Ukraińcy wycofali się z Awdijiwki. Rozkaz wydał nowy dowódca, gen. Ołeksandr Syrski

Wojska ukraińskie wycofały się z frontowego miasta Awdijiwka w obwodzie donieckim, aby uniknąć okrążenia — oznajmił w sobotę Ołeksandr Syrski, nowy naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy. Dla Rosji to największe symboliczne zwycięstwo po nieudanej letniej kontrofensywie Kijowa.

Publikacja: 17.02.2024 07:36

Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow i naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrski wizy

Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow i naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrski wizytujący linię frontu w obwodzie donieckim.

Foto: EPA/DEFENSE MINISTRY HANDOUT

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 724

Rosja od miesięcy próbowała zająć Awdijiwkę. W ostatnim czasie wojska najeźdźców niemal otoczyły siły ukraińskie w tym mieście, ale nie były w stanie domknąć pierścienia. Dowódca ukraińskiego zgrupowania „Tawria” opisywał, że Rosjanie „ścierają miasto z powierzchni ziemi”.

W sobotę w nocy gen. Ołeksandr Syrski, nowy naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, poinformował, że obrońcy opuszczają miasto. „Biorąc pod uwagę sytuację operacyjną wokół Awdijiwki, aby uniknąć okrążenia oraz chronić życie i zdrowie żołnierzy, podjąłem decyzję o wycofaniu naszych jednostek z miasta i przejściu do obrony na korzystniejszych liniach” — napisał w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych Sztabu Generalnego.

Czytaj więcej

Przed wyborami rosyjskie wojsko walczy dla Putina

„Nasi żołnierze godnie wykonali swoje obowiązki, zrobili wszystko, co w ich mocy, aby zniszczyć najlepsze rosyjskie jednostki wojskowe, zadali wrogowi znaczne straty w personelu i wyposażeniu” — podkreślił Syrski. „Podejmujemy działania mające na celu ustabilizowanie sytuacji i utrzymanie naszych stanowisk. Życie personelu wojskowego jest najwyższą wartością” — dodał.

To pierwsza poważna decyzja Syrskiego od czasu jego nominacji na stanowisko 8 lutego.

Gen. Ołeksandr Tarnawski: Wykonaliśmy rozkaz ws. opuszczenia Awdijiwki

„Zgodnie z otrzymanym rozkazem opuściliśmy Awdijiwkę, (wycofując się) na wcześniej przygotowane pozycje. W sytuacji, gdy wróg idzie po trupach swoich żołnierzy i ma przewagę pocisków dziesięć do jednego, pod ciągłym bombardowaniem, jest to jedyne słuszne rozwiązanie” — napisał na Telegramie gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca zgrupowania „Tawria”. Przed wydaniem rozkazu wycofania się z Awdijiwki Tarnawski przyznał w piątek, że kilku ukraińskich żołnierzy zostało wziętych do niewoli przez siły rosyjskie.

Czytaj więcej

Kiedy skończy się wojna Rosji z Ukrainą? Gen. Waldemar Skrzypczak wskazał warunek

Bitwa o węzeł przemysłowy położony niecałe 10 kilometrów na północ od kontrolowanego przez Rosję miasta Donieck była jedną z najkrwawszych w czasie niemal dwóch lat wojny. Komentatorzy wojenni porównują batalię o miasto do bitwy o Bachmut, w której zginęły dziesiątki tysięcy żołnierzy.

Przed rosyjską inwazją Awdijiwka liczyła około 34 tys. mieszkańców. Teraz miasto jest niemal zrównane z ziemią, ale lokalne władze twierdzą, że wciąż znajduje się tam ok. tysiąc mieszkańców.

Upadek Awdijiwki, dla Kijowa symbolicznie największa porażka po nieudanej letniej kontrofensywie. Ma miejsce w momencie, gdy prezydent Wołodymyr Zełenski przebywa z wizytą na Zachodzie, szukając pomocy wojskowej.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca