat wojenny „Civil war”, delikatna opowieść o uczuciach i tragedii kobiety „Rosalie” oraz opowieść o szukaniu harmonii życia „Perfect Days”

Premiera nowego filmu Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta 1 czerwca w Krakowie

„All Inclusive” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta zostanie pokazany podczas gali zamknięcia 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Filmy mistrzów w Cannes. Za dwoma tytułami stoją nasi rodzimi twórcy

W konkursie głównym znalazła się polska koprodukcja „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna

W filmie „Civil War” Ameryka pogrąża się w chaosie

W „Civil War” Alex Garland pokazuje, jak Teksas, Kalifornia i Floryda występują przeciw rządowi federalnemu i próbuje przypomnieć, że niewiele może dzielić wkrótce fikcję od rzeczywistości

„Megalopolis” - największa filmowa sensacja tego roku w Cannes

Film Francisa Forda Coppoli będzie walczył o Złotą Palmę. Jego pokaz zaplanowano na 17 maja. Do kin trafi jesienią

Nadia Tereszkiewicz: Kobieta z brodą marzy o miłości i ma piękną duszę

Nadia Tereszkiewicz, aktorska o polskich korzeniach, gra tytułową bohaterkę w filmie francusko-belgijskim „Rosalie” zmuszającym do zadania pytania o istotę kobiecości, ale też o miejsce kobiety w społeczeństwie