Barbara Hollender

Barbara Hollender

publicystka

Absolwentka socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarka i krytyczka filmowa od 1992 roku związana z dziennikiem "Rzeczpospolita", dla którego m.in. relacjonuje festiwale w Cannes, Berlinie, Wenecji, Gdyni. Przeprowadziła kilkaset wywiadów z najważniejszymi twórcami kina światowego i polskiego. Autorka książek: „Zespół Tor” (z Zofią Turowską), a także trylogii, w której znalazło się 80 szkiców o polskich reżyserach filmowych: „Od Kutza do Czekaja” (2014), „Od Wajdy do Komasy” (2016), „Od Munka do Maślony” (2017). Jej teksty trafiły też do wielu wydawnictw zbiorowych. Tłumaczka kilku powieści, m.in. "Waszyngton za zamkniętymi drzwiami", "Batman". Przewodnicząca Koła Piśmiennictwa przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich (polskiej sekcji FIPRESCI). W latach 2016-2021 także wiceprzewodnicząca Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Laureatka nagród PISF w kategoriach "krytyka filmowa" i "książka roku", a także nagrody im. Toeplitza za krytykę filmową przyznawanej przez ZAiKS. Nagrodzona srebrnym medalem Gloria Artis. Członkini Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

„Miłość bez ostrzeżenia”. Joanna Kulig w skomplikowanej sieci amerykańskich uczuć

„Miłość bez ostrzeżenia”, którą wyreżyserowała Rebecca Miller, to pierwszy amerykański film Joanny Kulig. Polska aktorka partneruje m.in. Anne Hathaway i Peterowi Dinklage’owi.

„Diuna: Część druga” bije rekordy frekwencyjne

Po 18 dniach film Denisa Villeneuve’a ma na koncie blisko pół miliarda dolarów.

Nie żyje Maria Chwalibóg

Występowała w teatrze, grała w spektaklach Teatru Telewizji, filmach i serialach, ale swoją największą kreację stworzyła w „Kobiecie samotnej” Agnieszki Holland.

„Bękart”, „Miłość bez ostrzeżenia”, „Cztery córki”. W ten weekend każdy w kinie coś dla siebie znajdzie. Rekomendacje filmowe

Wciągający dramat historyczny „Bękart” Arcela, dokument o kobietach Islamu „Cztery córki” Ben Hanii, sympatyczna „Miłość bez ostrzeżenia” Rebeki Miller z Joanną Kulig w jednej z ról. Jest w czym wybierać

Dziś wielkie kino musi boleć

Oscar, najgłośniejsza nagroda świata filmu, się zmienia: honoruje Europę, trudne tematy, broni wolności, dostrzega opowieści o pogmatwanych ludzkich losach i zagrożeniach.

Juliette Binoche zastąpi Agnieszkę Holland w Europejskiej Akademii Filmowej

Agnieszka Holland rezygnuje ze stanowiska przewodniczącej Europejskiej Akademii Filmowej, aby poświęcić się pracy nad nowym filmem.

Oscary 2024: Siedem statuetek dla „Oppenheimera”, pierwszy Oscar dla Ukrainy

Brytyjsko-amerykańsko-polska koprodukcja „Strefa interesów” ze statuetką za film zagraniczny.

„Oppenheimer” z Oscarem dla najlepszego filmu roku i sześcioma innymi statuetkami

Brytyjsko-amerykańsko-polska koprodukcja „Strefa interesów” nagrodzona Oscarem za film zagraniczny

„Biedne istoty” łączą sprawność kina amerykańskiego z wyrafinowaniem europejskim

Oscary 2024 - nominacja w kategorii "najlepszy film”. „Biedne istoty”, zdobywca Złotego Lwa, to niezwykle oryginalna opowieść o wyzwalaniu się kobiety w męskim świecie. Godny Oscara.

„Strefa interesów”: Film, który powstał z "głębokiego poczucia gniewu"

Oscary 2024 - nominacja w kategorii "najlepszy film”. Polska koprodukcja „Strefa interesów” Jonathana Glazera ma pięć nominacji do Oscara i jest najpoważniejszym kandydatem do statuetki w kategorii filmu zagranicznego