Donald Tusk: Mołdawia może paść ofiarą agresji Rosji

Z każdym rozmówcą rozmawiamy o potrzebie zbudowania pełnego bezpieczeństwa dla Europy - mówił w czasie konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Norwegii, Jonasem Gahrem Støre premier Donald Tusk.

Publikacja: 28.02.2024 14:17

Donald Tusk w czasie konferencji z premierem Norwegii

Donald Tusk w czasie konferencji z premierem Norwegii

Foto: PAP/Albert Zawada

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 735

- Rozmawiamy jak skutecznie wesprzeć Ukrainę. Z Norwegią mamy ten sam pogląd: chcemy jeszcze zintensyfikować pomoc dla Ukrainy, tu będziemy też współpracować bilateralnie, nad detalami będziemy jeszcze rozmawiać - powiedział premier.

Donald Tusk wspomina jak "budował szkołę ludową w Tromsø"

- Cieszę się, że bliska współpraca w ramach NATO trzech państw skandynawskich będzie jeszcze bardziej intensywna. Częścią tej współpracy będzie troska o bezpieczeństwo Bałtyku. Będziemy współpracować ze skandynawskimi partnerami jeśli chodzi o militarne bezpieczeństwo państw leżących nad Bałtykiem — dodał Tusk.

- Mam osobiste powody dobrze myśleć o Norwegii. Gdy budowałem szkołę ludową za kręgiem polarnym w miejscowości Tromsø miałem okazję poznać Norweżki i Norwegów — mówił też premier wspominając swoją pracę z czasów młodości.

- Nie ma takiego kraju, z którym Norwegia byłaby tak blisko przez ostatnie 30 lat jak Polska — mówił z kolei Støre dodając, że Norwegia i Polska "współpracują w zakresie bezpieczeństwa" i "są sojusznikami w NATO". - Polska ma teraz premiera dobrze znającego Norwegię, jesteśmy gotowi do współpracy w stawianiu czoła wspólnym wyzwaniom - podkreślił.

Czytaj więcej

Wysłanie wojska na Ukrainę? Jednoznaczna deklaracja Donalda Tuska

Støre mówił też o wojnie Rosji z Ukrainą.

- Wojna toczy się o wolność Ukrainy, ukraińskiego narodu. Polska wzięła na swoje barki ciężar przyjmując wielu uchodźców ukraińskich. My też przyjęliśmy tych uchodźców. Cała wojna wpływa na porządek bezpieczeństwa w Europie. Jesteśmy jako kraj sąsiadem Rosji, jesteśmy członkiem NATO, NATO nie jest dla nikogo zagrożeniem, gwarantuje zbiorowe bezpieczeństwo — mówił norweski premier.

Donald Tusk o Rosji: Każdy scenariusz jest możliwy

Tuska pytano następnie o to czy Ukraina — jego zdaniem — może przegrać wojnę i czy rosyjska agresja grozi Mołdawii, w związku z apelem separatystycznego Naddniestrza o objęcie go rosyjską ochroną.

- Nikt dziś nie może przewidzieć długofalowych perspektyw dla tej wojny. Czy Ukraina może przegrać tę wojnę? Nie. Nie lubię do końca takich pytań. Gdy się rozmawia o Ukrainę i rosyjskiej agresji na Ukrainę lepiej nie zgadywać, ale zastanowić się co możemy zrobić, aby powstrzymać Rosję na Ukrainie — odparł polski premier.

NATO nie jest dla nikogo zagrożeniem, gwarantuje zbiorowe bezpieczeństwo

Jonas Gahr Støre, premier Norwegii

- Cały czas możemy zwiększać nasze wsparcie dla Ukrainy — dodał.

- Ciąży na nas odpowiedzialność wspierania Ukrainy w prawie do samoobrony. Ukraina musi przetrwać - dodał

- Norwegia i Polska są przygotowane do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy, również finansowo. Poprzez dostarczanie sprzętu, amunicji, szkolenie żołnierzy. Ustaliliśmy, że będziemy robić nawet więcej. Ani Polska, ani Norwegia nie muszą mieć pod tym względem kompleksów — zapewnił Tusk.

Mołdawia i Naddniestrze

Mołdawia i Naddniestrze

PAP

W kontekście Mołdawii i Naddniestrza Tusk stwierdził, że Mołdawia "musi być przedmiotem naszego zainteresowania". - W najbliższych miesiącach odbędą się tam wybory. Musimy być świadomi, że może paść ofiarą agresji, a także działań hybrydowych - dodał.

Tusk zwrócił przy tym uwagę, że atak Rosji na Naddniestrze wymagałby "kolejnego ataku na terytorium ukraińskie" (w 2022 roku spekulowało się, że Rosjanie mogą uderzyć na Naddniestrze po zajęciu obwodu odeskiego graniczącego z tą separatystyczną republiką".

- Rozmawiamy jak skutecznie wesprzeć Ukrainę. Z Norwegią mamy ten sam pogląd: chcemy jeszcze zintensyfikować pomoc dla Ukrainy, tu będziemy też współpracować bilateralnie, nad detalami będziemy jeszcze rozmawiać - powiedział premier.

Donald Tusk wspomina jak "budował szkołę ludową w Tromsø"

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Jędrzej Bielecki: Macron ostrzega, że Unia może umrzeć
Dyplomacja
Emmanuel Macron: Europa może umrzeć. Musi pokazać, że nie jest wasalem USA
Dyplomacja
Dlaczego Brytyjczycy porzucili ruch oporu i dziś kłaniają się przed Rosjanami
Dyplomacja
Andrzej Duda po exposé Sikorskiego. Mówi o "zdumieniu", "rozczarowaniu", "niesmaku"
Dyplomacja
Rosyjskie "nie" dla rezolucji ws. zakazu umieszczania broni atomowej w kosmosie