Rosja w natarciu. Ukraińcy wycofują się z wiosek w pobliżu Awdijiwki

Ukraińska armia poinformowała, że jej żołnierze wycofali się z dwóch wiosek w pobliżu zajętej przez Rosjan przed kilkunastoma dniami Awdijiwki.

Publikacja: 28.02.2024 05:27

Ukraińscy żołnierze

Ukraińscy żołnierze

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 735

Rosjanie od października starali się zająć Awdijiwkę, która ostatecznie znalazła się pod ich kontrolą 17 lutego, po tym gdy głównodowodzący ukraińską armią, gen. Ołeksandr Syrski, wydał rozkaz odwrotu, ponieważ obrońcy miasta byli zagrożeni okrążeniem.

Wojna Rosji z Ukrainą: Ukraińska armia informuje o kolejnych straconych wioskach w pobliżu Awdijiwki

Główną przyczyną utraty przez Ukraińców strategicznie położonego miasta, nazywanego „bramą do Doniecka”, miały być opóźnienia w dostawach zachodniej pomocy, zwłaszcza amunicji artyleryjskiej. Głównym powodem opóźnień jest zwlekanie z decyzją w sprawie przekazania administracji Joe Bidena dodatkowych środków na pomoc dla Ukrainy przez Kongres USA. Ostatni pakiet pomocy wojskowej z USA trafił na Ukrainę pod koniec grudnia.

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 734. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 734. dniu wojny

PAP

Rzecznik ukraińskiego zgrupowania „Tawria”, Dmytro Łychowyj, poinformował we wtorek, że ukraińska armia wycofała się z wsi Siewierne i Stepowe. Dzień wcześniej Kijów ogłosił wycofanie się ukraińskich żołnierzy z wsi Łastoczkina.

- Nasze siły wycofały się z niewielkich wiosek Siewierne i Stepowe... Ciężkie walki o Siewierne trwały wczoraj wieczorem i w nocy — poinformował Łychowyj dodając, że Rosjanie ponieśli ciężkie straty w walkach.

Łychowyj dodał, że ukraińskie jednostki wycofują się na tereny lepiej przystosowane do obrony.

Czytaj więcej

Tradycyjny szantaż bombą atomową. Kreml nie przestaje straszyć

Przed rosyjską agresją zarówno Siewierne, jak i Stepowe miały mniej niż 100 mieszkańców — zauważa Reuters.

Ministerstwo Obrony Rosji potwierdziło zajęcie Siewiernego.

Rosjanie podają, że ich jednostki poprawiają pozycję taktyczną i uderzają na ukraińskie zgrupowania w pobliżu trzech innych miejscowości.

Zajęcie przez Rosjan Awdijiwki było największym sukcesem rosyjskiej armii na Ukrainie od maja 2023 roku i zajęcie Bachmutu.

Na odcinku frontu w rejonie Awdijiwki Ukraińcy ustanowili nową linię obrony w rejonie miejscowości Toneńke, Orliwka i Berdycze

Prezydent Rosji, Władimir Putin, nazwał zajęcie Awdijiwki „absolutnym sukcesem” i zapowiedział dalsze natarcie w celu dotarcia do administracyjnych granic obwodu donieckiego. Rosja nielegalnie anektowała całe terytorium tego obwodu (wraz z obwodami ługańskim, chersońskim i zaporoskim) na mocy pseudoreferendów w październiku 2022 roku.

Ukraińcy informują o zajęciu nowych linii obronnych w rejonie Awdijiwki

Gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca zgrupowania „Tawria”, poinformował w serwisie Telegram, że na odcinku frontu w rejonie Awdijiwki Ukraińcy ustanowili nową linię obrony w rejonie miejscowości Toneńke, Orliwka i Berdycze.

Gen. Tarnawski dodał, że Rosjanom nie udało się przesunąć frontu na dwóch innych, położonych bardziej na południu odcinkach, w tym w pobliżu miejscowości Robotyne.

Tymczasem we wtorek prezydent USA, Joe Biden, spotkał się z liderami Partii Demokratycznej i Partii Republikańskiej w Kongresie w sprawie ustawy przyjętej przez Senat, która umożliwi przekazanie kolejnych 60 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy. Ustawa utknęła w Izbie Reprezentantów, w której większość ma Partia Republikańska.

Biały Dom w oświadczeniu wydanym po spotkaniu napisał, że Biden mówił o tym jak „Ukraina wycofuje się na polu walki w ostatnich tygodniach i jest zmuszona racjonować amunicję (...) w związku z brakiem działania Kongresu”.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca